Autorady.skDatabáza áut

Fiat Scudo 2009: oplatí sa kúpiť? Spoľahlivosť a poruchy

Z 358 pravidelných technických kontrol áut Fiat Scudo prvýkrát registrovaných v roku 2009.

≈
Rovnako ako priemer. Vážnu chybu malo 7,5 % áut Fiat Scudo z roku 2009, pri rovnako starých autách je to 7,5 %.

Fiat Scudo 2009 v skratke

  • Ročník 2009 je spoľahlivosťou priemerný.
  • Najčastejšie neprejde STK pre: emisie – dymivosť nad hodnotou zo štítku výrobcu.
  • Polovica áut má najazdené menej ako 259 tis. km – výrazne vyšší stav tachometra pri ponuke stojí za otázku.
  • Spoľahlivejšie vychádzajú susedné ročníky 2007.
7,5 %
malo na STK vážnu chybu
259 tis. km
bežný nájazd (medián), priemer áut tohto veku 212 tis. km
+1 %
vážnych chýb oproti priemeru ročníka 2009

Na čo sa pozrieť pri kúpe

Vážne chyby, kvôli ktorým Fiat Scudo z roku 2009 najčastejšie neprešla STK.

Emisie – dymivosť nad hodnotou zo štítku výrobcu
auto kvôli tomu neprešlo pri 2,79 % kontrol
2,79 %
Emisie – riadiaca jednotka hlási chyby týkajúce sa emisií
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,96 % kontrol
1,96 %
Emisie – príliš veľký rozptyl nameranej dymivosti
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,40 % kontrol
1,40 %
Karoséria – korózia narúša pevnosť
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,12 % kontrol
1,12 %
Obrysové a denné svetlá – nesvieti niektoré svetlo
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,84 % kontrol
0,84 %

Najčastejšie chyby na STK

Všetky zapísané chyby vrátane drobných.

Svetlomety – poškodené sklo alebo teleso, bez vplyvu na svietenie
pri 20,1 % kontrol
20,1 %
Riadenie – poškodené manžety kĺbov tyčí riadenia
pri 12,3 % kontrol
12,3 %
Sklo – menšia prasklina mimo stieranej plochy alebo do 20 mm v nej
pri 11,7 % kontrol
11,7 %
Osvetlenie ŠPZ – nesvieti niektorá žiarovka
pri 8,7 % kontrol
8,7 %
Brzdy – hadica povrchovo odretá či popraskaná, spodná vrstva celá
pri 7,5 % kontrol
7,5 %
Poloos – prasknutá manžeta, mazivo neuniká
pri 7,5 % kontrol
7,5 %
Ručná brzda – opotrebenie mechanizmu bez vplyvu na funkciu
pri 7,3 % kontrol
7,3 %
Blatníky – uvoľnené alebo poškodené, bez vplyvu na funkciu
pri 6,4 % kontrol
6,4 %

Susedné ročníky

Podiel áut s vážnou chybou. Staršie autá majú prirodzene viac chýb – porovnávaj s priemerom.

Scudo 20076,9 %priemer 8,2 %
Scudo 20087,9 %priemer 7,8 %
Scudo 20097,5 %priemer 7,5 %
Scudo 201012,0 %priemer 6,8 %
Scudo 20117,0 %priemer 5,9 %
Scudo 201212,1 %priemer 5,6 %
Scudo 20139,0 %priemer 5,1 %

← Všetky ročníky a motory Fiat Scudo

Rady ku kúpe jazdeného auta

Z magazínu Autorady.sk.

Hrdza na prahu a STK: Kedy ešte auto prejde a kedy už korózia znamená vážnu chybuChystáš sa kúpiť auto zo zahraničia? Na Slovensku platia nové pravidlá homologizácie, pri prihlásení môžeš mať problémSTK sa môže výrazne zmeniť. EÚ rieši kontrolu softvéru, kamier aj asistenčných systémovKupuješ jazdené pneumatiky? Pekný dezén ešte neznamená, že sú bezpečné

Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR, otvorené dáta technických prehliadok (ISTP), kontroly 21. 09. 2024 – 20. 09. 2026. „Vážna chyba“ = chyba kategórie B alebo C. Údaje sú z Česka, kde jazdia rovnaké modely ako na Slovensku. Metodika