Autorady.skDatabáza áut

Volkswagen Sharan 1998: oplatí sa kúpiť? Spoľahlivosť a poruchy

Z 626 pravidelných technických kontrol áut Volkswagen Sharan prvýkrát registrovaných v roku 1998.

13 %
menej vážnych chýb na STK ako priemerné auto rovnakého veku. Vážnu chybu malo 8,0 % áut Volkswagen Sharan z roku 1998, pri rovnako starých autách je to 9,2 %.

Volkswagen Sharan 1998 v skratke

  • Ročník 1998 je spoľahlivosťou priemerný.
  • Najčastejšie neprejde STK pre: emisie – dymivosť nad hodnotou zo štítku výrobcu.
  • Polovica áut má najazdené menej ako 336 tis. km – výrazne vyšší stav tachometra pri ponuke stojí za otázku.
8,0 %
malo na STK vážnu chybu
336 tis. km
bežný nájazd (medián), priemer áut tohto veku 192 tis. km
−13 %
vážnych chýb oproti priemeru ročníka 1998

Na čo sa pozrieť pri kúpe

Vážne chyby, kvôli ktorým Volkswagen Sharan z roku 1998 najčastejšie neprešla STK.

Emisie – dymivosť nad hodnotou zo štítku výrobcu
auto kvôli tomu neprešlo pri 2,56 % kontrol
2,56 %
Emisie – príliš veľký rozptyl nameranej dymivosti
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,92 % kontrol
1,92 %
Karoséria – korózia narúša pevnosť
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,76 % kontrol
1,76 %
Obrysové a denné svetlá – nesvieti niektoré svetlo
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,28 % kontrol
1,28 %
Úniky kvapalín – únik oleja či inej kvapaliny
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,12 % kontrol
1,12 %

Najčastejšie chyby na STK

Všetky zapísané chyby vrátane drobných.

Riadenie – poškodené manžety kĺbov tyčí riadenia
pri 17,4 % kontrol
17,4 %
Svetlomety – poškodené sklo alebo teleso, bez vplyvu na svietenie
pri 16,4 % kontrol
16,4 %
Brzdy – hadica povrchovo odretá či popraskaná, spodná vrstva celá
pri 16,0 % kontrol
16,0 %
Osvetlenie ŠPZ – nesvieti niektorá žiarovka
pri 11,0 % kontrol
11,0 %
Blatníky – uvoľnené alebo poškodené, bez vplyvu na funkciu
pri 10,5 % kontrol
10,5 %
Ručná brzda – opotrebenie mechanizmu bez vplyvu na funkciu
pri 9,6 % kontrol
9,6 %
Sklo – menšia prasklina mimo stieranej plochy alebo do 20 mm v nej
pri 8,8 % kontrol
8,8 %
Brzdy – uvoľnená časť uchytenia brzdového potrubia, bez rizika poškodenia
pri 7,8 % kontrol
7,8 %

Susedné ročníky

Podiel áut s vážnou chybou. Staršie autá majú prirodzene viac chýb – porovnávaj s priemerom.

Sharan 19979,4 %priemer 8,8 %
Sharan 19988,0 %priemer 9,2 %
Sharan 19997,6 %priemer 9,1 %
Sharan 200010,9 %priemer 9,3 %
Sharan 20019,8 %priemer 8,7 %
Sharan 20029,8 %priemer 8,7 %

← Všetky ročníky a motory Volkswagen Sharan

Rady ku kúpe jazdeného auta

Z magazínu Autorady.sk.

Hrdza na prahu a STK: Kedy ešte auto prejde a kedy už korózia znamená vážnu chybuChystáš sa kúpiť auto zo zahraničia? Na Slovensku platia nové pravidlá homologizácie, pri prihlásení môžeš mať problémSTK sa môže výrazne zmeniť. EÚ rieši kontrolu softvéru, kamier aj asistenčných systémovKupuješ jazdené pneumatiky? Pekný dezén ešte neznamená, že sú bezpečné

Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR, otvorené dáta technických prehliadok (ISTP), kontroly 21. 09. 2024 – 20. 09. 2026. „Vážna chyba“ = chyba kategórie B alebo C. Údaje sú z Česka, kde jazdia rovnaké modely ako na Slovensku. Metodika