Databáza áut od Autorady.sk – rady a správy pre vodičov← Späť na Autorady.sk
Autorady.skDatabáza áut
Podpriemerne spoľahlivé

Opel Astra: spoľahlivosť, poruchy a spotreba

Z 75 130 pravidelných technických kontrol a z údajov o 163 522 nových autách predaných v EÚ v rokoch 2023 – 2025.

17 %
viac vážnych chýb na STK ako priemerné auto rovnakého veku. Vážnu chybu malo 7,5 % áut Opel Astra, pri rovnako starých autách je to 6,4 %.
7,5 %
áut malo na STK vážnu chybu
132 tis.
bežný nájazd ročníka 2016 (medián)
6,5 l
skutočná spotreba najčastejšieho motora
224
nových áut predaných na Slovensku v roku 2025

Spoľahlivosť podľa ročníka

Koľko percent áut malo na STK vážnu alebo nebezpečnú chybu. Čím nižší stĺpec, tým lepšie. Čiara ukazuje priemer všetkých áut rovnakého ročníka.

Astra – podiel áut so závažnou chyboupriemer všetkých áut rovnakého ročníka

Pre čo najčastejšie neprejde STK

Vážne chyby, kvôli ktorým musí auto na opakovanú kontrolu. Na tieto miesta sa pri kúpe jazdenky pozri ako prvé.

Úniky kvapalín – únik oleja či inej kvapaliny
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,06 % kontrol
1,06 %
Emisie – dymivosť nad hodnotou zo štítku výrobcu
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,99 % kontrol
0,99 %
Emisie – výfukové plyny prekračujú hodnoty výrobcu
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,92 % kontrol
0,92 %
Emisie – príliš veľký rozptyl nameranej dymivosti
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,72 % kontrol
0,72 %
Emisie – zlá zmes paliva so vzduchom (lambda)
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,67 % kontrol
0,67 %

Najčastejšie chyby na STK

Všetky chyby, ktoré technik zapísal, vrátane drobných (napríklad poškodené sklo svetla bez vplyvu na svietenie).

Svetlomety – poškodené sklo alebo teleso, bez vplyvu na svietenie
pri 12,2 % kontrol
12,2 %
Riadenie – poškodené manžety kĺbov tyčí riadenia
pri 6,1 % kontrol
6,1 %
Sklo – menšia prasklina mimo stieranej plochy alebo do 20 mm v nej
pri 5,3 % kontrol
5,3 %
Brzdy – hadica povrchovo odretá či popraskaná, spodná vrstva celá
pri 4,8 % kontrol
4,8 %
Ručná brzda – opotrebenie mechanizmu bez vplyvu na funkciu
pri 3,6 % kontrol
3,6 %
Blatníky – uvoľnené alebo poškodené, bez vplyvu na funkciu
pri 3,3 % kontrol
3,3 %
Osvetlenie ŠPZ – nesvieti niektorá žiarovka
pri 3,3 % kontrol
3,3 %
Riadenie – netesnosť prevodky riadenia
pri 2,2 % kontrol
2,2 %

Motory a spotreba

Katalógová spotreba (WLTP) a skutočná spotreba z palubných počítačov áut v EÚ za rok 2024. Počet nových áut predaných na Slovensku v roku 2025.

MotorKatalógSkutočnePredaných v SR
1,2 benzín 96 kW (131 k)
1 387 kg · CO₂ 129 g/km
5,7 l6,5 l82
1,5 nafta 96 kW (131 k)
1 474 kg · CO₂ 130 g/km
5,0 l5,5 l49
1,2 benzín 81 kW (110 k)
1 353 kg · CO₂ 125 g/km
5,5 l6,2 l65
1,6 plug-in hybrid 110 kW (150 k)
1 702 kg · CO₂ 26 g/km
1,2 l5,3 l8
1,2 hybrid 100 kW (136 k)
1 485 kg · CO₂ 111 g/km
4,9 l–4
elektromobil 115 kW (156 k)
1 750 kg
15,2 kWh–10
1,6 plug-in hybrid 132 kW (180 k)
1 722 kg · CO₂ 28 g/km
1,2 l5,9 l6
elektromobil 62 kW (84 k)
1 749 kg
15,0 kWh–0

Koľko najazdia

Medián stavu tachometra na STK podľa ročníka. Polovica áut má najazdené menej, polovica viac.

Astra 2000201 tis. km
Astra 2002205 tis. km
Astra 2004202 tis. km
Astra 2006214 tis. km
Astra 2008204 tis. km
Astra 2010173 tis. km
Astra 2012183 tis. km
Astra 2014169 tis. km
Astra 2016132 tis. km
Astra 2018122 tis. km
Astra 202078 tis. km
Astra 202280 tis. km

Stav tachometra klesol medzi dvoma kontrolami pri 47 z 35 598 áut (0,13 %). Ide o stočený alebo vymenený tachometer zistený v Česku – stočenie pred dovozom tieto údaje neukážu.

Rady ku kúpe jazdeného auta

Z magazínu Autorady.sk.

Hrdza na prahu a STK: Kedy ešte auto prejde a kedy už korózia znamená vážnu chybuChystáš sa kúpiť auto zo zahraničia? Na Slovensku platia nové pravidlá homologizácie, pri prihlásení môžeš mať problémSTK sa môže výrazne zmeniť. EÚ rieši kontrolu softvéru, kamier aj asistenčných systémovKupuješ jazdené pneumatiky? Pekný dezén ešte neznamená, že sú bezpečné

Spoľahlivosť: pravidelné technické kontroly osobných áut v ČR (Ministerstvo dopravy ČR, otvorené dáta technických prehliadok (ISTP), 21. 09. 2024 – 20. 09. 2026). „Vážna chyba“ = chyba kategórie B alebo C, auto musí na opakovanú kontrolu. Porovnanie s priemerom berie do úvahy vek auta. Spotreba a predaje: © Európska environmentálna agentúra (EEA), CC BY 4.0. Ako počítame