Autorady.skDatabáza áut

Opel Astra 2003: oplatí sa kúpiť? Spoľahlivosť a poruchy

Z 1 999 pravidelných technických kontrol áut Opel Astra prvýkrát registrovaných v roku 2003.

8 %
viac vážnych chýb na STK ako priemerné auto rovnakého veku. Vážnu chybu malo 9,3 % áut Opel Astra z roku 2003, pri rovnako starých autách je to 8,7 %.

Opel Astra 2003 v skratke

  • Ročník 2003 je spoľahlivosťou priemerný.
  • Najčastejšie neprejde STK pre: brzdy – brzdové potrubie alebo spoje poškodené alebo hĺbkovo skorodované.
  • Polovica áut má najazdené menej ako 198 tis. km – výrazne vyšší stav tachometra pri ponuke stojí za otázku.
9,3 %
malo na STK vážnu chybu
198 tis. km
bežný nájazd (medián), priemer áut tohto veku 238 tis. km
+8 %
vážnych chýb oproti priemeru ročníka 2003

Na čo sa pozrieť pri kúpe

Vážne chyby, kvôli ktorým Opel Astra z roku 2003 najčastejšie neprešla STK.

Brzdy – brzdové potrubie alebo spoje poškodené alebo hĺbkovo skorodované
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,55 % kontrol
1,55 %
Emisie – výfukové plyny prekračujú hodnoty výrobcu
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,20 % kontrol
1,20 %
Emisie – príliš veľký rozptyl nameranej dymivosti
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,10 % kontrol
1,10 %
Emisie – dymivosť nad hodnotou zo štítku výrobcu
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,10 % kontrol
1,10 %
Svetlomety – poškodené sklo či teleso ovplyvňuje svietenie
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,05 % kontrol
1,05 %

Najčastejšie chyby na STK

Všetky zapísané chyby vrátane drobných.

Svetlomety – poškodené sklo alebo teleso, bez vplyvu na svietenie
pri 24,5 % kontrol
24,5 %
Riadenie – poškodené manžety kĺbov tyčí riadenia
pri 10,5 % kontrol
10,5 %
Brzdy – hadica povrchovo odretá či popraskaná, spodná vrstva celá
pri 9,9 % kontrol
9,9 %
Sklo – menšia prasklina mimo stieranej plochy alebo do 20 mm v nej
pri 7,3 % kontrol
7,3 %
Blatníky – uvoľnené alebo poškodené, bez vplyvu na funkciu
pri 6,8 % kontrol
6,8 %
Ručná brzda – opotrebenie mechanizmu bez vplyvu na funkciu
pri 6,1 % kontrol
6,1 %
Brzdy – uvoľnená časť uchytenia brzdového potrubia, bez rizika poškodenia
pri 5,5 % kontrol
5,5 %
Poloos – prasknutá manžeta, mazivo neuniká
pri 4,7 % kontrol
4,7 %

Susedné ročníky

Podiel áut s vážnou chybou. Staršie autá majú prirodzene viac chýb – porovnávaj s priemerom.

Astra 199910,4 %priemer 9,1 %
Astra 200010,7 %priemer 9,3 %
Astra 20018,6 %priemer 8,7 %
Astra 200211,2 %priemer 8,7 %
Astra 20039,3 %priemer 8,7 %
Astra 20049,7 %priemer 8,8 %
Astra 20059,5 %priemer 8,8 %
Astra 20069,8 %priemer 8,5 %
Astra 20078,5 %priemer 8,2 %

← Všetky ročníky a motory Opel Astra

Rady ku kúpe jazdeného auta

Z magazínu Autorady.sk.

Hrdza na prahu a STK: Kedy ešte auto prejde a kedy už korózia znamená vážnu chybuChystáš sa kúpiť auto zo zahraničia? Na Slovensku platia nové pravidlá homologizácie, pri prihlásení môžeš mať problémSTK sa môže výrazne zmeniť. EÚ rieši kontrolu softvéru, kamier aj asistenčných systémovKupuješ jazdené pneumatiky? Pekný dezén ešte neznamená, že sú bezpečné

Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR, otvorené dáta technických prehliadok (ISTP), kontroly 21. 09. 2024 – 20. 09. 2026. „Vážna chyba“ = chyba kategórie B alebo C. Údaje sú z Česka, kde jazdia rovnaké modely ako na Slovensku. Metodika