Autorady.skDatabáza áut

Opel Astra 1999: oplatí sa kúpiť? Spoľahlivosť a poruchy

Z 2 951 pravidelných technických kontrol áut Opel Astra prvýkrát registrovaných v roku 1999.

14 %
viac vážnych chýb na STK ako priemerné auto rovnakého veku. Vážnu chybu malo 10,4 % áut Opel Astra z roku 1999, pri rovnako starých autách je to 9,1 %.

Opel Astra 1999 v skratke

  • Ročník 1999 je spoľahlivosťou priemerný.
  • Najčastejšie neprejde STK pre: emisie – výfukové plyny prekračujú hodnoty výrobcu.
  • Polovica áut má najazdené menej ako 200 tis. km – výrazne vyšší stav tachometra pri ponuke stojí za otázku.
10,4 %
malo na STK vážnu chybu
200 tis. km
bežný nájazd (medián), priemer áut tohto veku 226 tis. km
+14 %
vážnych chýb oproti priemeru ročníka 1999

Na čo sa pozrieť pri kúpe

Vážne chyby, kvôli ktorým Opel Astra z roku 1999 najčastejšie neprešla STK.

Emisie – výfukové plyny prekračujú hodnoty výrobcu
auto kvôli tomu neprešlo pri 2,58 % kontrol
2,58 %
Karoséria – korózia narúša pevnosť
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,97 % kontrol
1,97 %
Emisie – zlá zmes paliva so vzduchom (lambda)
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,93 % kontrol
1,93 %
Brzdy – brzdové potrubie alebo spoje poškodené alebo hĺbkovo skorodované
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,63 % kontrol
1,63 %
Svetlomety – poškodené sklo či teleso ovplyvňuje svietenie
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,22 % kontrol
1,22 %

Najčastejšie chyby na STK

Všetky zapísané chyby vrátane drobných.

Svetlomety – poškodené sklo alebo teleso, bez vplyvu na svietenie
pri 21,6 % kontrol
21,6 %
Riadenie – poškodené manžety kĺbov tyčí riadenia
pri 13,2 % kontrol
13,2 %
Brzdy – hadica povrchovo odretá či popraskaná, spodná vrstva celá
pri 10,8 % kontrol
10,8 %
Sklo – menšia prasklina mimo stieranej plochy alebo do 20 mm v nej
pri 8,3 % kontrol
8,3 %
Ručná brzda – opotrebenie mechanizmu bez vplyvu na funkciu
pri 8,0 % kontrol
8,0 %
Blatníky – uvoľnené alebo poškodené, bez vplyvu na funkciu
pri 7,4 % kontrol
7,4 %
Palivové potrubie – poškodené hadice alebo spony, bez úniku
pri 5,9 % kontrol
5,9 %
Brzdy – uvoľnená časť uchytenia brzdového potrubia, bez rizika poškodenia
pri 5,6 % kontrol
5,6 %

Susedné ročníky

Podiel áut s vážnou chybou. Staršie autá majú prirodzene viac chýb – porovnávaj s priemerom.

Astra 199513,5 %priemer 8,8 %
Astra 199611,5 %priemer 9,0 %
Astra 199710,9 %priemer 8,8 %
Astra 19989,4 %priemer 9,2 %
Astra 199910,4 %priemer 9,1 %
Astra 200010,7 %priemer 9,3 %
Astra 20018,6 %priemer 8,7 %
Astra 200211,2 %priemer 8,7 %
Astra 20039,3 %priemer 8,7 %

← Všetky ročníky a motory Opel Astra

Rady ku kúpe jazdeného auta

Z magazínu Autorady.sk.

Hrdza na prahu a STK: Kedy ešte auto prejde a kedy už korózia znamená vážnu chybuChystáš sa kúpiť auto zo zahraničia? Na Slovensku platia nové pravidlá homologizácie, pri prihlásení môžeš mať problémSTK sa môže výrazne zmeniť. EÚ rieši kontrolu softvéru, kamier aj asistenčných systémovKupuješ jazdené pneumatiky? Pekný dezén ešte neznamená, že sú bezpečné

Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR, otvorené dáta technických prehliadok (ISTP), kontroly 21. 09. 2024 – 20. 09. 2026. „Vážna chyba“ = chyba kategórie B alebo C. Údaje sú z Česka, kde jazdia rovnaké modely ako na Slovensku. Metodika