Autorady.skDatabáza áut

Opel Zafira 2007: oplatí sa kúpiť? Spoľahlivosť a poruchy

Z 2 488 pravidelných technických kontrol áut Opel Zafira prvýkrát registrovaných v roku 2007.

37 %
viac vážnych chýb na STK ako priemerné auto rovnakého veku. Vážnu chybu malo 11,2 % áut Opel Zafira z roku 2007, pri rovnako starých autách je to 8,2 %.

Opel Zafira 2007 v skratke

  • Ročník 2007 má o 37 % viac vážnych chýb ako iné autá z toho roku – pri kúpe buď opatrnejší.
  • Najčastejšie neprejde STK pre: emisie – dymivosť nad hodnotou zo štítku výrobcu.
  • Polovica áut má najazdené menej ako 245 tis. km – výrazne vyšší stav tachometra pri ponuke stojí za otázku.
  • Spoľahlivejšie vychádzajú susedné ročníky 2004, 2005, 2008.
11,2 %
malo na STK vážnu chybu
245 tis. km
bežný nájazd (medián), priemer áut tohto veku 229 tis. km
+37 %
vážnych chýb oproti priemeru ročníka 2007

Na čo sa pozrieť pri kúpe

Vážne chyby, kvôli ktorým Opel Zafira z roku 2007 najčastejšie neprešla STK.

Emisie – dymivosť nad hodnotou zo štítku výrobcu
auto kvôli tomu neprešlo pri 3,90 % kontrol
3,90 %
Emisie – príliš veľký rozptyl nameranej dymivosti
auto kvôli tomu neprešlo pri 3,38 % kontrol
3,38 %
Emisie – výfukové plyny prekračujú hodnoty výrobcu
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,69 % kontrol
1,69 %
Emisie – zlá zmes paliva so vzduchom (lambda)
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,41 % kontrol
1,41 %
Svetlomety – poškodené sklo či teleso ovplyvňuje svietenie
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,29 % kontrol
1,29 %

Najčastejšie chyby na STK

Všetky zapísané chyby vrátane drobných.

Svetlomety – poškodené sklo alebo teleso, bez vplyvu na svietenie
pri 26,0 % kontrol
26,0 %
Riadenie – poškodené manžety kĺbov tyčí riadenia
pri 9,4 % kontrol
9,4 %
Osvetlenie ŠPZ – nesvieti niektorá žiarovka
pri 7,9 % kontrol
7,9 %
Sklo – menšia prasklina mimo stieranej plochy alebo do 20 mm v nej
pri 7,7 % kontrol
7,7 %
Brzdy – hadica povrchovo odretá či popraskaná, spodná vrstva celá
pri 7,6 % kontrol
7,6 %
Ručná brzda – opotrebenie mechanizmu bez vplyvu na funkciu
pri 6,0 % kontrol
6,0 %
Blatníky – uvoľnené alebo poškodené, bez vplyvu na funkciu
pri 4,4 % kontrol
4,4 %
Riadenie – netesnosť prevodky riadenia
pri 4,0 % kontrol
4,0 %

Susedné ročníky

Podiel áut s vážnou chybou. Staršie autá majú prirodzene viac chýb – porovnávaj s priemerom.

Zafira 200310,2 %priemer 8,7 %
Zafira 20048,8 %priemer 8,8 %
Zafira 200510,2 %priemer 8,8 %
Zafira 200610,8 %priemer 8,5 %
Zafira 200711,2 %priemer 8,2 %
Zafira 20089,1 %priemer 7,8 %
Zafira 20099,4 %priemer 7,5 %
Zafira 20109,1 %priemer 6,8 %
Zafira 20117,8 %priemer 5,9 %

← Všetky ročníky a motory Opel Zafira

Rady ku kúpe jazdeného auta

Z magazínu Autorady.sk.

Hrdza na prahu a STK: Kedy ešte auto prejde a kedy už korózia znamená vážnu chybuChystáš sa kúpiť auto zo zahraničia? Na Slovensku platia nové pravidlá homologizácie, pri prihlásení môžeš mať problémSTK sa môže výrazne zmeniť. EÚ rieši kontrolu softvéru, kamier aj asistenčných systémovKupuješ jazdené pneumatiky? Pekný dezén ešte neznamená, že sú bezpečné

Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR, otvorené dáta technických prehliadok (ISTP), kontroly 21. 09. 2024 – 20. 09. 2026. „Vážna chyba“ = chyba kategórie B alebo C. Údaje sú z Česka, kde jazdia rovnaké modely ako na Slovensku. Metodika