Databáza áut od Autorady.sk – rady a správy pre vodičov← Späť na Autorady.sk
Autorady.skDatabáza áut
Nadpriemerne spoľahlivé

Seat Ateca: spoľahlivosť, poruchy a spotreba

Z 6 765 pravidelných technických kontrol a z údajov o 95 173 nových autách predaných v EÚ v rokoch 2023 – 2025.

35 %
menej vážnych chýb na STK ako priemerné auto rovnakého veku. Vážnu chybu malo 1,7 % áut Seat Ateca, pri rovnako starých autách je to 2,5 %.
1,7 %
áut malo na STK vážnu chybu
131 tis.
bežný nájazd ročníka 2017 (medián)
7,4 l
skutočná spotreba najčastejšieho motora
221
nových áut predaných na Slovensku v roku 2025

Spoľahlivosť podľa ročníka

Koľko percent áut malo na STK vážnu alebo nebezpečnú chybu. Čím nižší stĺpec, tým lepšie. Čiara ukazuje priemer všetkých áut rovnakého ročníka.

Ateca – podiel áut so závažnou chyboupriemer všetkých áut rovnakého ročníka

Pre čo najčastejšie neprejde STK

Vážne chyby, kvôli ktorým musí auto na opakovanú kontrolu. Na tieto miesta sa pri kúpe jazdenky pozri ako prvé.

Kolesá – neschválený typ alebo rozmer kolesa (nezhoduje sa s dokladmi)
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,35 % kontrol
0,35 %
Pneumatiky – typ pneumatiky nesúhlasí s dokladmi vozidla
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,30 % kontrol
0,30 %
Brzdy – kotúč silno skorodovaný (viac ako 1/5 trecej plochy)
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,24 % kontrol
0,24 %
Úniky kvapalín – únik oleja či inej kvapaliny
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,09 % kontrol
0,09 %
Svetlomety – poškodené sklo či teleso ovplyvňuje svietenie
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,07 % kontrol
0,07 %

Najčastejšie chyby na STK

Všetky chyby, ktoré technik zapísal, vrátane drobných (napríklad poškodené sklo svetla bez vplyvu na svietenie).

Sklo – menšia prasklina mimo stieranej plochy alebo do 20 mm v nej
pri 2,0 % kontrol
2,0 %
Svetlomety – poškodené sklo alebo teleso, bez vplyvu na svietenie
pri 0,6 % kontrol
0,6 %
Kolesá – neschválený typ alebo rozmer kolesa (nezhoduje sa s dokladmi)
pri 0,3 % kontrol · ako vážna chyba 0,3 %
0,3 %
Pneumatiky – typ pneumatiky nesúhlasí s dokladmi vozidla
pri 0,3 % kontrol · ako vážna chyba 0,3 %
0,3 %
Riadenie – poškodené manžety kĺbov tyčí riadenia
pri 0,3 % kontrol
0,3 %
Brzdy – kotúč silno skorodovaný (viac ako 1/5 trecej plochy)
pri 0,2 % kontrol · ako vážna chyba 0,2 %
0,2 %
Stierače – zadný chýba alebo zle stiera
pri 0,2 % kontrol
0,2 %
Brzdy – hadica povrchovo odretá či popraskaná, spodná vrstva celá
pri 0,1 % kontrol
0,1 %

Motory a spotreba

Katalógová spotreba (WLTP) a skutočná spotreba z palubných počítačov áut v EÚ za rok 2024. Počet nových áut predaných na Slovensku v roku 2025.

MotorKatalógSkutočnePredaných v SR
1,5 benzín 110 kW (150 k)
1 421 kg · CO₂ 149 g/km
6,6 l7,4 l206
2,0 nafta 110 kW (150 k)
1 526 kg · CO₂ 139 g/km
5,3 l6,5 l14
1,0 benzín 81 kW (110 k)
1 350 kg · CO₂ 140 g/km
6,2 l6,8 l1
1,0 benzín 85 kW (116 k)
1 345 kg · CO₂ 141 g/km
6,1 l6,7 l0
2,0 nafta 85 kW (116 k)
1 477 kg · CO₂ 129 g/km
4,9 l5,8 l0
2,0 benzín 140 kW (190 k)
1 587 kg · CO₂ 185 g/km
8,1 l8,7 l0

Koľko najazdia

Medián stavu tachometra na STK podľa ročníka. Polovica áut má najazdené menej, polovica viac.

Ateca 2016143 tis. km
Ateca 2017131 tis. km
Ateca 2018117 tis. km
Ateca 201993 tis. km
Ateca 202082 tis. km
Ateca 202160 tis. km
Ateca 202255 tis. km

Stav tachometra klesol medzi dvoma kontrolami pri 5 z 3 622 áut (0,14 %). Ide o stočený alebo vymenený tachometer zistený v Česku – stočenie pred dovozom tieto údaje neukážu.

Rady ku kúpe jazdeného auta

Z magazínu Autorady.sk.

Hrdza na prahu a STK: Kedy ešte auto prejde a kedy už korózia znamená vážnu chybuChystáš sa kúpiť auto zo zahraničia? Na Slovensku platia nové pravidlá homologizácie, pri prihlásení môžeš mať problémSTK sa môže výrazne zmeniť. EÚ rieši kontrolu softvéru, kamier aj asistenčných systémovKupuješ jazdené pneumatiky? Pekný dezén ešte neznamená, že sú bezpečné

Spoľahlivosť: pravidelné technické kontroly osobných áut v ČR (Ministerstvo dopravy ČR, otvorené dáta technických prehliadok (ISTP), 21. 09. 2024 – 20. 09. 2026). „Vážna chyba“ = chyba kategórie B alebo C, auto musí na opakovanú kontrolu. Porovnanie s priemerom berie do úvahy vek auta. Spotreba a predaje: © Európska environmentálna agentúra (EEA), CC BY 4.0. Ako počítame