Autorady.skDatabáza áut

Opel Zafira 2001: oplatí sa kúpiť? Spoľahlivosť a poruchy

Z 1 098 pravidelných technických kontrol áut Opel Zafira prvýkrát registrovaných v roku 2001.

9 %
viac vážnych chýb na STK ako priemerné auto rovnakého veku. Vážnu chybu malo 9,5 % áut Opel Zafira z roku 2001, pri rovnako starých autách je to 8,7 %.

Opel Zafira 2001 v skratke

  • Ročník 2001 je spoľahlivosťou priemerný.
  • Najčastejšie neprejde STK pre: emisie – zlá zmes paliva so vzduchom (lambda).
  • Polovica áut má najazdené menej ako 248 tis. km – výrazne vyšší stav tachometra pri ponuke stojí za otázku.
9,5 %
malo na STK vážnu chybu
248 tis. km
bežný nájazd (medián), priemer áut tohto veku 239 tis. km
+9 %
vážnych chýb oproti priemeru ročníka 2001

Na čo sa pozrieť pri kúpe

Vážne chyby, kvôli ktorým Opel Zafira z roku 2001 najčastejšie neprešla STK.

Emisie – zlá zmes paliva so vzduchom (lambda)
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,64 % kontrol
1,64 %
Obrysové a denné svetlá – nesvieti niektoré svetlo
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,64 % kontrol
1,64 %
Emisie – výfukové plyny prekračujú hodnoty výrobcu
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,64 % kontrol
1,64 %
Brzdy – brzdové potrubie alebo spoje poškodené alebo hĺbkovo skorodované
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,55 % kontrol
1,55 %
Úniky kvapalín – únik oleja či inej kvapaliny
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,28 % kontrol
1,28 %

Najčastejšie chyby na STK

Všetky zapísané chyby vrátane drobných.

Svetlomety – poškodené sklo alebo teleso, bez vplyvu na svietenie
pri 23,6 % kontrol
23,6 %
Riadenie – poškodené manžety kĺbov tyčí riadenia
pri 13,7 % kontrol
13,7 %
Osvetlenie ŠPZ – nesvieti niektorá žiarovka
pri 12,1 % kontrol
12,1 %
Brzdy – hadica povrchovo odretá či popraskaná, spodná vrstva celá
pri 10,8 % kontrol
10,8 %
Sklo – menšia prasklina mimo stieranej plochy alebo do 20 mm v nej
pri 9,4 % kontrol
9,4 %
Ručná brzda – opotrebenie mechanizmu bez vplyvu na funkciu
pri 7,8 % kontrol
7,8 %
Blatníky – uvoľnené alebo poškodené, bez vplyvu na funkciu
pri 6,3 % kontrol
6,3 %
Poloos – prasknutá manžeta, mazivo neuniká
pri 6,1 % kontrol
6,1 %

Susedné ročníky

Podiel áut s vážnou chybou. Staršie autá majú prirodzene viac chýb – porovnávaj s priemerom.

Zafira 19998,8 %priemer 9,1 %
Zafira 200011,9 %priemer 9,3 %
Zafira 20019,5 %priemer 8,7 %
Zafira 200210,4 %priemer 8,7 %
Zafira 200310,2 %priemer 8,7 %
Zafira 20048,8 %priemer 8,8 %
Zafira 200510,2 %priemer 8,8 %

← Všetky ročníky a motory Opel Zafira

Rady ku kúpe jazdeného auta

Z magazínu Autorady.sk.

Hrdza na prahu a STK: Kedy ešte auto prejde a kedy už korózia znamená vážnu chybuChystáš sa kúpiť auto zo zahraničia? Na Slovensku platia nové pravidlá homologizácie, pri prihlásení môžeš mať problémSTK sa môže výrazne zmeniť. EÚ rieši kontrolu softvéru, kamier aj asistenčných systémovKupuješ jazdené pneumatiky? Pekný dezén ešte neznamená, že sú bezpečné

Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR, otvorené dáta technických prehliadok (ISTP), kontroly 21. 09. 2024 – 20. 09. 2026. „Vážna chyba“ = chyba kategórie B alebo C. Údaje sú z Česka, kde jazdia rovnaké modely ako na Slovensku. Metodika