Autorady.skDatabáza áut

Opel Zafira 1999: oplatí sa kúpiť? Spoľahlivosť a poruchy

Z 720 pravidelných technických kontrol áut Opel Zafira prvýkrát registrovaných v roku 1999.

4 %
menej vážnych chýb na STK ako priemerné auto rovnakého veku. Vážnu chybu malo 8,8 % áut Opel Zafira z roku 1999, pri rovnako starých autách je to 9,1 %.

Opel Zafira 1999 v skratke

  • Ročník 1999 je spoľahlivosťou priemerný.
  • Najčastejšie neprejde STK pre: karoséria – korózia narúša pevnosť.
  • Polovica áut má najazdené menej ako 239 tis. km – výrazne vyšší stav tachometra pri ponuke stojí za otázku.
8,8 %
malo na STK vážnu chybu
239 tis. km
bežný nájazd (medián), priemer áut tohto veku 226 tis. km
−4 %
vážnych chýb oproti priemeru ročníka 1999

Na čo sa pozrieť pri kúpe

Vážne chyby, kvôli ktorým Opel Zafira z roku 1999 najčastejšie neprešla STK.

Karoséria – korózia narúša pevnosť
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,94 % kontrol
1,94 %
Emisie – výfukové plyny prekračujú hodnoty výrobcu
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,67 % kontrol
1,67 %
Výfuk – zjavne netesný
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,25 % kontrol
1,25 %
Ručná brzda – niektoré koleso nedosahuje požadovaný účinok
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,11 % kontrol
1,11 %
Brzdy – brzdové potrubie alebo spoje poškodené alebo hĺbkovo skorodované
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,11 % kontrol
1,11 %

Najčastejšie chyby na STK

Všetky zapísané chyby vrátane drobných.

Svetlomety – poškodené sklo alebo teleso, bez vplyvu na svietenie
pri 24,3 % kontrol
24,3 %
Riadenie – poškodené manžety kĺbov tyčí riadenia
pri 14,7 % kontrol
14,7 %
Brzdy – hadica povrchovo odretá či popraskaná, spodná vrstva celá
pri 13,2 % kontrol
13,2 %
Osvetlenie ŠPZ – nesvieti niektorá žiarovka
pri 10,1 % kontrol
10,1 %
Ručná brzda – opotrebenie mechanizmu bez vplyvu na funkciu
pri 9,7 % kontrol
9,7 %
Sklo – menšia prasklina mimo stieranej plochy alebo do 20 mm v nej
pri 9,2 % kontrol
9,2 %
Blatníky – uvoľnené alebo poškodené, bez vplyvu na funkciu
pri 7,9 % kontrol
7,9 %
Palivové potrubie – poškodené hadice alebo spony, bez úniku
pri 6,8 % kontrol
6,8 %

Susedné ročníky

Podiel áut s vážnou chybou. Staršie autá majú prirodzene viac chýb – porovnávaj s priemerom.

Zafira 19998,8 %priemer 9,1 %
Zafira 200011,9 %priemer 9,3 %
Zafira 20019,5 %priemer 8,7 %
Zafira 200210,4 %priemer 8,7 %
Zafira 200310,2 %priemer 8,7 %

← Všetky ročníky a motory Opel Zafira

Rady ku kúpe jazdeného auta

Z magazínu Autorady.sk.

Hrdza na prahu a STK: Kedy ešte auto prejde a kedy už korózia znamená vážnu chybuChystáš sa kúpiť auto zo zahraničia? Na Slovensku platia nové pravidlá homologizácie, pri prihlásení môžeš mať problémSTK sa môže výrazne zmeniť. EÚ rieši kontrolu softvéru, kamier aj asistenčných systémovKupuješ jazdené pneumatiky? Pekný dezén ešte neznamená, že sú bezpečné

Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR, otvorené dáta technických prehliadok (ISTP), kontroly 21. 09. 2024 – 20. 09. 2026. „Vážna chyba“ = chyba kategórie B alebo C. Údaje sú z Česka, kde jazdia rovnaké modely ako na Slovensku. Metodika