Audi A4 1996: oplatí sa kúpiť? Spoľahlivosť a poruchy
Z 873 pravidelných technických kontrol áut Audi A4 prvýkrát registrovaných v roku 1996.
5 %
viac vážnych chýb na STK ako priemerné auto rovnakého veku. Vážnu chybu malo 9,5 % áut Audi A4 z roku 1996, pri rovnako starých autách je to 9,0 %.
Audi A4 1996 v skratke
- Ročník 1996 je spoľahlivosťou priemerný.
- Najčastejšie neprejde STK pre: úniky kvapalín – únik oleja či inej kvapaliny.
- Polovica áut má najazdené menej ako 314 tis. km – výrazne vyšší stav tachometra pri ponuke stojí za otázku.
- Spoľahlivejšie vychádzajú susedné ročníky 1999.
9,5 %
malo na STK vážnu chybu
314 tis. km
bežný nájazd (medián), priemer áut tohto veku 170 tis. km
+5 %
vážnych chýb oproti priemeru ročníka 1996
Na čo sa pozrieť pri kúpe
Vážne chyby, kvôli ktorým Audi A4 z roku 1996 najčastejšie neprešla STK.
Úniky kvapalín – únik oleja či inej kvapaliny
auto kvôli tomu neprešlo pri 2,52 % kontrol
2,52 %auto kvôli tomu neprešlo pri 2,52 % kontrol
Emisie – príliš veľký rozptyl nameranej dymivosti
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,72 % kontrol
1,72 %auto kvôli tomu neprešlo pri 1,72 % kontrol
Emisie – dymivosť nad hodnotou zo štítku výrobcu
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,60 % kontrol
1,60 %auto kvôli tomu neprešlo pri 1,60 % kontrol
Emisie – výfukové plyny prekračujú hodnoty výrobcu
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,26 % kontrol
1,26 %auto kvôli tomu neprešlo pri 1,26 % kontrol
Brzdy – kotúč silno skorodovaný (viac ako 1/5 trecej plochy)
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,15 % kontrol
1,15 %auto kvôli tomu neprešlo pri 1,15 % kontrol
Najčastejšie chyby na STK
Všetky zapísané chyby vrátane drobných.
Riadenie – poškodené manžety kĺbov tyčí riadenia
pri 15,9 % kontrol
15,9 %pri 15,9 % kontrol
Brzdy – hadica povrchovo odretá či popraskaná, spodná vrstva celá
pri 12,9 % kontrol
12,9 %pri 12,9 % kontrol
Poloos – prasknutá manžeta, mazivo neuniká
pri 12,5 % kontrol
12,5 %pri 12,5 % kontrol
Svetlomety – poškodené sklo alebo teleso, bez vplyvu na svietenie
pri 12,1 % kontrol
12,1 %pri 12,1 % kontrol
Osvetlenie ŠPZ – nesvieti niektorá žiarovka
pri 10,9 % kontrol
10,9 %pri 10,9 % kontrol
Sklo – menšia prasklina mimo stieranej plochy alebo do 20 mm v nej
pri 9,6 % kontrol
9,6 %pri 9,6 % kontrol
Ručná brzda – opotrebenie mechanizmu bez vplyvu na funkciu
pri 7,1 % kontrol
7,1 %pri 7,1 % kontrol
Riadenie – netesnosť prevodky riadenia
pri 6,8 % kontrol
6,8 %pri 6,8 % kontrol
Susedné ročníky
Podiel áut s vážnou chybou. Staršie autá majú prirodzene viac chýb – porovnávaj s priemerom.
Rady ku kúpe jazdeného auta
Z magazínu Autorady.sk.
Hrdza na prahu a STK: Kedy ešte auto prejde a kedy už korózia znamená vážnu chybu
Chystáš sa kúpiť auto zo zahraničia? Na Slovensku platia nové pravidlá homologizácie, pri prihlásení môžeš mať problém
STK sa môže výrazne zmeniť. EÚ rieši kontrolu softvéru, kamier aj asistenčných systémov
Kupuješ jazdené pneumatiky? Pekný dezén ešte neznamená, že sú bezpečnéZdroj: Ministerstvo dopravy ČR, otvorené dáta technických prehliadok (ISTP), kontroly 21. 09. 2024 – 20. 09. 2026. „Vážna chyba“ = chyba kategórie B alebo C. Údaje sú z Česka, kde jazdia rovnaké modely ako na Slovensku. Metodika