Mazda CX-5: spoľahlivosť, poruchy a spotreba
Z 20 112 pravidelných technických kontrol a z údajov o 66 576 nových autách predaných v EÚ v rokoch 2023 – 2025.
Spoľahlivosť podľa ročníka
Koľko percent áut malo na STK vážnu alebo nebezpečnú chybu. Čím nižší stĺpec, tým lepšie. Čiara ukazuje priemer všetkých áut rovnakého ročníka.
Pre čo najčastejšie neprejde STK
Vážne chyby, kvôli ktorým musí auto na opakovanú kontrolu. Na tieto miesta sa pri kúpe jazdenky pozri ako prvé.
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,78 % kontrol
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,62 % kontrol
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,54 % kontrol
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,42 % kontrol
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,34 % kontrol
Najčastejšie chyby na STK
Všetky chyby, ktoré technik zapísal, vrátane drobných (napríklad poškodené sklo svetla bez vplyvu na svietenie).
pri 2,4 % kontrol
pri 2,2 % kontrol
pri 1,5 % kontrol
pri 1,0 % kontrol
pri 0,8 % kontrol · ako vážna chyba 0,8 %
pri 0,6 % kontrol · ako vážna chyba 0,6 %
pri 0,6 % kontrol
pri 0,5 % kontrol · ako vážna chyba 0,5 %
Motory a spotreba
Katalógová spotreba (WLTP) a skutočná spotreba z palubných počítačov áut v EÚ za rok 2024. Počet nových áut predaných na Slovensku v roku 2025.
| Motor | Katalóg | Skutočne | Predaných v SR |
|---|---|---|---|
| 2,0 hybrid 121 kW (165 k) 1 632 kg · CO₂ 152 g/km | 6,7 l | 8,0 l | 3 |
| 2,5 hybrid 143 kW (194 k) 1 687 kg · CO₂ 167 g/km | 7,4 l | 8,8 l | 43 |
| 2,2 nafta 110 kW (150 k) 1 716 kg · CO₂ 157 g/km | 6,0 l | 6,5 l | 0 |
| 2,0 benzín 121 kW (165 k) 1 572 kg · CO₂ 161 g/km | 7,1 l | 8,0 l | 0 |
| 2,2 nafta 135 kW (184 k) 1 783 kg · CO₂ 171 g/km | 6,5 l | 7,1 l | 0 |
| 2,5 benzín 143 kW (194 k) 1 646 kg · CO₂ 176 g/km | 7,8 l | 8,8 l | 0 |
| 2,0 hybrid 120 kW (163 k) 1 644 kg · CO₂ 153 g/km | 6,8 l | 7,7 l | 0 |
| 2,0 benzín 120 kW (163 k) 1 583 kg · CO₂ 163 g/km | 7,2 l | 7,7 l | 0 |
Koľko najazdia
Medián stavu tachometra na STK podľa ročníka. Polovica áut má najazdené menej, polovica viac.
Stav tachometra klesol medzi dvoma kontrolami pri 20 z 9 787 áut (0,20 %). Ide o stočený alebo vymenený tachometer zistený v Česku – stočenie pred dovozom tieto údaje neukážu.
Rady ku kúpe jazdeného auta
Z magazínu Autorady.sk.
Hrdza na prahu a STK: Kedy ešte auto prejde a kedy už korózia znamená vážnu chybu
Chystáš sa kúpiť auto zo zahraničia? Na Slovensku platia nové pravidlá homologizácie, pri prihlásení môžeš mať problém
STK sa môže výrazne zmeniť. EÚ rieši kontrolu softvéru, kamier aj asistenčných systémov
Kupuješ jazdené pneumatiky? Pekný dezén ešte neznamená, že sú bezpečnéSpoľahlivosť: pravidelné technické kontroly osobných áut v ČR (Ministerstvo dopravy ČR, otvorené dáta technických prehliadok (ISTP), 21. 09. 2024 – 20. 09. 2026). „Vážna chyba“ = chyba kategórie B alebo C, auto musí na opakovanú kontrolu. Porovnanie s priemerom berie do úvahy vek auta. Spotreba a predaje: © Európska environmentálna agentúra (EEA), CC BY 4.0. Ako počítame