Peugeot 406 2002: oplatí sa kúpiť? Spoľahlivosť a poruchy
Z 823 pravidelných technických kontrol áut Peugeot 406 prvýkrát registrovaných v roku 2002.
26 %
viac vážnych chýb na STK ako priemerné auto rovnakého veku. Vážnu chybu malo 10,9 % áut Peugeot 406 z roku 2002, pri rovnako starých autách je to 8,7 %.
Peugeot 406 2002 v skratke
- Ročník 2002 má o 26 % viac vážnych chýb ako iné autá z toho roku – pri kúpe buď opatrnejší.
- Najčastejšie neprejde STK pre: emisie – príliš veľký rozptyl nameranej dymivosti.
- Polovica áut má najazdené menej ako 266 tis. km – výrazne vyšší stav tachometra pri ponuke stojí za otázku.
- Spoľahlivejšie vychádzajú susedné ročníky 1999, 2000.
10,9 %
malo na STK vážnu chybu
266 tis. km
bežný nájazd (medián), priemer áut tohto veku 227 tis. km
+26 %
vážnych chýb oproti priemeru ročníka 2002
Na čo sa pozrieť pri kúpe
Vážne chyby, kvôli ktorým Peugeot 406 z roku 2002 najčastejšie neprešla STK.
Emisie – príliš veľký rozptyl nameranej dymivosti
auto kvôli tomu neprešlo pri 2,55 % kontrol
2,55 %auto kvôli tomu neprešlo pri 2,55 % kontrol
Emisie – dymivosť nad hodnotou zo štítku výrobcu
auto kvôli tomu neprešlo pri 2,43 % kontrol
2,43 %auto kvôli tomu neprešlo pri 2,43 % kontrol
Karoséria – korózia narúša pevnosť
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,58 % kontrol
1,58 %auto kvôli tomu neprešlo pri 1,58 % kontrol
Emisie – riadiaca jednotka hlási chyby týkajúce sa emisií
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,34 % kontrol
1,34 %auto kvôli tomu neprešlo pri 1,34 % kontrol
Ručná brzda – na niektorom kolese nefunguje
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,34 % kontrol
1,34 %auto kvôli tomu neprešlo pri 1,34 % kontrol
Najčastejšie chyby na STK
Všetky zapísané chyby vrátane drobných.
Svetlomety – poškodené sklo alebo teleso, bez vplyvu na svietenie
pri 19,4 % kontrol
19,4 %pri 19,4 % kontrol
Riadenie – poškodené manžety kĺbov tyčí riadenia
pri 13,0 % kontrol
13,0 %pri 13,0 % kontrol
Ručná brzda – opotrebenie mechanizmu bez vplyvu na funkciu
pri 12,0 % kontrol
12,0 %pri 12,0 % kontrol
Brzdy – hadica povrchovo odretá či popraskaná, spodná vrstva celá
pri 11,3 % kontrol
11,3 %pri 11,3 % kontrol
Osvetlenie ŠPZ – nesvieti niektorá žiarovka
pri 8,9 % kontrol
8,9 %pri 8,9 % kontrol
Sklo – menšia prasklina mimo stieranej plochy alebo do 20 mm v nej
pri 7,9 % kontrol
7,9 %pri 7,9 % kontrol
Blatníky – uvoľnené alebo poškodené, bez vplyvu na funkciu
pri 5,8 % kontrol
5,8 %pri 5,8 % kontrol
Riadenie – netesnosť prevodky riadenia
pri 5,6 % kontrol
5,6 %pri 5,6 % kontrol
Susedné ročníky
Podiel áut s vážnou chybou. Staršie autá majú prirodzene viac chýb – porovnávaj s priemerom.
Rady ku kúpe jazdeného auta
Z magazínu Autorady.sk.
Hrdza na prahu a STK: Kedy ešte auto prejde a kedy už korózia znamená vážnu chybu
Chystáš sa kúpiť auto zo zahraničia? Na Slovensku platia nové pravidlá homologizácie, pri prihlásení môžeš mať problém
STK sa môže výrazne zmeniť. EÚ rieši kontrolu softvéru, kamier aj asistenčných systémov
Kupuješ jazdené pneumatiky? Pekný dezén ešte neznamená, že sú bezpečnéZdroj: Ministerstvo dopravy ČR, otvorené dáta technických prehliadok (ISTP), kontroly 21. 09. 2024 – 20. 09. 2026. „Vážna chyba“ = chyba kategórie B alebo C. Údaje sú z Česka, kde jazdia rovnaké modely ako na Slovensku. Metodika