Autorady.skDatabáza áut

Opel Astra 1998: oplatí sa kúpiť? Spoľahlivosť a poruchy

Z 1 524 pravidelných technických kontrol áut Opel Astra prvýkrát registrovaných v roku 1998.

≈
Rovnako ako priemer. Vážnu chybu malo 9,4 % áut Opel Astra z roku 1998, pri rovnako starých autách je to 9,2 %.

Opel Astra 1998 v skratke

  • Ročník 1998 je spoľahlivosťou priemerný.
  • Najčastejšie neprejde STK pre: emisie – výfukové plyny prekračujú hodnoty výrobcu.
  • Polovica áut má najazdené menej ako 198 tis. km – výrazne vyšší stav tachometra pri ponuke stojí za otázku.
9,4 %
malo na STK vážnu chybu
198 tis. km
bežný nájazd (medián), priemer áut tohto veku 192 tis. km
+2 %
vážnych chýb oproti priemeru ročníka 1998

Na čo sa pozrieť pri kúpe

Vážne chyby, kvôli ktorým Opel Astra z roku 1998 najčastejšie neprešla STK.

Emisie – výfukové plyny prekračujú hodnoty výrobcu
auto kvôli tomu neprešlo pri 2,36 % kontrol
2,36 %
Emisie – zlá zmes paliva so vzduchom (lambda)
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,57 % kontrol
1,57 %
Karoséria – korózia narúša pevnosť
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,57 % kontrol
1,57 %
Svetlomety – poškodené sklo či teleso ovplyvňuje svietenie
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,18 % kontrol
1,18 %
Brzdy – brzdové potrubie alebo spoje poškodené alebo hĺbkovo skorodované
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,12 % kontrol
1,12 %

Najčastejšie chyby na STK

Všetky zapísané chyby vrátane drobných.

Svetlomety – poškodené sklo alebo teleso, bez vplyvu na svietenie
pri 23,5 % kontrol
23,5 %
Riadenie – poškodené manžety kĺbov tyčí riadenia
pri 14,3 % kontrol
14,3 %
Brzdy – hadica povrchovo odretá či popraskaná, spodná vrstva celá
pri 12,5 % kontrol
12,5 %
Blatníky – uvoľnené alebo poškodené, bez vplyvu na funkciu
pri 7,7 % kontrol
7,7 %
Ručná brzda – opotrebenie mechanizmu bez vplyvu na funkciu
pri 7,5 % kontrol
7,5 %
Palivové potrubie – poškodené hadice alebo spony, bez úniku
pri 7,0 % kontrol
7,0 %
Sklo – menšia prasklina mimo stieranej plochy alebo do 20 mm v nej
pri 6,2 % kontrol
6,2 %
Poloos – prasknutá manžeta, mazivo neuniká
pri 5,3 % kontrol
5,3 %

Susedné ročníky

Podiel áut s vážnou chybou. Staršie autá majú prirodzene viac chýb – porovnávaj s priemerom.

Astra 199513,5 %priemer 8,8 %
Astra 199611,5 %priemer 9,0 %
Astra 199710,9 %priemer 8,8 %
Astra 19989,4 %priemer 9,2 %
Astra 199910,4 %priemer 9,1 %
Astra 200010,7 %priemer 9,3 %
Astra 20018,6 %priemer 8,7 %
Astra 200211,2 %priemer 8,7 %

← Všetky ročníky a motory Opel Astra

Rady ku kúpe jazdeného auta

Z magazínu Autorady.sk.

Hrdza na prahu a STK: Kedy ešte auto prejde a kedy už korózia znamená vážnu chybuChystáš sa kúpiť auto zo zahraničia? Na Slovensku platia nové pravidlá homologizácie, pri prihlásení môžeš mať problémSTK sa môže výrazne zmeniť. EÚ rieši kontrolu softvéru, kamier aj asistenčných systémovKupuješ jazdené pneumatiky? Pekný dezén ešte neznamená, že sú bezpečné

Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR, otvorené dáta technických prehliadok (ISTP), kontroly 21. 09. 2024 – 20. 09. 2026. „Vážna chyba“ = chyba kategórie B alebo C. Údaje sú z Česka, kde jazdia rovnaké modely ako na Slovensku. Metodika