Databáza áut od Autorady.sk – rady a správy pre vodičov← Späť na Autorady.sk
Autorady.skDatabáza áut
Podpriemerne spoľahlivé

Kia Niro: spoľahlivosť, poruchy a spotreba

Z 1 412 pravidelných technických kontrol a z údajov o 132 013 nových autách predaných v EÚ v rokoch 2023 – 2025.

54 %
viac vážnych chýb na STK ako priemerné auto rovnakého veku. Vážnu chybu malo 3,8 % áut Kia Niro, pri rovnako starých autách je to 2,4 %.
3,8 %
áut malo na STK vážnu chybu
16,4 kWh
spotreba na 100 km (WLTP)
87
nových áut predaných na Slovensku v roku 2025

Spoľahlivosť podľa ročníka

Koľko percent áut malo na STK vážnu alebo nebezpečnú chybu. Čím nižší stĺpec, tým lepšie. Čiara ukazuje priemer všetkých áut rovnakého ročníka.

Niro – podiel áut so závažnou chyboupriemer všetkých áut rovnakého ročníka

Pre čo najčastejšie neprejde STK

Vážne chyby, kvôli ktorým musí auto na opakovanú kontrolu. Na tieto miesta sa pri kúpe jazdenky pozri ako prvé.

Emisie – riadiaca jednotka hlási chyby týkajúce sa emisií
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,57 % kontrol
0,57 %
Brzdy – kotúč silno skorodovaný (viac ako 1/5 trecej plochy)
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,50 % kontrol
0,50 %
Emisie – výfukové plyny prekračujú hodnoty výrobcu
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,42 % kontrol
0,42 %
Štítok výrobcu – nečitateľný alebo chýbajú povinné údaje
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,21 % kontrol
0,21 %
Nárazníky a ochrany – ostré hrany alebo poškodenie, môžu zachytiť osoby
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,21 % kontrol
0,21 %

Najčastejšie chyby na STK

Všetky chyby, ktoré technik zapísal, vrátane drobných (napríklad poškodené sklo svetla bez vplyvu na svietenie).

Sklo – menšia prasklina mimo stieranej plochy alebo do 20 mm v nej
pri 2,2 % kontrol
2,2 %
Osvetlenie ŠPZ – nesvieti niektorá žiarovka
pri 0,6 % kontrol
0,6 %
Stierače – zadný chýba alebo zle stiera
pri 0,6 % kontrol
0,6 %
Emisie – riadiaca jednotka hlási chyby týkajúce sa emisií
pri 0,6 % kontrol · ako vážna chyba 0,6 %
0,6 %
Brzdy – kotúč silno skorodovaný (viac ako 1/5 trecej plochy)
pri 0,5 % kontrol · ako vážna chyba 0,5 %
0,5 %
Ručná brzda – opotrebenie mechanizmu bez vplyvu na funkciu
pri 0,5 % kontrol
0,5 %
Emisie – výfukové plyny prekračujú hodnoty výrobcu
pri 0,4 % kontrol · ako vážna chyba 0,4 %
0,4 %
Riadenie – poškodené manžety kĺbov tyčí riadenia
pri 0,3 % kontrol
0,3 %

Motory a spotreba

Katalógová spotreba (WLTP) a skutočná spotreba z palubných počítačov áut v EÚ za rok 2024. Počet nových áut predaných na Slovensku v roku 2025.

MotorKatalógSkutočnePredaných v SR
elektromobil 150 kW (204 k)
1 757 kg
16,4 kWh–19
1,6 hybrid 77 kW (105 k)
1 474 kg · CO₂ 102 g/km
4,5 l5,1 l12
1,6 hybrid 69 kW (94 k)
1 479 kg · CO₂ 102 g/km
4,5 l–51
1,6 hybrid 68 kW (92 k)
1 474 kg · CO₂ 101 g/km
4,4 l–0
1,6 plug-in hybrid 77 kW (105 k)
1 594 kg · CO₂ 19 g/km
0,8 l4,0 l0
1,6 plug-in hybrid 69 kW (94 k)
1 597 kg · CO₂ 20 g/km
0,9 l–4
1,6 hybrid 75 kW (102 k)
1 475 kg · CO₂ 104 g/km
4,6 l–1
1,6 plug-in hybrid 68 kW (92 k)
1 594 kg · CO₂ 19 g/km
0,8 l–0

Koľko najazdia

Medián stavu tachometra na STK podľa ročníka. Polovica áut má najazdené menej, polovica viac.

Niro 201798 tis. km
Niro 201888 tis. km
Niro 201976 tis. km
Niro 202256 tis. km

Rady ku kúpe jazdeného auta

Z magazínu Autorady.sk.

Hrdza na prahu a STK: Kedy ešte auto prejde a kedy už korózia znamená vážnu chybuChystáš sa kúpiť auto zo zahraničia? Na Slovensku platia nové pravidlá homologizácie, pri prihlásení môžeš mať problémSTK sa môže výrazne zmeniť. EÚ rieši kontrolu softvéru, kamier aj asistenčných systémovKupuješ jazdené pneumatiky? Pekný dezén ešte neznamená, že sú bezpečné

Spoľahlivosť: pravidelné technické kontroly osobných áut v ČR (Ministerstvo dopravy ČR, otvorené dáta technických prehliadok (ISTP), 21. 09. 2024 – 20. 09. 2026). „Vážna chyba“ = chyba kategórie B alebo C, auto musí na opakovanú kontrolu. Porovnanie s priemerom berie do úvahy vek auta. Spotreba a predaje: © Európska environmentálna agentúra (EEA), CC BY 4.0. Ako počítame