Databáza áut od Autorady.sk – rady a správy pre vodičov← Späť na Autorady.sk
Autorady.skDatabáza áut
Podpriemerne spoľahlivé

Tesla Model 3: spoľahlivosť, poruchy a spotreba

Z 1 642 pravidelných technických kontrol a z údajov o 235 126 nových autách predaných v EÚ v rokoch 2023 – 2025.

203 %
viac vážnych chýb na STK ako priemerné auto rovnakého veku. Vážnu chybu malo 6,3 % áut Tesla Model 3, pri rovnako starých autách je to 2,1 %.
6,3 %
áut malo na STK vážnu chybu
89 tis.
bežný nájazd ročníka 2021 (medián)
13,6 kWh
spotreba na 100 km (WLTP)
3
nových áut predaných na Slovensku v roku 2025

Spoľahlivosť podľa ročníka

Koľko percent áut malo na STK vážnu alebo nebezpečnú chybu. Čím nižší stĺpec, tým lepšie. Čiara ukazuje priemer všetkých áut rovnakého ročníka.

Model 3 – podiel áut so závažnou chyboupriemer všetkých áut rovnakého ročníka

Pre čo najčastejšie neprejde STK

Vážne chyby, kvôli ktorým musí auto na opakovanú kontrolu. Na tieto miesta sa pri kúpe jazdenky pozri ako prvé.

Brzdy – kotúč silno skorodovaný (viac ako 1/5 trecej plochy)
auto kvôli tomu neprešlo pri 2,50 % kontrol
2,50 %
Sklo – priepustnosť svetla vpredu pod 70 %
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,67 % kontrol
0,67 %
Svetlomety – stretávacie svetlo zle nastavené na výšku
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,55 % kontrol
0,55 %
Úprava vozidla – nie je zapísaná v dokladoch (napr. ťažné zariadenie)
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,49 % kontrol
0,49 %
Kolesá – neschválený typ alebo rozmer kolesa (nezhoduje sa s dokladmi)
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,49 % kontrol
0,49 %

Najčastejšie chyby na STK

Všetky chyby, ktoré technik zapísal, vrátane drobných (napríklad poškodené sklo svetla bez vplyvu na svietenie).

Sklo – menšia prasklina mimo stieranej plochy alebo do 20 mm v nej
pri 3,6 % kontrol
3,6 %
Brzdy – kotúč silno skorodovaný (viac ako 1/5 trecej plochy)
pri 2,5 % kontrol · ako vážna chyba 2,5 %
2,5 %
Sklo – priepustnosť svetla vpredu pod 70 %
pri 0,7 % kontrol · ako vážna chyba 0,7 %
0,7 %
Svetlomety – stretávacie svetlo zle nastavené na výšku
pri 0,6 % kontrol · ako vážna chyba 0,6 %
0,6 %
Úprava vozidla – nie je zapísaná v dokladoch (napr. ťažné zariadenie)
pri 0,5 % kontrol · ako vážna chyba 0,5 %
0,5 %
Kolesá – neschválený typ alebo rozmer kolesa (nezhoduje sa s dokladmi)
pri 0,5 % kontrol · ako vážna chyba 0,5 %
0,5 %
Blatníky – uvoľnené alebo poškodené, bez vplyvu na funkciu
pri 0,5 % kontrol
0,5 %
Riadenie – poškodené manžety kĺbov tyčí riadenia
pri 0,5 % kontrol
0,5 %

Motory a spotreba

Katalógová spotreba (WLTP) a skutočná spotreba z palubných počítačov áut v EÚ za rok 2024. Počet nových áut predaných na Slovensku v roku 2025.

MotorKatalógSkutočnePredaných v SR
elektromobil 208 kW (283 k)
1 841 kg
13,6 kWh–0
elektromobil 366 kW (498 k)
1 903 kg
14,1 kWh–2
elektromobil 235 kW (320 k)
1 831 kg
13,0 kWh–1
elektromobil 461 kW (627 k)
1 929 kg
16,7 kWh–0
elektromobil 88 kW (120 k)
1 838 kg
13,7 kWh–0
elektromobil 158 kW (215 k)
1 908 kg
14,6 kWh–0
elektromobil 153 kW (208 k)
1 906 kg
14,2 kWh–0
elektromobil 393 kW (534 k)
1 919 kg
16,5 kWh–0
elektromobil 303 kW (412 k)
1 929 kg
16,7 kWh–0
elektromobil 90 kW (122 k)
1 822 kg
12,8 kWh–0
elektromobil 190 kW (258 k)
1 929 kg
16,7 kWh–0
elektromobil 155 kW (211 k)
1 922 kg
16,5 kWh–0
elektromobil 65 kW (88 k)
1 918 kg
14,7 kWh–0

Koľko najazdia

Medián stavu tachometra na STK podľa ročníka. Polovica áut má najazdené menej, polovica viac.

Model 3 2019153 tis. km
Model 3 2020115 tis. km
Model 3 202189 tis. km
Model 3 202286 tis. km

Rady ku kúpe jazdeného auta

Z magazínu Autorady.sk.

Hrdza na prahu a STK: Kedy ešte auto prejde a kedy už korózia znamená vážnu chybuChystáš sa kúpiť auto zo zahraničia? Na Slovensku platia nové pravidlá homologizácie, pri prihlásení môžeš mať problémSTK sa môže výrazne zmeniť. EÚ rieši kontrolu softvéru, kamier aj asistenčných systémovKupuješ jazdené pneumatiky? Pekný dezén ešte neznamená, že sú bezpečné

Spoľahlivosť: pravidelné technické kontroly osobných áut v ČR (Ministerstvo dopravy ČR, otvorené dáta technických prehliadok (ISTP), 21. 09. 2024 – 20. 09. 2026). „Vážna chyba“ = chyba kategórie B alebo C, auto musí na opakovanú kontrolu. Porovnanie s priemerom berie do úvahy vek auta. Spotreba a predaje: © Európska environmentálna agentúra (EEA), CC BY 4.0. Ako počítame