Autorady.skDatabáza áut

Fiat Punto 2001: oplatí sa kúpiť? Spoľahlivosť a poruchy

Z 1 141 pravidelných technických kontrol áut Fiat Punto prvýkrát registrovaných v roku 2001.

≈
Rovnako ako priemer. Vážnu chybu malo 8,8 % áut Fiat Punto z roku 2001, pri rovnako starých autách je to 8,7 %.

Fiat Punto 2001 v skratke

  • Ročník 2001 je spoľahlivosťou priemerný.
  • Najčastejšie neprejde STK pre: karoséria – korózia narúša pevnosť.
  • Polovica áut má najazdené menej ako 160 tis. km – výrazne vyšší stav tachometra pri ponuke stojí za otázku.
8,8 %
malo na STK vážnu chybu
160 tis. km
bežný nájazd (medián), priemer áut tohto veku 239 tis. km
+2 %
vážnych chýb oproti priemeru ročníka 2001

Na čo sa pozrieť pri kúpe

Vážne chyby, kvôli ktorým Fiat Punto z roku 2001 najčastejšie neprešla STK.

Karoséria – korózia narúša pevnosť
auto kvôli tomu neprešlo pri 2,72 % kontrol
2,72 %
Emisie – zlá zmes paliva so vzduchom (lambda)
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,40 % kontrol
1,40 %
Emisie – výfukové plyny prekračujú hodnoty výrobcu
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,31 % kontrol
1,31 %
Svetlomety – poškodené sklo či teleso ovplyvňuje svietenie
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,14 % kontrol
1,14 %
Ručná brzda – niektoré koleso nedosahuje požadovaný účinok
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,05 % kontrol
1,05 %

Najčastejšie chyby na STK

Všetky zapísané chyby vrátane drobných.

Svetlomety – poškodené sklo alebo teleso, bez vplyvu na svietenie
pri 21,5 % kontrol
21,5 %
Riadenie – poškodené manžety kĺbov tyčí riadenia
pri 12,9 % kontrol
12,9 %
Brzdy – hadica povrchovo odretá či popraskaná, spodná vrstva celá
pri 12,0 % kontrol
12,0 %
Ručná brzda – opotrebenie mechanizmu bez vplyvu na funkciu
pri 7,6 % kontrol
7,6 %
Sklo – menšia prasklina mimo stieranej plochy alebo do 20 mm v nej
pri 7,2 % kontrol
7,2 %
Poloos – prasknutá manžeta, mazivo neuniká
pri 6,2 % kontrol
6,2 %
Blatníky – uvoľnené alebo poškodené, bez vplyvu na funkciu
pri 6,1 % kontrol
6,1 %
Palivové potrubie – poškodené hadice alebo spony, bez úniku
pri 3,8 % kontrol
3,8 %

Susedné ročníky

Podiel áut s vážnou chybou. Staršie autá majú prirodzene viac chýb – porovnávaj s priemerom.

Punto 19979,5 %priemer 8,8 %
Punto 19988,9 %priemer 9,2 %
Punto 19998,9 %priemer 9,1 %
Punto 20009,4 %priemer 9,3 %
Punto 20018,8 %priemer 8,7 %
Punto 20029,6 %priemer 8,7 %
Punto 20037,7 %priemer 8,7 %
Punto 20048,7 %priemer 8,8 %
Punto 20057,9 %priemer 8,8 %

← Všetky ročníky a motory Fiat Punto

Rady ku kúpe jazdeného auta

Z magazínu Autorady.sk.

Hrdza na prahu a STK: Kedy ešte auto prejde a kedy už korózia znamená vážnu chybuChystáš sa kúpiť auto zo zahraničia? Na Slovensku platia nové pravidlá homologizácie, pri prihlásení môžeš mať problémSTK sa môže výrazne zmeniť. EÚ rieši kontrolu softvéru, kamier aj asistenčných systémovKupuješ jazdené pneumatiky? Pekný dezén ešte neznamená, že sú bezpečné

Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR, otvorené dáta technických prehliadok (ISTP), kontroly 21. 09. 2024 – 20. 09. 2026. „Vážna chyba“ = chyba kategórie B alebo C. Údaje sú z Česka, kde jazdia rovnaké modely ako na Slovensku. Metodika