Autorady.skDatabáza áut

Toyota Corolla 1998: oplatí sa kúpiť? Spoľahlivosť a poruchy

Z 756 pravidelných technických kontrol áut Toyota Corolla prvýkrát registrovaných v roku 1998.

22 %
menej vážnych chýb na STK ako priemerné auto rovnakého veku. Vážnu chybu malo 7,1 % áut Toyota Corolla z roku 1998, pri rovnako starých autách je to 9,2 %.

Toyota Corolla 1998 v skratke

  • Ročník 1998 je nadpriemerne spoľahlivý – o 22 % menej vážnych chýb ako iné autá z toho roku.
  • Najčastejšie neprejde STK pre: emisie – výfukové plyny prekračujú hodnoty výrobcu.
  • Polovica áut má najazdené menej ako 197 tis. km – výrazne vyšší stav tachometra pri ponuke stojí za otázku.
7,1 %
malo na STK vážnu chybu
197 tis. km
bežný nájazd (medián), priemer áut tohto veku 192 tis. km
−22 %
vážnych chýb oproti priemeru ročníka 1998

Na čo sa pozrieť pri kúpe

Vážne chyby, kvôli ktorým Toyota Corolla z roku 1998 najčastejšie neprešla STK.

Emisie – výfukové plyny prekračujú hodnoty výrobcu
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,72 % kontrol
1,72 %
Emisie – zlá zmes paliva so vzduchom (lambda)
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,19 % kontrol
1,19 %
Karoséria – korózia narúša pevnosť
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,93 % kontrol
0,93 %
Osvetlenie ŠPZ – nesvieti žiadna žiarovka
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,79 % kontrol
0,79 %
Brzdy – nedostatočná brzdná sila na jednom alebo viacerých kolesách
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,53 % kontrol
0,53 %

Najčastejšie chyby na STK

Všetky zapísané chyby vrátane drobných.

Riadenie – poškodené manžety kĺbov tyčí riadenia
pri 13,0 % kontrol
13,0 %
Brzdy – hadica povrchovo odretá či popraskaná, spodná vrstva celá
pri 12,0 % kontrol
12,0 %
Sklo – menšia prasklina mimo stieranej plochy alebo do 20 mm v nej
pri 10,1 % kontrol
10,1 %
Palivové potrubie – poškodené hadice alebo spony, bez úniku
pri 8,9 % kontrol
8,9 %
Svetlomety – poškodené sklo alebo teleso, bez vplyvu na svietenie
pri 7,5 % kontrol
7,5 %
Blatníky – uvoľnené alebo poškodené, bez vplyvu na funkciu
pri 7,5 % kontrol
7,5 %
Osvetlenie ŠPZ – nesvieti niektorá žiarovka
pri 7,1 % kontrol
7,1 %
Poloos – prasknutá manžeta, mazivo neuniká
pri 6,9 % kontrol
6,9 %

Susedné ročníky

Podiel áut s vážnou chybou. Staršie autá majú prirodzene viac chýb – porovnávaj s priemerom.

Corolla 199610,9 %priemer 9,0 %
Corolla 19978,6 %priemer 8,8 %
Corolla 19987,1 %priemer 9,2 %
Corolla 19998,7 %priemer 9,1 %
Corolla 20007,1 %priemer 9,3 %
Corolla 20015,8 %priemer 8,7 %
Corolla 20028,3 %priemer 8,7 %

← Všetky ročníky a motory Toyota Corolla

Čítaj aj na Autorady.sk

Z magazínu Autorady.sk.

Toyota Corolla Hatchback 2027 dostala väčšie displeje aj nové farby. Pod kapotou však zostáva rovnaký motorHrdza na prahu a STK: Kedy ešte auto prejde a kedy už korózia znamená vážnu chybuChystáš sa kúpiť auto zo zahraničia? Na Slovensku platia nové pravidlá homologizácie, pri prihlásení môžeš mať problémSTK sa môže výrazne zmeniť. EÚ rieši kontrolu softvéru, kamier aj asistenčných systémov

Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR, otvorené dáta technických prehliadok (ISTP), kontroly 21. 09. 2024 – 20. 09. 2026. „Vážna chyba“ = chyba kategórie B alebo C. Údaje sú z Česka, kde jazdia rovnaké modely ako na Slovensku. Metodika