Autorady.skDatabáza áut

Mini Cooper 2002: oplatí sa kúpiť? Spoľahlivosť a poruchy

Z 751 pravidelných technických kontrol áut Mini Cooper prvýkrát registrovaných v roku 2002.

20 %
menej vážnych chýb na STK ako priemerné auto rovnakého veku. Vážnu chybu malo 6,9 % áut Mini Cooper z roku 2002, pri rovnako starých autách je to 8,7 %.

Mini Cooper 2002 v skratke

  • Ročník 2002 je nadpriemerne spoľahlivý – o 20 % menej vážnych chýb ako iné autá z toho roku.
  • Najčastejšie neprejde STK pre: emisie – zlá zmes paliva so vzduchom (lambda).
  • Polovica áut má najazdené menej ako 200 tis. km – výrazne vyšší stav tachometra pri ponuke stojí za otázku.
  • Spoľahlivejšie vychádzajú susedné ročníky 2004, 2005.
6,9 %
malo na STK vážnu chybu
200 tis. km
bežný nájazd (medián), priemer áut tohto veku 227 tis. km
−20 %
vážnych chýb oproti priemeru ročníka 2002

Na čo sa pozrieť pri kúpe

Vážne chyby, kvôli ktorým Mini Cooper z roku 2002 najčastejšie neprešla STK.

Emisie – zlá zmes paliva so vzduchom (lambda)
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,46 % kontrol
1,46 %
Emisie – výfukové plyny prekračujú hodnoty výrobcu
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,20 % kontrol
1,20 %
Osvetlenie ŠPZ – nesvieti žiadna žiarovka
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,07 % kontrol
1,07 %
Svetlomety – poškodené sklo či teleso ovplyvňuje svietenie
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,93 % kontrol
0,93 %
Úniky kvapalín – únik oleja či inej kvapaliny
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,80 % kontrol
0,80 %

Najčastejšie chyby na STK

Všetky zapísané chyby vrátane drobných.

Svetlomety – poškodené sklo alebo teleso, bez vplyvu na svietenie
pri 22,0 % kontrol
22,0 %
Riadenie – poškodené manžety kĺbov tyčí riadenia
pri 11,1 % kontrol
11,1 %
Osvetlenie ŠPZ – nesvieti niektorá žiarovka
pri 9,4 % kontrol
9,4 %
Sklo – menšia prasklina mimo stieranej plochy alebo do 20 mm v nej
pri 6,5 % kontrol
6,5 %
Brzdy – hadica povrchovo odretá či popraskaná, spodná vrstva celá
pri 6,3 % kontrol
6,3 %
Ručná brzda – opotrebenie mechanizmu bez vplyvu na funkciu
pri 6,0 % kontrol
6,0 %
Riadenie – netesnosť prevodky riadenia
pri 4,7 % kontrol
4,7 %
Poloos – prasknutá manžeta, mazivo neuniká
pri 3,7 % kontrol
3,7 %

Susedné ročníky

Podiel áut s vážnou chybou. Staršie autá majú prirodzene viac chýb – porovnávaj s priemerom.

Cooper 20026,9 %priemer 8,7 %
Cooper 20039,4 %priemer 8,7 %
Cooper 20045,7 %priemer 8,8 %
Cooper 20055,6 %priemer 8,8 %
Cooper 20067,5 %priemer 8,5 %

← Všetky ročníky a motory Mini Cooper

Rady ku kúpe jazdeného auta

Z magazínu Autorady.sk.

Hrdza na prahu a STK: Kedy ešte auto prejde a kedy už korózia znamená vážnu chybuChystáš sa kúpiť auto zo zahraničia? Na Slovensku platia nové pravidlá homologizácie, pri prihlásení môžeš mať problémSTK sa môže výrazne zmeniť. EÚ rieši kontrolu softvéru, kamier aj asistenčných systémovKupuješ jazdené pneumatiky? Pekný dezén ešte neznamená, že sú bezpečné

Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR, otvorené dáta technických prehliadok (ISTP), kontroly 21. 09. 2024 – 20. 09. 2026. „Vážna chyba“ = chyba kategórie B alebo C. Údaje sú z Česka, kde jazdia rovnaké modely ako na Slovensku. Metodika