Databáza áut od Autorady.sk – rady a správy pre vodičov← Späť na Autorady.sk
Autorady.skDatabáza áut
Priemerne spoľahlivé

Kia Xceed: spoľahlivosť, poruchy a spotreba

Z 1 479 pravidelných technických kontrol a z údajov o 77 489 nových autách predaných v EÚ v rokoch 2023 – 2025.

14 %
menej vážnych chýb na STK ako priemerné auto rovnakého veku. Vážnu chybu malo 1,6 % áut Kia Xceed, pri rovnako starých autách je to 1,8 %.
1,6 %
áut malo na STK vážnu chybu
46 tis.
bežný nájazd ročníka 2022 (medián)
7,2 l
skutočná spotreba najčastejšieho motora
601
nových áut predaných na Slovensku v roku 2025

Spoľahlivosť podľa ročníka

Koľko percent áut malo na STK vážnu alebo nebezpečnú chybu. Čím nižší stĺpec, tým lepšie. Čiara ukazuje priemer všetkých áut rovnakého ročníka.

Xceed – podiel áut so závažnou chyboupriemer všetkých áut rovnakého ročníka

Pre čo najčastejšie neprejde STK

Vážne chyby, kvôli ktorým musí auto na opakovanú kontrolu. Na tieto miesta sa pri kúpe jazdenky pozri ako prvé.

Emisie – zlá zmes paliva so vzduchom (lambda)
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,41 % kontrol
0,41 %
Emisie – výfukové plyny prekračujú hodnoty výrobcu
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,41 % kontrol
0,41 %
Emisie – voľnobežné otáčky mimo povoleného rozsahu
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,41 % kontrol
0,41 %
Kolesá – neschválený typ alebo rozmer kolesa (nezhoduje sa s dokladmi)
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,20 % kontrol
0,20 %
Emisie – zvýšené voľnobežné otáčky mimo povoleného rozsahu
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,14 % kontrol
0,14 %

Najčastejšie chyby na STK

Všetky chyby, ktoré technik zapísal, vrátane drobných (napríklad poškodené sklo svetla bez vplyvu na svietenie).

Sklo – menšia prasklina mimo stieranej plochy alebo do 20 mm v nej
pri 0,5 % kontrol
0,5 %
Emisie – zlá zmes paliva so vzduchom (lambda)
pri 0,4 % kontrol · ako vážna chyba 0,4 %
0,4 %
Emisie – výfukové plyny prekračujú hodnoty výrobcu
pri 0,4 % kontrol · ako vážna chyba 0,4 %
0,4 %
Emisie – voľnobežné otáčky mimo povoleného rozsahu
pri 0,4 % kontrol · ako vážna chyba 0,4 %
0,4 %
Riadenie – poškodené manžety kĺbov tyčí riadenia
pri 0,3 % kontrol
0,3 %
Riadenie – zbiehavosť kolies mimo tolerancie
pri 0,2 % kontrol
0,2 %
Kolesá – neschválený typ alebo rozmer kolesa (nezhoduje sa s dokladmi)
pri 0,2 % kontrol · ako vážna chyba 0,2 %
0,2 %
Výstražný trojuholník – chýba, je neúplný alebo poškodený
pri 0,1 % kontrol
0,1 %

Motory a spotreba

Katalógová spotreba (WLTP) a skutočná spotreba z palubných počítačov áut v EÚ za rok 2024. Počet nových áut predaných na Slovensku v roku 2025.

MotorKatalógSkutočnePredaných v SR
1,5 benzín 118 kW (160 k)
1 390 kg · CO₂ 141 g/km
6,2 l7,2 l1
1,5 benzín 103 kW (140 k)
1 391 kg · CO₂ 142 g/km
6,3 l6,8 l461
1,0 benzín 88 kW (120 k)
1 347 kg · CO₂ 136 g/km
6,0 l6,8 l0
1,6 plug-in hybrid 77 kW (105 k)
1 601 kg · CO₂ 35 g/km
1,5 l4,0 l1
1,5 hybrid 118 kW (160 k)
1 412 kg · CO₂ 139 g/km
6,1 l7,2 l0
1,5 hybrid 103 kW (140 k)
1 413 kg · CO₂ 139 g/km
6,1 l6,8 l0
1,6 hybrid 100 kW (136 k)
1 457 kg · CO₂ 129 g/km
4,9 l–3
1,0 benzín 74 kW (101 k)
1 347 kg · CO₂ 136 g/km
6,0 l–3
1,0 benzín 73 kW (99 k)
1 347 kg · CO₂ 136 g/km
6,0 l–0
1,6 benzín 150 kW (204 k)
1 417 kg · CO₂ 161 g/km
7,1 l8,0 l0
1,6 benzín 110 kW (150 k)
1 419 kg · CO₂ 150 g/km
6,6 l–118
1,0 LPG 88 kW (120 k)
1 347 kg · CO₂ 131 g/km
8,1 l–0
1,0 LPG 74 kW (101 k)
1 347 kg · CO₂ 138 g/km
6,0 l–0
1,0 hybrid 84 kW (114 k)
1 389 kg · CO₂ 136 g/km
6,0 l–0

Rady ku kúpe jazdeného auta

Z magazínu Autorady.sk.

Hrdza na prahu a STK: Kedy ešte auto prejde a kedy už korózia znamená vážnu chybuChystáš sa kúpiť auto zo zahraničia? Na Slovensku platia nové pravidlá homologizácie, pri prihlásení môžeš mať problémSTK sa môže výrazne zmeniť. EÚ rieši kontrolu softvéru, kamier aj asistenčných systémovKupuješ jazdené pneumatiky? Pekný dezén ešte neznamená, že sú bezpečné

Spoľahlivosť: pravidelné technické kontroly osobných áut v ČR (Ministerstvo dopravy ČR, otvorené dáta technických prehliadok (ISTP), 21. 09. 2024 – 20. 09. 2026). „Vážna chyba“ = chyba kategórie B alebo C, auto musí na opakovanú kontrolu. Porovnanie s priemerom berie do úvahy vek auta. Spotreba a predaje: © Európska environmentálna agentúra (EEA), CC BY 4.0. Ako počítame