Databáza áut od Autorady.sk – rady a správy pre vodičov← Späť na Autorady.sk
Autorady.skDatabáza áut
Priemerne spoľahlivé

Peugeot 406: spoľahlivosť, poruchy a spotreba

Z 6 752 pravidelných technických kontrol.

10 %
viac vážnych chýb na STK ako priemerné auto rovnakého veku. Vážnu chybu malo 9,9 % áut Peugeot 406, pri rovnako starých autách je to 9,0 %.
9,9 %
áut malo na STK vážnu chybu
272 tis.
bežný nájazd ročníka 2000 (medián)

Spoľahlivosť podľa ročníka

Koľko percent áut malo na STK vážnu alebo nebezpečnú chybu. Čím nižší stĺpec, tým lepšie. Čiara ukazuje priemer všetkých áut rovnakého ročníka.

406 – podiel áut so závažnou chyboupriemer všetkých áut rovnakého ročníka

Pre čo najčastejšie neprejde STK

Vážne chyby, kvôli ktorým musí auto na opakovanú kontrolu. Na tieto miesta sa pri kúpe jazdenky pozri ako prvé.

Emisie – príliš veľký rozptyl nameranej dymivosti
auto kvôli tomu neprešlo pri 2,15 % kontrol
2,15 %
Emisie – dymivosť nad hodnotou zo štítku výrobcu
auto kvôli tomu neprešlo pri 2,04 % kontrol
2,04 %
Úniky kvapalín – únik oleja či inej kvapaliny
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,35 % kontrol
1,35 %
Karoséria – korózia narúša pevnosť
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,33 % kontrol
1,33 %
Ručná brzda – niektoré koleso nedosahuje požadovaný účinok
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,24 % kontrol
1,24 %

Najčastejšie chyby na STK

Všetky chyby, ktoré technik zapísal, vrátane drobných (napríklad poškodené sklo svetla bez vplyvu na svietenie).

Svetlomety – poškodené sklo alebo teleso, bez vplyvu na svietenie
pri 21,2 % kontrol
21,2 %
Riadenie – poškodené manžety kĺbov tyčí riadenia
pri 14,3 % kontrol
14,3 %
Brzdy – hadica povrchovo odretá či popraskaná, spodná vrstva celá
pri 12,2 % kontrol
12,2 %
Ručná brzda – opotrebenie mechanizmu bez vplyvu na funkciu
pri 10,3 % kontrol
10,3 %
Sklo – menšia prasklina mimo stieranej plochy alebo do 20 mm v nej
pri 9,0 % kontrol
9,0 %
Osvetlenie ŠPZ – nesvieti niektorá žiarovka
pri 8,4 % kontrol
8,4 %
Blatníky – uvoľnené alebo poškodené, bez vplyvu na funkciu
pri 6,6 % kontrol
6,6 %
Riadenie – netesnosť prevodky riadenia
pri 6,3 % kontrol
6,3 %

Koľko najazdia

Medián stavu tachometra na STK podľa ročníka. Polovica áut má najazdené menej, polovica viac.

406 2000272 tis. km
406 2001284 tis. km
406 2002266 tis. km
406 2003269 tis. km
406 2004275 tis. km

Stav tachometra klesol medzi dvoma kontrolami pri 14 z 3 106 áut (0,45 %). Ide o stočený alebo vymenený tachometer zistený v Česku – stočenie pred dovozom tieto údaje neukážu.

Rady ku kúpe jazdeného auta

Z magazínu Autorady.sk.

Hrdza na prahu a STK: Kedy ešte auto prejde a kedy už korózia znamená vážnu chybuChystáš sa kúpiť auto zo zahraničia? Na Slovensku platia nové pravidlá homologizácie, pri prihlásení môžeš mať problémSTK sa môže výrazne zmeniť. EÚ rieši kontrolu softvéru, kamier aj asistenčných systémovKupuješ jazdené pneumatiky? Pekný dezén ešte neznamená, že sú bezpečné

Spoľahlivosť: pravidelné technické kontroly osobných áut v ČR (Ministerstvo dopravy ČR, otvorené dáta technických prehliadok (ISTP), 21. 09. 2024 – 20. 09. 2026). „Vážna chyba“ = chyba kategórie B alebo C, auto musí na opakovanú kontrolu. Porovnanie s priemerom berie do úvahy vek auta. Spotreba a predaje: © Európska environmentálna agentúra (EEA), CC BY 4.0. Ako počítame