Autorady.skDatabáza áut

Opel Astra 1995: oplatí sa kúpiť? Spoľahlivosť a poruchy

Z 362 pravidelných technických kontrol áut Opel Astra prvýkrát registrovaných v roku 1995.

55 %
viac vážnych chýb na STK ako priemerné auto rovnakého veku. Vážnu chybu malo 13,5 % áut Opel Astra z roku 1995, pri rovnako starých autách je to 8,8 %.

Opel Astra 1995 v skratke

  • Ročník 1995 má o 55 % viac vážnych chýb ako iné autá z toho roku – pri kúpe buď opatrnejší.
  • Najčastejšie neprejde STK pre: emisie – výfukové plyny prekračujú hodnoty výrobcu.
  • Polovica áut má najazdené menej ako 189 tis. km – výrazne vyšší stav tachometra pri ponuke stojí za otázku.
  • Spoľahlivejšie vychádzajú susedné ročníky 1996, 1997, 1998.
13,5 %
malo na STK vážnu chybu
189 tis. km
bežný nájazd (medián), priemer áut tohto veku 173 tis. km
+55 %
vážnych chýb oproti priemeru ročníka 1995

Na čo sa pozrieť pri kúpe

Vážne chyby, kvôli ktorým Opel Astra z roku 1995 najčastejšie neprešla STK.

Emisie – výfukové plyny prekračujú hodnoty výrobcu
auto kvôli tomu neprešlo pri 2,76 % kontrol
2,76 %
Úniky kvapalín – únik oleja či inej kvapaliny
auto kvôli tomu neprešlo pri 2,21 % kontrol
2,21 %
Emisie – dymivosť nad hodnotou zo štítku výrobcu
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,93 % kontrol
1,93 %
Brzdy – brzdové potrubie alebo spoje poškodené alebo hĺbkovo skorodované
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,93 % kontrol
1,93 %
Emisie – príliš veľký rozptyl nameranej dymivosti
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,66 % kontrol
1,66 %

Najčastejšie chyby na STK

Všetky zapísané chyby vrátane drobných.

Riadenie – poškodené manžety kĺbov tyčí riadenia
pri 12,2 % kontrol
12,2 %
Svetlomety – poškodené sklo alebo teleso, bez vplyvu na svietenie
pri 12,2 % kontrol
12,2 %
Brzdy – hadica povrchovo odretá či popraskaná, spodná vrstva celá
pri 11,6 % kontrol
11,6 %
Sklo – menšia prasklina mimo stieranej plochy alebo do 20 mm v nej
pri 11,3 % kontrol
11,3 %
Blatníky – uvoľnené alebo poškodené, bez vplyvu na funkciu
pri 8,3 % kontrol
8,3 %
Ručná brzda – opotrebenie mechanizmu bez vplyvu na funkciu
pri 7,5 % kontrol
7,5 %
Riadenie – netesnosť prevodky riadenia
pri 5,5 % kontrol
5,5 %
Poloos – prasknutá manžeta, mazivo neuniká
pri 5,5 % kontrol
5,5 %

Susedné ročníky

Podiel áut s vážnou chybou. Staršie autá majú prirodzene viac chýb – porovnávaj s priemerom.

Astra 199513,5 %priemer 8,8 %
Astra 199611,5 %priemer 9,0 %
Astra 199710,9 %priemer 8,8 %
Astra 19989,4 %priemer 9,2 %
Astra 199910,4 %priemer 9,1 %

← Všetky ročníky a motory Opel Astra

Rady ku kúpe jazdeného auta

Z magazínu Autorady.sk.

Hrdza na prahu a STK: Kedy ešte auto prejde a kedy už korózia znamená vážnu chybuChystáš sa kúpiť auto zo zahraničia? Na Slovensku platia nové pravidlá homologizácie, pri prihlásení môžeš mať problémSTK sa môže výrazne zmeniť. EÚ rieši kontrolu softvéru, kamier aj asistenčných systémovKupuješ jazdené pneumatiky? Pekný dezén ešte neznamená, že sú bezpečné

Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR, otvorené dáta technických prehliadok (ISTP), kontroly 21. 09. 2024 – 20. 09. 2026. „Vážna chyba“ = chyba kategórie B alebo C. Údaje sú z Česka, kde jazdia rovnaké modely ako na Slovensku. Metodika