Autorady.skDatabáza áut

Seat Alhambra 2006: oplatí sa kúpiť? Spoľahlivosť a poruchy

Z 1 240 pravidelných technických kontrol áut Seat Alhambra prvýkrát registrovaných v roku 2006.

18 %
viac vážnych chýb na STK ako priemerné auto rovnakého veku. Vážnu chybu malo 10,0 % áut Seat Alhambra z roku 2006, pri rovnako starých autách je to 8,5 %.

Seat Alhambra 2006 v skratke

  • Ročník 2006 má o 18 % viac vážnych chýb ako iné autá z toho roku – pri kúpe buď opatrnejší.
  • Najčastejšie neprejde STK pre: emisie – dymivosť nad hodnotou zo štítku výrobcu.
  • Polovica áut má najazdené menej ako 288 tis. km – výrazne vyšší stav tachometra pri ponuke stojí za otázku.
  • Spoľahlivejšie vychádzajú susedné ročníky 2005, 2009.
10,0 %
malo na STK vážnu chybu
288 tis. km
bežný nájazd (medián), priemer áut tohto veku 217 tis. km
+18 %
vážnych chýb oproti priemeru ročníka 2006

Na čo sa pozrieť pri kúpe

Vážne chyby, kvôli ktorým Seat Alhambra z roku 2006 najčastejšie neprešla STK.

Emisie – dymivosť nad hodnotou zo štítku výrobcu
auto kvôli tomu neprešlo pri 2,74 % kontrol
2,74 %
Karoséria – korózia narúša pevnosť
auto kvôli tomu neprešlo pri 2,26 % kontrol
2,26 %
Emisie – príliš veľký rozptyl nameranej dymivosti
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,45 % kontrol
1,45 %
Úniky kvapalín – únik oleja či inej kvapaliny
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,81 % kontrol
0,81 %
Výfuk – poškodená, zmenená alebo chýbajúca časť, ovplyvňuje funkciu
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,73 % kontrol
0,73 %

Najčastejšie chyby na STK

Všetky zapísané chyby vrátane drobných.

Svetlomety – poškodené sklo alebo teleso, bez vplyvu na svietenie
pri 20,0 % kontrol
20,0 %
Riadenie – poškodené manžety kĺbov tyčí riadenia
pri 15,2 % kontrol
15,2 %
Brzdy – hadica povrchovo odretá či popraskaná, spodná vrstva celá
pri 12,3 % kontrol
12,3 %
Sklo – menšia prasklina mimo stieranej plochy alebo do 20 mm v nej
pri 9,8 % kontrol
9,8 %
Osvetlenie ŠPZ – nesvieti niektorá žiarovka
pri 9,2 % kontrol
9,2 %
Blatníky – uvoľnené alebo poškodené, bez vplyvu na funkciu
pri 7,8 % kontrol
7,8 %
Ručná brzda – opotrebenie mechanizmu bez vplyvu na funkciu
pri 7,2 % kontrol
7,2 %
Poloos – prasknutá manžeta, mazivo neuniká
pri 6,0 % kontrol
6,0 %

Susedné ročníky

Podiel áut s vážnou chybou. Staršie autá majú prirodzene viac chýb – porovnávaj s priemerom.

Alhambra 20029,1 %priemer 8,7 %
Alhambra 200310,6 %priemer 8,7 %
Alhambra 20049,8 %priemer 8,8 %
Alhambra 20058,4 %priemer 8,8 %
Alhambra 200610,0 %priemer 8,5 %
Alhambra 20078,6 %priemer 8,2 %
Alhambra 20088,5 %priemer 7,8 %
Alhambra 20097,2 %priemer 7,5 %
Alhambra 20106,2 %priemer 6,8 %

← Všetky ročníky a motory Seat Alhambra

Rady ku kúpe jazdeného auta

Z magazínu Autorady.sk.

Hrdza na prahu a STK: Kedy ešte auto prejde a kedy už korózia znamená vážnu chybuChystáš sa kúpiť auto zo zahraničia? Na Slovensku platia nové pravidlá homologizácie, pri prihlásení môžeš mať problémSTK sa môže výrazne zmeniť. EÚ rieši kontrolu softvéru, kamier aj asistenčných systémovKupuješ jazdené pneumatiky? Pekný dezén ešte neznamená, že sú bezpečné

Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR, otvorené dáta technických prehliadok (ISTP), kontroly 21. 09. 2024 – 20. 09. 2026. „Vážna chyba“ = chyba kategórie B alebo C. Údaje sú z Česka, kde jazdia rovnaké modely ako na Slovensku. Metodika