Opel Zafira 2002: oplatí sa kúpiť? Spoľahlivosť a poruchy
Z 1 139 pravidelných technických kontrol áut Opel Zafira prvýkrát registrovaných v roku 2002.
19 %
viac vážnych chýb na STK ako priemerné auto rovnakého veku. Vážnu chybu malo 10,4 % áut Opel Zafira z roku 2002, pri rovnako starých autách je to 8,7 %.
Opel Zafira 2002 v skratke
- Ročník 2002 má o 19 % viac vážnych chýb ako iné autá z toho roku – pri kúpe buď opatrnejší.
- Najčastejšie neprejde STK pre: brzdy – brzdové potrubie alebo spoje poškodené alebo hĺbkovo skorodované.
- Polovica áut má najazdené menej ako 247 tis. km – výrazne vyšší stav tachometra pri ponuke stojí za otázku.
- Spoľahlivejšie vychádzajú susedné ročníky 1999, 2004.
10,4 %
malo na STK vážnu chybu
247 tis. km
bežný nájazd (medián), priemer áut tohto veku 227 tis. km
+19 %
vážnych chýb oproti priemeru ročníka 2002
Na čo sa pozrieť pri kúpe
Vážne chyby, kvôli ktorým Opel Zafira z roku 2002 najčastejšie neprešla STK.
Brzdy – brzdové potrubie alebo spoje poškodené alebo hĺbkovo skorodované
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,93 % kontrol
1,93 %auto kvôli tomu neprešlo pri 1,93 % kontrol
Brzdy – kotúč silno skorodovaný (viac ako 1/5 trecej plochy)
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,58 % kontrol
1,58 %auto kvôli tomu neprešlo pri 1,58 % kontrol
Emisie – zlá zmes paliva so vzduchom (lambda)
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,14 % kontrol
1,14 %auto kvôli tomu neprešlo pri 1,14 % kontrol
Emisie – výfukové plyny prekračujú hodnoty výrobcu
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,05 % kontrol
1,05 %auto kvôli tomu neprešlo pri 1,05 % kontrol
Ručná brzda – niektoré koleso nedosahuje požadovaný účinok
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,97 % kontrol
0,97 %auto kvôli tomu neprešlo pri 0,97 % kontrol
Najčastejšie chyby na STK
Všetky zapísané chyby vrátane drobných.
Svetlomety – poškodené sklo alebo teleso, bez vplyvu na svietenie
pri 21,5 % kontrol
21,5 %pri 21,5 % kontrol
Riadenie – poškodené manžety kĺbov tyčí riadenia
pri 11,9 % kontrol
11,9 %pri 11,9 % kontrol
Brzdy – hadica povrchovo odretá či popraskaná, spodná vrstva celá
pri 11,8 % kontrol
11,8 %pri 11,8 % kontrol
Osvetlenie ŠPZ – nesvieti niektorá žiarovka
pri 11,2 % kontrol
11,2 %pri 11,2 % kontrol
Sklo – menšia prasklina mimo stieranej plochy alebo do 20 mm v nej
pri 9,4 % kontrol
9,4 %pri 9,4 % kontrol
Ručná brzda – opotrebenie mechanizmu bez vplyvu na funkciu
pri 7,6 % kontrol
7,6 %pri 7,6 % kontrol
Stierače – zadný chýba alebo zle stiera
pri 7,1 % kontrol
7,1 %pri 7,1 % kontrol
Brzdy – uvoľnená časť uchytenia brzdového potrubia, bez rizika poškodenia
pri 6,5 % kontrol
6,5 %pri 6,5 % kontrol
Susedné ročníky
Podiel áut s vážnou chybou. Staršie autá majú prirodzene viac chýb – porovnávaj s priemerom.
Rady ku kúpe jazdeného auta
Z magazínu Autorady.sk.
Hrdza na prahu a STK: Kedy ešte auto prejde a kedy už korózia znamená vážnu chybu
Chystáš sa kúpiť auto zo zahraničia? Na Slovensku platia nové pravidlá homologizácie, pri prihlásení môžeš mať problém
STK sa môže výrazne zmeniť. EÚ rieši kontrolu softvéru, kamier aj asistenčných systémov
Kupuješ jazdené pneumatiky? Pekný dezén ešte neznamená, že sú bezpečnéZdroj: Ministerstvo dopravy ČR, otvorené dáta technických prehliadok (ISTP), kontroly 21. 09. 2024 – 20. 09. 2026. „Vážna chyba“ = chyba kategórie B alebo C. Údaje sú z Česka, kde jazdia rovnaké modely ako na Slovensku. Metodika