Autorady.skDatabáza áut

Peugeot 406 2000: oplatí sa kúpiť? Spoľahlivosť a poruchy

Z 1 552 pravidelných technických kontrol áut Peugeot 406 prvýkrát registrovaných v roku 2000.

≈
Rovnako ako priemer. Vážnu chybu malo 9,1 % áut Peugeot 406 z roku 2000, pri rovnako starých autách je to 9,3 %.

Peugeot 406 2000 v skratke

  • Ročník 2000 je spoľahlivosťou priemerný.
  • Najčastejšie neprejde STK pre: emisie – dymivosť nad hodnotou zo štítku výrobcu.
  • Polovica áut má najazdené menej ako 272 tis. km – výrazne vyšší stav tachometra pri ponuke stojí za otázku.
9,1 %
malo na STK vážnu chybu
272 tis. km
bežný nájazd (medián), priemer áut tohto veku 225 tis. km
−2 %
vážnych chýb oproti priemeru ročníka 2000

Na čo sa pozrieť pri kúpe

Vážne chyby, kvôli ktorým Peugeot 406 z roku 2000 najčastejšie neprešla STK.

Emisie – dymivosť nad hodnotou zo štítku výrobcu
auto kvôli tomu neprešlo pri 2,77 % kontrol
2,77 %
Emisie – príliš veľký rozptyl nameranej dymivosti
auto kvôli tomu neprešlo pri 2,58 % kontrol
2,58 %
Ručná brzda – niektoré koleso nedosahuje požadovaný účinok
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,55 % kontrol
1,55 %
Karoséria – korózia narúša pevnosť
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,22 % kontrol
1,22 %
Úniky kvapalín – únik oleja či inej kvapaliny
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,16 % kontrol
1,16 %

Najčastejšie chyby na STK

Všetky zapísané chyby vrátane drobných.

Svetlomety – poškodené sklo alebo teleso, bez vplyvu na svietenie
pri 21,0 % kontrol
21,0 %
Riadenie – poškodené manžety kĺbov tyčí riadenia
pri 14,8 % kontrol
14,8 %
Brzdy – hadica povrchovo odretá či popraskaná, spodná vrstva celá
pri 13,9 % kontrol
13,9 %
Ručná brzda – opotrebenie mechanizmu bez vplyvu na funkciu
pri 9,7 % kontrol
9,7 %
Sklo – menšia prasklina mimo stieranej plochy alebo do 20 mm v nej
pri 9,3 % kontrol
9,3 %
Osvetlenie ŠPZ – nesvieti niektorá žiarovka
pri 9,0 % kontrol
9,0 %
Blatníky – uvoľnené alebo poškodené, bez vplyvu na funkciu
pri 6,5 % kontrol
6,5 %
Brzdy – uvoľnená časť uchytenia brzdového potrubia, bez rizika poškodenia
pri 6,1 % kontrol
6,1 %

Susedné ročníky

Podiel áut s vážnou chybou. Staršie autá majú prirodzene viac chýb – porovnávaj s priemerom.

406 199611,6 %priemer 9,0 %
406 199711,1 %priemer 8,8 %
406 199811,4 %priemer 9,2 %
406 19999,1 %priemer 9,1 %
406 20009,1 %priemer 9,3 %
406 20019,7 %priemer 8,7 %
406 200210,9 %priemer 8,7 %
406 20039,3 %priemer 8,7 %
406 20048,4 %priemer 8,8 %

← Všetky ročníky a motory Peugeot 406

Rady ku kúpe jazdeného auta

Z magazínu Autorady.sk.

Hrdza na prahu a STK: Kedy ešte auto prejde a kedy už korózia znamená vážnu chybuChystáš sa kúpiť auto zo zahraničia? Na Slovensku platia nové pravidlá homologizácie, pri prihlásení môžeš mať problémSTK sa môže výrazne zmeniť. EÚ rieši kontrolu softvéru, kamier aj asistenčných systémovKupuješ jazdené pneumatiky? Pekný dezén ešte neznamená, že sú bezpečné

Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR, otvorené dáta technických prehliadok (ISTP), kontroly 21. 09. 2024 – 20. 09. 2026. „Vážna chyba“ = chyba kategórie B alebo C. Údaje sú z Česka, kde jazdia rovnaké modely ako na Slovensku. Metodika