Autorady.skDatabáza áut

Toyota Avensis 2002: oplatí sa kúpiť? Spoľahlivosť a poruchy

Z 411 pravidelných technických kontrol áut Toyota Avensis prvýkrát registrovaných v roku 2002.

37 %
viac vážnych chýb na STK ako priemerné auto rovnakého veku. Vážnu chybu malo 11,9 % áut Toyota Avensis z roku 2002, pri rovnako starých autách je to 8,7 %.

Toyota Avensis 2002 v skratke

  • Ročník 2002 má o 37 % viac vážnych chýb ako iné autá z toho roku – pri kúpe buď opatrnejší.
  • Najčastejšie neprejde STK pre: emisie – dymivosť nad hodnotou zo štítku výrobcu.
  • Polovica áut má najazdené menej ako 273 tis. km – výrazne vyšší stav tachometra pri ponuke stojí za otázku.
  • Spoľahlivejšie vychádzajú susedné ročníky 2003, 2005.
11,9 %
malo na STK vážnu chybu
273 tis. km
bežný nájazd (medián), priemer áut tohto veku 227 tis. km
+37 %
vážnych chýb oproti priemeru ročníka 2002

Na čo sa pozrieť pri kúpe

Vážne chyby, kvôli ktorým Toyota Avensis z roku 2002 najčastejšie neprešla STK.

Emisie – dymivosť nad hodnotou zo štítku výrobcu
auto kvôli tomu neprešlo pri 4,14 % kontrol
4,14 %
Emisie – príliš veľký rozptyl nameranej dymivosti
auto kvôli tomu neprešlo pri 3,41 % kontrol
3,41 %
Emisie – zlá zmes paliva so vzduchom (lambda)
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,70 % kontrol
1,70 %
Karoséria – korózia narúša pevnosť
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,46 % kontrol
1,46 %
Ručná brzda – na niektorom kolese nefunguje
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,22 % kontrol
1,22 %

Najčastejšie chyby na STK

Všetky zapísané chyby vrátane drobných.

Svetlomety – poškodené sklo alebo teleso, bez vplyvu na svietenie
pri 20,4 % kontrol
20,4 %
Osvetlenie ŠPZ – nesvieti niektorá žiarovka
pri 12,4 % kontrol
12,4 %
Riadenie – poškodené manžety kĺbov tyčí riadenia
pri 11,7 % kontrol
11,7 %
Sklo – menšia prasklina mimo stieranej plochy alebo do 20 mm v nej
pri 8,5 % kontrol
8,5 %
Brzdy – hadica povrchovo odretá či popraskaná, spodná vrstva celá
pri 8,0 % kontrol
8,0 %
Ručná brzda – opotrebenie mechanizmu bez vplyvu na funkciu
pri 6,6 % kontrol
6,6 %
Blatníky – uvoľnené alebo poškodené, bez vplyvu na funkciu
pri 5,3 % kontrol
5,3 %
Palivové potrubie – poškodené hadice alebo spony, bez úniku
pri 4,9 % kontrol
4,9 %

Susedné ročníky

Podiel áut s vážnou chybou. Staršie autá majú prirodzene viac chýb – porovnávaj s priemerom.

Avensis 19998,7 %priemer 9,1 %
Avensis 200011,7 %priemer 9,3 %
Avensis 200113,4 %priemer 8,7 %
Avensis 200211,9 %priemer 8,7 %
Avensis 20039,7 %priemer 8,7 %
Avensis 200410,4 %priemer 8,8 %
Avensis 20059,0 %priemer 8,8 %
Avensis 20068,7 %priemer 8,5 %

← Všetky ročníky a motory Toyota Avensis

Rady ku kúpe jazdeného auta

Z magazínu Autorady.sk.

Hrdza na prahu a STK: Kedy ešte auto prejde a kedy už korózia znamená vážnu chybuChystáš sa kúpiť auto zo zahraničia? Na Slovensku platia nové pravidlá homologizácie, pri prihlásení môžeš mať problémSTK sa môže výrazne zmeniť. EÚ rieši kontrolu softvéru, kamier aj asistenčných systémovKupuješ jazdené pneumatiky? Pekný dezén ešte neznamená, že sú bezpečné

Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR, otvorené dáta technických prehliadok (ISTP), kontroly 21. 09. 2024 – 20. 09. 2026. „Vážna chyba“ = chyba kategórie B alebo C. Údaje sú z Česka, kde jazdia rovnaké modely ako na Slovensku. Metodika