Databáza áut od Autorady.sk – rady a správy pre vodičov← Späť na Autorady.sk
Autorady.skDatabáza áut
Podpriemerne spoľahlivé

Kia Sorento: spoľahlivosť, poruchy a spotreba

Z 6 458 pravidelných technických kontrol a z údajov o 35 062 nových autách predaných v EÚ v rokoch 2023 – 2025.

33 %
viac vážnych chýb na STK ako priemerné auto rovnakého veku. Vážnu chybu malo 5,8 % áut Kia Sorento, pri rovnako starých autách je to 4,4 %.
5,8 %
áut malo na STK vážnu chybu
234 tis.
bežný nájazd ročníka 2010 (medián)
7,8 l
skutočná spotreba najčastejšieho motora
398
nových áut predaných na Slovensku v roku 2025

Spoľahlivosť podľa ročníka

Koľko percent áut malo na STK vážnu alebo nebezpečnú chybu. Čím nižší stĺpec, tým lepšie. Čiara ukazuje priemer všetkých áut rovnakého ročníka.

Sorento – podiel áut so závažnou chyboupriemer všetkých áut rovnakého ročníka

Pre čo najčastejšie neprejde STK

Vážne chyby, kvôli ktorým musí auto na opakovanú kontrolu. Na tieto miesta sa pri kúpe jazdenky pozri ako prvé.

Emisie – dymivosť nad hodnotou zo štítku výrobcu
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,99 % kontrol
0,99 %
Emisie – DPF či iné zariadenie chýba, upravené alebo poškodené
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,88 % kontrol
0,88 %
Emisie – príliš veľký rozptyl nameranej dymivosti
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,76 % kontrol
0,76 %
Ručná brzda – niektoré koleso nedosahuje požadovaný účinok
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,65 % kontrol
0,65 %
Osvetlenie ŠPZ – nesvieti žiadna žiarovka
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,45 % kontrol
0,45 %

Najčastejšie chyby na STK

Všetky chyby, ktoré technik zapísal, vrátane drobných (napríklad poškodené sklo svetla bez vplyvu na svietenie).

Svetlomety – poškodené sklo alebo teleso, bez vplyvu na svietenie
pri 5,6 % kontrol
5,6 %
Riadenie – poškodené manžety kĺbov tyčí riadenia
pri 5,0 % kontrol
5,0 %
Sklo – menšia prasklina mimo stieranej plochy alebo do 20 mm v nej
pri 4,8 % kontrol
4,8 %
Osvetlenie ŠPZ – nesvieti niektorá žiarovka
pri 4,0 % kontrol
4,0 %
Ručná brzda – opotrebenie mechanizmu bez vplyvu na funkciu
pri 2,8 % kontrol
2,8 %
Brzdy – hadica povrchovo odretá či popraskaná, spodná vrstva celá
pri 2,5 % kontrol
2,5 %
Palivové potrubie – poškodené hadice alebo spony, bez úniku
pri 1,6 % kontrol
1,6 %
Riadenie – netesnosť prevodky riadenia
pri 1,6 % kontrol
1,6 %

Motory a spotreba

Katalógová spotreba (WLTP) a skutočná spotreba z palubných počítačov áut v EÚ za rok 2024. Počet nových áut predaných na Slovensku v roku 2025.

MotorKatalógSkutočnePredaných v SR
2,2 nafta 142 kW (193 k)
1 893 kg · CO₂ 171 g/km
6,5 l7,8 l306
1,6 plug-in hybrid 132 kW (180 k)
2 049 kg · CO₂ 38 g/km
1,6 l6,0 l1
1,6 hybrid 132 kW (180 k)
1 886 kg · CO₂ 160 g/km
7,0 l7,9 l14
1,6 plug-in hybrid 118 kW (160 k)
2 108 kg · CO₂ 38 g/km
1,6 l–10
1,6 hybrid 118 kW (160 k)
1 938 kg · CO₂ 156 g/km
6,9 l–67
1,6 hybrid 117 kW (159 k)
1 906 kg · CO₂ 153 g/km
6,7 l–0
1,6 plug-in hybrid 117 kW (159 k)
2 103 kg · CO₂ 37 g/km
1,6 l–0

Koľko najazdia

Medián stavu tachometra na STK podľa ročníka. Polovica áut má najazdené menej, polovica viac.

Sorento 2011210 tis. km
Sorento 2013193 tis. km
Sorento 2015168 tis. km
Sorento 2017147 tis. km
Sorento 2019113 tis. km
Sorento 202183 tis. km

Stav tachometra klesol medzi dvoma kontrolami pri 3 z 3 084 áut (0,10 %). Ide o stočený alebo vymenený tachometer zistený v Česku – stočenie pred dovozom tieto údaje neukážu.

Rady ku kúpe jazdeného auta

Z magazínu Autorady.sk.

Hrdza na prahu a STK: Kedy ešte auto prejde a kedy už korózia znamená vážnu chybuChystáš sa kúpiť auto zo zahraničia? Na Slovensku platia nové pravidlá homologizácie, pri prihlásení môžeš mať problémSTK sa môže výrazne zmeniť. EÚ rieši kontrolu softvéru, kamier aj asistenčných systémovKupuješ jazdené pneumatiky? Pekný dezén ešte neznamená, že sú bezpečné

Spoľahlivosť: pravidelné technické kontroly osobných áut v ČR (Ministerstvo dopravy ČR, otvorené dáta technických prehliadok (ISTP), 21. 09. 2024 – 20. 09. 2026). „Vážna chyba“ = chyba kategórie B alebo C, auto musí na opakovanú kontrolu. Porovnanie s priemerom berie do úvahy vek auta. Spotreba a predaje: © Európska environmentálna agentúra (EEA), CC BY 4.0. Ako počítame