Databáza áut od Autorady.sk – rady a správy pre vodičov← Späť na Autorady.sk
Autorady.skDatabáza áut
Priemerne spoľahlivé

Seat Leon: spoľahlivosť, poruchy a spotreba

Z 41 468 pravidelných technických kontrol a z údajov o 113 706 nových autách predaných v EÚ v rokoch 2023 – 2025.

6 %
menej vážnych chýb na STK ako priemerné auto rovnakého veku. Vážnu chybu malo 5,1 % áut Seat Leon, pri rovnako starých autách je to 5,5 %.
5,1 %
áut malo na STK vážnu chybu
148 tis.
bežný nájazd ročníka 2016 (medián)
5,7 l
skutočná spotreba najčastejšieho motora
357
nových áut predaných na Slovensku v roku 2025

Spoľahlivosť podľa ročníka

Koľko percent áut malo na STK vážnu alebo nebezpečnú chybu. Čím nižší stĺpec, tým lepšie. Čiara ukazuje priemer všetkých áut rovnakého ročníka.

Leon – podiel áut so závažnou chyboupriemer všetkých áut rovnakého ročníka

Pre čo najčastejšie neprejde STK

Vážne chyby, kvôli ktorým musí auto na opakovanú kontrolu. Na tieto miesta sa pri kúpe jazdenky pozri ako prvé.

Emisie – zlá zmes paliva so vzduchom (lambda)
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,65 % kontrol
0,65 %
Emisie – výfukové plyny prekračujú hodnoty výrobcu
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,64 % kontrol
0,64 %
Emisie – dymivosť nad hodnotou zo štítku výrobcu
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,58 % kontrol
0,58 %
Emisie – príliš veľký rozptyl nameranej dymivosti
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,47 % kontrol
0,47 %
Výfuk – zjavne netesný
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,36 % kontrol
0,36 %

Najčastejšie chyby na STK

Všetky chyby, ktoré technik zapísal, vrátane drobných (napríklad poškodené sklo svetla bez vplyvu na svietenie).

Svetlomety – poškodené sklo alebo teleso, bez vplyvu na svietenie
pri 10,5 % kontrol
10,5 %
Riadenie – poškodené manžety kĺbov tyčí riadenia
pri 4,7 % kontrol
4,7 %
Sklo – menšia prasklina mimo stieranej plochy alebo do 20 mm v nej
pri 4,5 % kontrol
4,5 %
Osvetlenie ŠPZ – nesvieti niektorá žiarovka
pri 3,3 % kontrol
3,3 %
Brzdy – hadica povrchovo odretá či popraskaná, spodná vrstva celá
pri 3,1 % kontrol
3,1 %
Ručná brzda – opotrebenie mechanizmu bez vplyvu na funkciu
pri 2,6 % kontrol
2,6 %
Blatníky – uvoľnené alebo poškodené, bez vplyvu na funkciu
pri 2,2 % kontrol
2,2 %
Poloos – prasknutá manžeta, mazivo neuniká
pri 2,0 % kontrol
2,0 %

Motory a spotreba

Katalógová spotreba (WLTP) a skutočná spotreba z palubných počítačov áut v EÚ za rok 2024. Počet nových áut predaných na Slovensku v roku 2025.

MotorKatalógSkutočnePredaných v SR
2,0 nafta 110 kW (150 k)
1 494 kg · CO₂ 124 g/km
4,7 l5,7 l19
1,5 hybrid 110 kW (150 k)
1 400 kg · CO₂ 128 g/km
5,6 l6,8 l81
1,5 benzín 85 kW (116 k)
1 360 kg · CO₂ 129 g/km
5,7 l–85
2,0 nafta 85 kW (116 k)
1 445 kg · CO₂ 118 g/km
4,5 l5,3 l21
1,5 benzín 110 kW (150 k)
1 370 kg · CO₂ 132 g/km
5,8 l6,8 l114
1,0 benzín 81 kW (110 k)
1 317 kg · CO₂ 127 g/km
5,6 l6,2 l1
1,5 hybrid 85 kW (116 k)
1 385 kg · CO₂ 121 g/km
5,3 l–32
1,5 plug-in hybrid 110 kW (150 k)
1 697 kg · CO₂ 9 g/km
0,4 l–4
1,0 hybrid 81 kW (110 k)
1 360 kg · CO₂ 128 g/km
5,7 l6,2 l0
1,5 benzín 96 kW (131 k)
1 357 kg · CO₂ 129 g/km
5,7 l6,4 l0
1,4 plug-in hybrid 110 kW (150 k)
1 648 kg · CO₂ 26 g/km
1,2 l4,7 l0
1,0 benzín 66 kW (90 k)
1 313 kg · CO₂ 124 g/km
5,5 l6,1 l0
1,5 CNG 96 kW (131 k)
1 445 kg · CO₂ 111 g/km
6,2 l–0
2,0 benzín 140 kW (190 k)
1 487 kg · CO₂ 153 g/km
6,8 l7,6 l0

Koľko najazdia

Medián stavu tachometra na STK podľa ročníka. Polovica áut má najazdené menej, polovica viac.

Leon 2000264 tis. km
Leon 2002258 tis. km
Leon 2004249 tis. km
Leon 2006227 tis. km
Leon 2008208 tis. km
Leon 2010176 tis. km
Leon 2012176 tis. km
Leon 2014187 tis. km
Leon 2016148 tis. km
Leon 2018113 tis. km
Leon 202080 tis. km
Leon 202284 tis. km

Stav tachometra klesol medzi dvoma kontrolami pri 22 z 20 539 áut (0,11 %). Ide o stočený alebo vymenený tachometer zistený v Česku – stočenie pred dovozom tieto údaje neukážu.

Rady ku kúpe jazdeného auta

Z magazínu Autorady.sk.

Hrdza na prahu a STK: Kedy ešte auto prejde a kedy už korózia znamená vážnu chybuChystáš sa kúpiť auto zo zahraničia? Na Slovensku platia nové pravidlá homologizácie, pri prihlásení môžeš mať problémSTK sa môže výrazne zmeniť. EÚ rieši kontrolu softvéru, kamier aj asistenčných systémovKupuješ jazdené pneumatiky? Pekný dezén ešte neznamená, že sú bezpečné

Spoľahlivosť: pravidelné technické kontroly osobných áut v ČR (Ministerstvo dopravy ČR, otvorené dáta technických prehliadok (ISTP), 21. 09. 2024 – 20. 09. 2026). „Vážna chyba“ = chyba kategórie B alebo C, auto musí na opakovanú kontrolu. Porovnanie s priemerom berie do úvahy vek auta. Spotreba a predaje: © Európska environmentálna agentúra (EEA), CC BY 4.0. Ako počítame