Autorady.skDatabáza áut

Toyota Avensis 2003: oplatí sa kúpiť? Spoľahlivosť a poruchy

Z 1 048 pravidelných technických kontrol áut Toyota Avensis prvýkrát registrovaných v roku 2003.

12 %
viac vážnych chýb na STK ako priemerné auto rovnakého veku. Vážnu chybu malo 9,7 % áut Toyota Avensis z roku 2003, pri rovnako starých autách je to 8,7 %.

Toyota Avensis 2003 v skratke

  • Ročník 2003 je spoľahlivosťou priemerný.
  • Najčastejšie neprejde STK pre: emisie – príliš veľký rozptyl nameranej dymivosti.
  • Polovica áut má najazdené menej ako 264 tis. km – výrazne vyšší stav tachometra pri ponuke stojí za otázku.
9,7 %
malo na STK vážnu chybu
264 tis. km
bežný nájazd (medián), priemer áut tohto veku 238 tis. km
+12 %
vážnych chýb oproti priemeru ročníka 2003

Na čo sa pozrieť pri kúpe

Vážne chyby, kvôli ktorým Toyota Avensis z roku 2003 najčastejšie neprešla STK.

Emisie – príliš veľký rozptyl nameranej dymivosti
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,72 % kontrol
1,72 %
Emisie – dymivosť nad hodnotou zo štítku výrobcu
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,34 % kontrol
1,34 %
Emisie – chyba diagnostiky OBD alebo s vozidlom nejde komunikovať
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,15 % kontrol
1,15 %
Svetlomety – poškodené sklo či teleso ovplyvňuje svietenie
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,05 % kontrol
1,05 %
Úniky kvapalín – únik oleja či inej kvapaliny
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,95 % kontrol
0,95 %

Najčastejšie chyby na STK

Všetky zapísané chyby vrátane drobných.

Svetlomety – poškodené sklo alebo teleso, bez vplyvu na svietenie
pri 22,6 % kontrol
22,6 %
Riadenie – poškodené manžety kĺbov tyčí riadenia
pri 11,8 % kontrol
11,8 %
Osvetlenie ŠPZ – nesvieti niektorá žiarovka
pri 9,0 % kontrol
9,0 %
Brzdy – hadica povrchovo odretá či popraskaná, spodná vrstva celá
pri 8,6 % kontrol
8,6 %
Ručná brzda – opotrebenie mechanizmu bez vplyvu na funkciu
pri 8,4 % kontrol
8,4 %
Sklo – menšia prasklina mimo stieranej plochy alebo do 20 mm v nej
pri 7,7 % kontrol
7,7 %
Blatníky – uvoľnené alebo poškodené, bez vplyvu na funkciu
pri 5,2 % kontrol
5,2 %
Riadenie – netesnosť prevodky riadenia
pri 3,8 % kontrol
3,8 %

Susedné ročníky

Podiel áut s vážnou chybou. Staršie autá majú prirodzene viac chýb – porovnávaj s priemerom.

Avensis 19998,7 %priemer 9,1 %
Avensis 200011,7 %priemer 9,3 %
Avensis 200113,4 %priemer 8,7 %
Avensis 200211,9 %priemer 8,7 %
Avensis 20039,7 %priemer 8,7 %
Avensis 200410,4 %priemer 8,8 %
Avensis 20059,0 %priemer 8,8 %
Avensis 20068,7 %priemer 8,5 %
Avensis 20078,6 %priemer 8,2 %

← Všetky ročníky a motory Toyota Avensis

Rady ku kúpe jazdeného auta

Z magazínu Autorady.sk.

Hrdza na prahu a STK: Kedy ešte auto prejde a kedy už korózia znamená vážnu chybuChystáš sa kúpiť auto zo zahraničia? Na Slovensku platia nové pravidlá homologizácie, pri prihlásení môžeš mať problémSTK sa môže výrazne zmeniť. EÚ rieši kontrolu softvéru, kamier aj asistenčných systémovKupuješ jazdené pneumatiky? Pekný dezén ešte neznamená, že sú bezpečné

Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR, otvorené dáta technických prehliadok (ISTP), kontroly 21. 09. 2024 – 20. 09. 2026. „Vážna chyba“ = chyba kategórie B alebo C. Údaje sú z Česka, kde jazdia rovnaké modely ako na Slovensku. Metodika