Autorady.skDatabáza áut

Opel Astra 2000: oplatí sa kúpiť? Spoľahlivosť a poruchy

Z 2 482 pravidelných technických kontrol áut Opel Astra prvýkrát registrovaných v roku 2000.

15 %
viac vážnych chýb na STK ako priemerné auto rovnakého veku. Vážnu chybu malo 10,7 % áut Opel Astra z roku 2000, pri rovnako starých autách je to 9,3 %.

Opel Astra 2000 v skratke

  • Ročník 2000 má o 15 % viac vážnych chýb ako iné autá z toho roku – pri kúpe buď opatrnejší.
  • Najčastejšie neprejde STK pre: emisie – výfukové plyny prekračujú hodnoty výrobcu.
  • Polovica áut má najazdené menej ako 201 tis. km – výrazne vyšší stav tachometra pri ponuke stojí za otázku.
10,7 %
malo na STK vážnu chybu
201 tis. km
bežný nájazd (medián), priemer áut tohto veku 225 tis. km
+15 %
vážnych chýb oproti priemeru ročníka 2000

Na čo sa pozrieť pri kúpe

Vážne chyby, kvôli ktorým Opel Astra z roku 2000 najčastejšie neprešla STK.

Emisie – výfukové plyny prekračujú hodnoty výrobcu
auto kvôli tomu neprešlo pri 2,62 % kontrol
2,62 %
Emisie – zlá zmes paliva so vzduchom (lambda)
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,69 % kontrol
1,69 %
Brzdy – brzdové potrubie alebo spoje poškodené alebo hĺbkovo skorodované
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,49 % kontrol
1,49 %
Karoséria – korózia narúša pevnosť
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,45 % kontrol
1,45 %
Úniky kvapalín – únik oleja či inej kvapaliny
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,29 % kontrol
1,29 %

Najčastejšie chyby na STK

Všetky zapísané chyby vrátane drobných.

Svetlomety – poškodené sklo alebo teleso, bez vplyvu na svietenie
pri 22,7 % kontrol
22,7 %
Riadenie – poškodené manžety kĺbov tyčí riadenia
pri 12,0 % kontrol
12,0 %
Brzdy – hadica povrchovo odretá či popraskaná, spodná vrstva celá
pri 11,3 % kontrol
11,3 %
Sklo – menšia prasklina mimo stieranej plochy alebo do 20 mm v nej
pri 8,2 % kontrol
8,2 %
Ručná brzda – opotrebenie mechanizmu bez vplyvu na funkciu
pri 7,3 % kontrol
7,3 %
Blatníky – uvoľnené alebo poškodené, bez vplyvu na funkciu
pri 7,0 % kontrol
7,0 %
Brzdy – uvoľnená časť uchytenia brzdového potrubia, bez rizika poškodenia
pri 6,0 % kontrol
6,0 %
Palivové potrubie – poškodené hadice alebo spony, bez úniku
pri 5,7 % kontrol
5,7 %

Susedné ročníky

Podiel áut s vážnou chybou. Staršie autá majú prirodzene viac chýb – porovnávaj s priemerom.

Astra 199611,5 %priemer 9,0 %
Astra 199710,9 %priemer 8,8 %
Astra 19989,4 %priemer 9,2 %
Astra 199910,4 %priemer 9,1 %
Astra 200010,7 %priemer 9,3 %
Astra 20018,6 %priemer 8,7 %
Astra 200211,2 %priemer 8,7 %
Astra 20039,3 %priemer 8,7 %
Astra 20049,7 %priemer 8,8 %

← Všetky ročníky a motory Opel Astra

Rady ku kúpe jazdeného auta

Z magazínu Autorady.sk.

Hrdza na prahu a STK: Kedy ešte auto prejde a kedy už korózia znamená vážnu chybuChystáš sa kúpiť auto zo zahraničia? Na Slovensku platia nové pravidlá homologizácie, pri prihlásení môžeš mať problémSTK sa môže výrazne zmeniť. EÚ rieši kontrolu softvéru, kamier aj asistenčných systémovKupuješ jazdené pneumatiky? Pekný dezén ešte neznamená, že sú bezpečné

Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR, otvorené dáta technických prehliadok (ISTP), kontroly 21. 09. 2024 – 20. 09. 2026. „Vážna chyba“ = chyba kategórie B alebo C. Údaje sú z Česka, kde jazdia rovnaké modely ako na Slovensku. Metodika