Databáza áut od Autorady.sk – rady a správy pre vodičov← Späť na Autorady.sk
Autorady.skDatabáza áut
Priemerne spoľahlivé

Hyundai Kona: spoľahlivosť, poruchy a spotreba

Z 8 096 pravidelných technických kontrol a z údajov o 228 651 nových autách predaných v EÚ v rokoch 2023 – 2025.

≈
Rovnako ako priemer. Vážnu chybu malo 2,1 % áut Hyundai Kona, pri rovnako starých autách je to 2,2 %.
2,1 %
áut malo na STK vážnu chybu
55 tis.
bežný nájazd ročníka 2020 (medián)
5,3 l
skutočná spotreba najčastejšieho motora
552
nových áut predaných na Slovensku v roku 2025

Spoľahlivosť podľa ročníka

Koľko percent áut malo na STK vážnu alebo nebezpečnú chybu. Čím nižší stĺpec, tým lepšie. Čiara ukazuje priemer všetkých áut rovnakého ročníka.

Kona – podiel áut so závažnou chyboupriemer všetkých áut rovnakého ročníka

Pre čo najčastejšie neprejde STK

Vážne chyby, kvôli ktorým musí auto na opakovanú kontrolu. Na tieto miesta sa pri kúpe jazdenky pozri ako prvé.

Brzdy – kotúč silno skorodovaný (viac ako 1/5 trecej plochy)
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,54 % kontrol
0,54 %
Štítok výrobcu – nečitateľný alebo chýbajú povinné údaje
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,20 % kontrol
0,20 %
Emisie – výfukové plyny prekračujú hodnoty výrobcu
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,20 % kontrol
0,20 %
Emisie – zlá zmes paliva so vzduchom (lambda)
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,16 % kontrol
0,16 %
Kolesá – neschválený typ alebo rozmer kolesa (nezhoduje sa s dokladmi)
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,16 % kontrol
0,16 %

Najčastejšie chyby na STK

Všetky chyby, ktoré technik zapísal, vrátane drobných (napríklad poškodené sklo svetla bez vplyvu na svietenie).

Sklo – menšia prasklina mimo stieranej plochy alebo do 20 mm v nej
pri 1,1 % kontrol
1,1 %
Stierače – zadný chýba alebo zle stiera
pri 0,6 % kontrol
0,6 %
Brzdy – kotúč silno skorodovaný (viac ako 1/5 trecej plochy)
pri 0,5 % kontrol · ako vážna chyba 0,5 %
0,5 %
Štítok výrobcu – nečitateľný alebo chýbajú povinné údaje
pri 0,2 % kontrol · ako vážna chyba 0,2 %
0,2 %
Emisie – výfukové plyny prekračujú hodnoty výrobcu
pri 0,2 % kontrol · ako vážna chyba 0,2 %
0,2 %
Svetlomety – poškodené sklo alebo teleso, bez vplyvu na svietenie
pri 0,2 % kontrol
0,2 %
Emisie – zlá zmes paliva so vzduchom (lambda)
pri 0,2 % kontrol · ako vážna chyba 0,2 %
0,2 %
Kolesá – neschválený typ alebo rozmer kolesa (nezhoduje sa s dokladmi)
pri 0,2 % kontrol · ako vážna chyba 0,2 %
0,2 %

Motory a spotreba

Katalógová spotreba (WLTP) a skutočná spotreba z palubných počítačov áut v EÚ za rok 2024. Počet nových áut predaných na Slovensku v roku 2025.

MotorKatalógSkutočnePredaných v SR
1,6 hybrid 77 kW (105 k)
1 478 kg · CO₂ 107 g/km
4,7 l5,3 l0
elektromobil 160 kW (218 k)
1 775 kg
15,9 kWh–13
1,0 benzín 88 kW (120 k)
1 356 kg · CO₂ 133 g/km
5,8 l6,7 l22
elektromobil 150 kW (204 k)
1 764 kg
14,9 kWh–36
1,6 hybrid 68 kW (92 k)
1 485 kg · CO₂ 105 g/km
4,6 l–0
1,6 hybrid 69 kW (94 k)
1 485 kg · CO₂ 106 g/km
4,7 l–64
elektromobil 100 kW (136 k)
1 610 kg
14,3 kWh–0
1,6 benzín 146 kW (199 k)
1 442 kg · CO₂ 150 g/km
6,6 l7,7 l0
1,0 hybrid 88 kW (120 k)
1 365 kg · CO₂ 130 g/km
5,7 l6,7 l0
1,6 benzín 102 kW (139 k)
1 427 kg · CO₂ 143 g/km
6,3 l–270
1,6 hybrid 75 kW (102 k)
1 485 kg · CO₂ 107 g/km
4,7 l–8
elektromobil 114 kW (155 k)
1 690 kg
14,6 kWh–0
1,0 benzín 74 kW (101 k)
1 371 kg · CO₂ 130 g/km
5,8 l–40
2,0 benzín 206 kW (280 k)
1 585 kg · CO₂ 194 g/km
8,5 l–0

Koľko najazdia

Medián stavu tachometra na STK podľa ročníka. Polovica áut má najazdené menej, polovica viac.

Kona 201873 tis. km
Kona 201960 tis. km
Kona 202055 tis. km
Kona 202140 tis. km
Kona 202237 tis. km

Stav tachometra klesol medzi dvoma kontrolami pri 0 z 3 617 áut (0,00 %). Ide o stočený alebo vymenený tachometer zistený v Česku – stočenie pred dovozom tieto údaje neukážu.

Rady ku kúpe jazdeného auta

Z magazínu Autorady.sk.

Hrdza na prahu a STK: Kedy ešte auto prejde a kedy už korózia znamená vážnu chybuChystáš sa kúpiť auto zo zahraničia? Na Slovensku platia nové pravidlá homologizácie, pri prihlásení môžeš mať problémSTK sa môže výrazne zmeniť. EÚ rieši kontrolu softvéru, kamier aj asistenčných systémovKupuješ jazdené pneumatiky? Pekný dezén ešte neznamená, že sú bezpečné

Spoľahlivosť: pravidelné technické kontroly osobných áut v ČR (Ministerstvo dopravy ČR, otvorené dáta technických prehliadok (ISTP), 21. 09. 2024 – 20. 09. 2026). „Vážna chyba“ = chyba kategórie B alebo C, auto musí na opakovanú kontrolu. Porovnanie s priemerom berie do úvahy vek auta. Spotreba a predaje: © Európska environmentálna agentúra (EEA), CC BY 4.0. Ako počítame