Škoda 135 1993: oplatí sa kúpiť? Spoľahlivosť a poruchy
Z 1 202 pravidelných technických kontrol áut Škoda 135 prvýkrát registrovaných v roku 1993.
8 %
viac vážnych chýb na STK ako priemerné auto rovnakého veku. Vážnu chybu malo 8,7 % áut Škoda 135 z roku 1993, pri rovnako starých autách je to 8,1 %.
Škoda 135 1993 v skratke
- Ročník 1993 je spoľahlivosťou priemerný.
- Najčastejšie neprejde STK pre: emisie – výfukové plyny prekračujú hodnoty výrobcu.
- Polovica áut má najazdené menej ako 111 tis. km – výrazne vyšší stav tachometra pri ponuke stojí za otázku.
8,7 %
malo na STK vážnu chybu
111 tis. km
bežný nájazd (medián), priemer áut tohto veku 161 tis. km
+8 %
vážnych chýb oproti priemeru ročníka 1993
Na čo sa pozrieť pri kúpe
Vážne chyby, kvôli ktorým Škoda 135 z roku 1993 najčastejšie neprešla STK.
Emisie – výfukové plyny prekračujú hodnoty výrobcu
auto kvôli tomu neprešlo pri 3,16 % kontrol
3,16 %auto kvôli tomu neprešlo pri 3,16 % kontrol
Karoséria – korózia narúša pevnosť
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,08 % kontrol
1,08 %auto kvôli tomu neprešlo pri 1,08 % kontrol
Emisie – zlá zmes paliva so vzduchom (lambda)
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,83 % kontrol
0,83 %auto kvôli tomu neprešlo pri 0,83 % kontrol
Ostrekovače – čelný nefunguje, chýba alebo zle ostrekuje pred vodičom
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,67 % kontrol
0,67 %auto kvôli tomu neprešlo pri 0,67 % kontrol
Poloos – manžeta chýba, je zle upevnená alebo poškodená a uniká mazivo
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,58 % kontrol
0,58 %auto kvôli tomu neprešlo pri 0,58 % kontrol
Najčastejšie chyby na STK
Všetky zapísané chyby vrátane drobných.
Brzdy – hadica povrchovo odretá či popraskaná, spodná vrstva celá
pri 11,2 % kontrol
11,2 %pri 11,2 % kontrol
Riadenie – poškodené manžety kĺbov tyčí riadenia
pri 10,9 % kontrol
10,9 %pri 10,9 % kontrol
Palivové potrubie – poškodené hadice alebo spony, bez úniku
pri 10,7 % kontrol
10,7 %pri 10,7 % kontrol
Blatníky – uvoľnené alebo poškodené, bez vplyvu na funkciu
pri 6,2 % kontrol
6,2 %pri 6,2 % kontrol
Poloos – prasknutá manžeta, mazivo neuniká
pri 6,2 % kontrol
6,2 %pri 6,2 % kontrol
Sklo – menšia prasklina mimo stieranej plochy alebo do 20 mm v nej
pri 5,9 % kontrol
5,9 %pri 5,9 % kontrol
Ručná brzda – opotrebenie mechanizmu bez vplyvu na funkciu
pri 5,8 % kontrol
5,8 %pri 5,8 % kontrol
Brzdy – uvoľnená časť uchytenia brzdového potrubia, bez rizika poškodenia
pri 5,3 % kontrol
5,3 %pri 5,3 % kontrol
Susedné ročníky
Podiel áut s vážnou chybou. Staršie autá majú prirodzene viac chýb – porovnávaj s priemerom.
Rady ku kúpe jazdeného auta
Z magazínu Autorady.sk.
Hrdza na prahu a STK: Kedy ešte auto prejde a kedy už korózia znamená vážnu chybu
Chystáš sa kúpiť auto zo zahraničia? Na Slovensku platia nové pravidlá homologizácie, pri prihlásení môžeš mať problém
STK sa môže výrazne zmeniť. EÚ rieši kontrolu softvéru, kamier aj asistenčných systémov
Kupuješ jazdené pneumatiky? Pekný dezén ešte neznamená, že sú bezpečnéZdroj: Ministerstvo dopravy ČR, otvorené dáta technických prehliadok (ISTP), kontroly 21. 09. 2024 – 20. 09. 2026. „Vážna chyba“ = chyba kategórie B alebo C. Údaje sú z Česka, kde jazdia rovnaké modely ako na Slovensku. Metodika