Databáza áut od Autorady.sk – rady a správy pre vodičov← Späť na Autorady.sk
Autorady.skDatabáza áut
Podpriemerne spoľahlivé

Citroën C3 Aircross: spoľahlivosť, poruchy a spotreba

Z 2 184 pravidelných technických kontrol a z údajov o 134 792 nových autách predaných v EÚ v rokoch 2023 – 2025.

50 %
viac vážnych chýb na STK ako priemerné auto rovnakého veku. Vážnu chybu malo 3,5 % áut Citroën C3 Aircross, pri rovnako starých autách je to 2,4 %.
3,5 %
áut malo na STK vážnu chybu
67 tis.
bežný nájazd ročníka 2018 (medián)
6,6 l
skutočná spotreba najčastejšieho motora
259
nových áut predaných na Slovensku v roku 2025

Spoľahlivosť podľa ročníka

Koľko percent áut malo na STK vážnu alebo nebezpečnú chybu. Čím nižší stĺpec, tým lepšie. Čiara ukazuje priemer všetkých áut rovnakého ročníka.

C3 Aircross – podiel áut so závažnou chyboupriemer všetkých áut rovnakého ročníka

Pre čo najčastejšie neprejde STK

Vážne chyby, kvôli ktorým musí auto na opakovanú kontrolu. Na tieto miesta sa pri kúpe jazdenky pozri ako prvé.

Brzdy – kotúč silno skorodovaný (viac ako 1/5 trecej plochy)
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,28 % kontrol
1,28 %
Emisie – zlá zmes paliva so vzduchom (lambda)
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,73 % kontrol
0,73 %
Emisie – výfukové plyny prekračujú hodnoty výrobcu
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,55 % kontrol
0,55 %
Brzdy – brzdná sila kolíše počas otáčky kolesa (ovalita, hádzanie)
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,46 % kontrol
0,46 %
Výfuk – zjavne netesný
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,27 % kontrol
0,27 %

Najčastejšie chyby na STK

Všetky chyby, ktoré technik zapísal, vrátane drobných (napríklad poškodené sklo svetla bez vplyvu na svietenie).

Brzdy – kotúč silno skorodovaný (viac ako 1/5 trecej plochy)
pri 1,3 % kontrol · ako vážna chyba 1,3 %
1,3 %
Sklo – menšia prasklina mimo stieranej plochy alebo do 20 mm v nej
pri 1,2 % kontrol
1,2 %
Emisie – zlá zmes paliva so vzduchom (lambda)
pri 0,7 % kontrol · ako vážna chyba 0,7 %
0,7 %
Poloos – prasknutá manžeta, mazivo neuniká
pri 0,7 % kontrol
0,7 %
Svetlomety – poškodené sklo alebo teleso, bez vplyvu na svietenie
pri 0,6 % kontrol
0,6 %
Emisie – výfukové plyny prekračujú hodnoty výrobcu
pri 0,6 % kontrol · ako vážna chyba 0,6 %
0,6 %
Brzdy – brzdná sila kolíše počas otáčky kolesa (ovalita, hádzanie)
pri 0,5 % kontrol · ako vážna chyba 0,5 %
0,5 %
Stierače – hriadeľ stierača bez ochranného krytu
pri 0,3 % kontrol
0,3 %

Motory a spotreba

Katalógová spotreba (WLTP) a skutočná spotreba z palubných počítačov áut v EÚ za rok 2024. Počet nových áut predaných na Slovensku v roku 2025.

MotorKatalógSkutočnePredaných v SR
1,2 benzín 81 kW (110 k)
1 290 kg · CO₂ 134 g/km
5,9 l6,6 l4
1,2 benzín 96 kW (131 k)
1 309 kg · CO₂ 145 g/km
6,4 l7,1 l0
1,5 nafta 81 kW (110 k)
1 308 kg · CO₂ 127 g/km
4,9 l5,2 l0
1,2 hybrid 100 kW (136 k)
1 421 kg · CO₂ 120 g/km
5,3 l–84
1,2 benzín 74 kW (101 k)
1 314 kg · CO₂ 136 g/km
6,0 l–171
1,5 nafta 88 kW (120 k)
1 334 kg · CO₂ 133 g/km
5,0 l5,4 l0

Koľko najazdia

Medián stavu tachometra na STK podľa ročníka. Polovica áut má najazdené menej, polovica viac.

C3 Aircross 201867 tis. km
C3 Aircross 201953 tis. km
C3 Aircross 202049 tis. km
C3 Aircross 202139 tis. km
C3 Aircross 202241 tis. km

Rady ku kúpe jazdeného auta

Z magazínu Autorady.sk.

Hrdza na prahu a STK: Kedy ešte auto prejde a kedy už korózia znamená vážnu chybuChystáš sa kúpiť auto zo zahraničia? Na Slovensku platia nové pravidlá homologizácie, pri prihlásení môžeš mať problémSTK sa môže výrazne zmeniť. EÚ rieši kontrolu softvéru, kamier aj asistenčných systémovKupuješ jazdené pneumatiky? Pekný dezén ešte neznamená, že sú bezpečné

Spoľahlivosť: pravidelné technické kontroly osobných áut v ČR (Ministerstvo dopravy ČR, otvorené dáta technických prehliadok (ISTP), 21. 09. 2024 – 20. 09. 2026). „Vážna chyba“ = chyba kategórie B alebo C, auto musí na opakovanú kontrolu. Porovnanie s priemerom berie do úvahy vek auta. Spotreba a predaje: © Európska environmentálna agentúra (EEA), CC BY 4.0. Ako počítame