Autorady.skDatabáza áut

Opel Zafira 2005: oplatí sa kúpiť? Spoľahlivosť a poruchy

Z 1 816 pravidelných technických kontrol áut Opel Zafira prvýkrát registrovaných v roku 2005.

15 %
viac vážnych chýb na STK ako priemerné auto rovnakého veku. Vážnu chybu malo 10,2 % áut Opel Zafira z roku 2005, pri rovnako starých autách je to 8,8 %.

Opel Zafira 2005 v skratke

  • Ročník 2005 má o 15 % viac vážnych chýb ako iné autá z toho roku – pri kúpe buď opatrnejší.
  • Najčastejšie neprejde STK pre: emisie – dymivosť nad hodnotou zo štítku výrobcu.
  • Polovica áut má najazdené menej ako 247 tis. km – výrazne vyšší stav tachometra pri ponuke stojí za otázku.
10,2 %
malo na STK vážnu chybu
247 tis. km
bežný nájazd (medián), priemer áut tohto veku 236 tis. km
+15 %
vážnych chýb oproti priemeru ročníka 2005

Na čo sa pozrieť pri kúpe

Vážne chyby, kvôli ktorým Opel Zafira z roku 2005 najčastejšie neprešla STK.

Emisie – dymivosť nad hodnotou zo štítku výrobcu
auto kvôli tomu neprešlo pri 2,09 % kontrol
2,09 %
Emisie – príliš veľký rozptyl nameranej dymivosti
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,82 % kontrol
1,82 %
Emisie – zlá zmes paliva so vzduchom (lambda)
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,65 % kontrol
1,65 %
Emisie – výfukové plyny prekračujú hodnoty výrobcu
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,65 % kontrol
1,65 %
Ručná brzda – niektoré koleso nedosahuje požadovaný účinok
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,10 % kontrol
1,10 %

Najčastejšie chyby na STK

Všetky zapísané chyby vrátane drobných.

Svetlomety – poškodené sklo alebo teleso, bez vplyvu na svietenie
pri 21,0 % kontrol
21,0 %
Riadenie – poškodené manžety kĺbov tyčí riadenia
pri 10,8 % kontrol
10,8 %
Osvetlenie ŠPZ – nesvieti niektorá žiarovka
pri 9,0 % kontrol
9,0 %
Sklo – menšia prasklina mimo stieranej plochy alebo do 20 mm v nej
pri 8,4 % kontrol
8,4 %
Brzdy – hadica povrchovo odretá či popraskaná, spodná vrstva celá
pri 7,9 % kontrol
7,9 %
Blatníky – uvoľnené alebo poškodené, bez vplyvu na funkciu
pri 6,3 % kontrol
6,3 %
Ručná brzda – opotrebenie mechanizmu bez vplyvu na funkciu
pri 6,0 % kontrol
6,0 %
Riadenie – netesnosť prevodky riadenia
pri 4,5 % kontrol
4,5 %

Susedné ročníky

Podiel áut s vážnou chybou. Staršie autá majú prirodzene viac chýb – porovnávaj s priemerom.

Zafira 20019,5 %priemer 8,7 %
Zafira 200210,4 %priemer 8,7 %
Zafira 200310,2 %priemer 8,7 %
Zafira 20048,8 %priemer 8,8 %
Zafira 200510,2 %priemer 8,8 %
Zafira 200610,8 %priemer 8,5 %
Zafira 200711,2 %priemer 8,2 %
Zafira 20089,1 %priemer 7,8 %
Zafira 20099,4 %priemer 7,5 %

← Všetky ročníky a motory Opel Zafira

Rady ku kúpe jazdeného auta

Z magazínu Autorady.sk.

Hrdza na prahu a STK: Kedy ešte auto prejde a kedy už korózia znamená vážnu chybuChystáš sa kúpiť auto zo zahraničia? Na Slovensku platia nové pravidlá homologizácie, pri prihlásení môžeš mať problémSTK sa môže výrazne zmeniť. EÚ rieši kontrolu softvéru, kamier aj asistenčných systémovKupuješ jazdené pneumatiky? Pekný dezén ešte neznamená, že sú bezpečné

Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR, otvorené dáta technických prehliadok (ISTP), kontroly 21. 09. 2024 – 20. 09. 2026. „Vážna chyba“ = chyba kategórie B alebo C. Údaje sú z Česka, kde jazdia rovnaké modely ako na Slovensku. Metodika