Databáza áut od Autorady.sk – rady a správy pre vodičov← Späť na Autorady.sk
Autorady.skDatabáza áut
Nadpriemerne spoľahlivé

Mercedes-Benz Trieda GLA: spoľahlivosť, poruchy a spotreba

Z 4 343 pravidelných technických kontrol a z údajov o 172 020 nových autách predaných v EÚ v rokoch 2023 – 2025.

43 %
menej vážnych chýb na STK ako priemerné auto rovnakého veku. Vážnu chybu malo 1,8 % áut Mercedes-Benz Trieda GLA, pri rovnako starých autách je to 3,0 %.
1,8 %
áut malo na STK vážnu chybu
100 tis.
bežný nájazd ročníka 2017 (medián)
6,3 l
skutočná spotreba najčastejšieho motora
179
nových áut predaných na Slovensku v roku 2025

Spoľahlivosť podľa ročníka

Koľko percent áut malo na STK vážnu alebo nebezpečnú chybu. Čím nižší stĺpec, tým lepšie. Čiara ukazuje priemer všetkých áut rovnakého ročníka.

Trieda GLA – podiel áut so závažnou chyboupriemer všetkých áut rovnakého ročníka

Pre čo najčastejšie neprejde STK

Vážne chyby, kvôli ktorým musí auto na opakovanú kontrolu. Na tieto miesta sa pri kúpe jazdenky pozri ako prvé.

Kolesá – neschválený typ alebo rozmer kolesa (nezhoduje sa s dokladmi)
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,32 % kontrol
0,32 %
Pneumatiky – typ pneumatiky nesúhlasí s dokladmi vozidla
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,21 % kontrol
0,21 %
Emisie – chyba diagnostiky OBD alebo s vozidlom nejde komunikovať
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,16 % kontrol
0,16 %
Pneumatiky – povinná kontrola tlaku chýba alebo nefunguje
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,12 % kontrol
0,12 %
Pneumatiky – vážne poškodenie (bok, behúň, odkrytý kord, vydutina)
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,12 % kontrol
0,12 %

Najčastejšie chyby na STK

Všetky chyby, ktoré technik zapísal, vrátane drobných (napríklad poškodené sklo svetla bez vplyvu na svietenie).

Sklo – menšia prasklina mimo stieranej plochy alebo do 20 mm v nej
pri 1,6 % kontrol
1,6 %
Riadenie – poškodené manžety kĺbov tyčí riadenia
pri 0,3 % kontrol
0,3 %
Kolesá – neschválený typ alebo rozmer kolesa (nezhoduje sa s dokladmi)
pri 0,3 % kontrol · ako vážna chyba 0,3 %
0,3 %
Stierače – zadný chýba alebo zle stiera
pri 0,3 % kontrol
0,3 %
Pneumatiky – typ pneumatiky nesúhlasí s dokladmi vozidla
pri 0,2 % kontrol · ako vážna chyba 0,2 %
0,2 %
Emisie – chyba diagnostiky OBD alebo s vozidlom nejde komunikovať
pri 0,2 % kontrol · ako vážna chyba 0,2 %
0,2 %
Lekárnička – chýba, nesprávny druh alebo neúplný obsah
pri 0,2 % kontrol
0,2 %
Svetlomety – poškodené sklo alebo teleso, bez vplyvu na svietenie
pri 0,1 % kontrol
0,1 %

Motory a spotreba

Katalógová spotreba (WLTP) a skutočná spotreba z palubných počítačov áut v EÚ za rok 2024. Počet nových áut predaných na Slovensku v roku 2025.

MotorKatalógSkutočnePredaných v SR
1,9 nafta 110 kW (150 k)
1 664 kg · CO₂ 145 g/km
5,5 l6,3 l62
1,3 plug-in hybrid 120 kW (163 k)
1 804 kg · CO₂ 28 g/km
1,3 l5,4 l7
1,3 hybrid 120 kW (163 k)
1 570 kg · CO₂ 153 g/km
6,8 l7,9 l14
1,3 hybrid 100 kW (136 k)
1 570 kg · CO₂ 152 g/km
6,7 l7,6 l40
1,9 nafta 85 kW (116 k)
1 654 kg · CO₂ 142 g/km
5,4 l6,1 l12
1,3 plug-in hybrid 118 kW (160 k)
1 779 kg · CO₂ 32 g/km
1,4 l5,0 l0
1,9 nafta 140 kW (190 k)
1 712 kg · CO₂ 152 g/km
5,8 l6,6 l4
1,3 benzín 120 kW (163 k)
1 511 kg · CO₂ 155 g/km
6,8 l7,9 l0
2,0 hybrid 140 kW (190 k)
1 690 kg · CO₂ 172 g/km
7,6 l8,8 l38
1,3 benzín 100 kW (136 k)
1 498 kg · CO₂ 152 g/km
6,7 l7,6 l0
2,0 hybrid 165 kW (224 k)
1 701 kg · CO₂ 173 g/km
7,6 l8,8 l2
2,0 benzín 165 kW (224 k)
1 601 kg · CO₂ 179 g/km
7,9 l8,8 l0

Koľko najazdia

Medián stavu tachometra na STK podľa ročníka. Polovica áut má najazdené menej, polovica viac.

Trieda GLA 2014140 tis. km
Trieda GLA 2015116 tis. km
Trieda GLA 2016121 tis. km
Trieda GLA 2017100 tis. km
Trieda GLA 201887 tis. km
Trieda GLA 201969 tis. km
Trieda GLA 202055 tis. km
Trieda GLA 202151 tis. km
Trieda GLA 202249 tis. km

Stav tachometra klesol medzi dvoma kontrolami pri 3 z 2 105 áut (0,14 %). Ide o stočený alebo vymenený tachometer zistený v Česku – stočenie pred dovozom tieto údaje neukážu.

Rady ku kúpe jazdeného auta

Z magazínu Autorady.sk.

Hrdza na prahu a STK: Kedy ešte auto prejde a kedy už korózia znamená vážnu chybuChystáš sa kúpiť auto zo zahraničia? Na Slovensku platia nové pravidlá homologizácie, pri prihlásení môžeš mať problémSTK sa môže výrazne zmeniť. EÚ rieši kontrolu softvéru, kamier aj asistenčných systémovKupuješ jazdené pneumatiky? Pekný dezén ešte neznamená, že sú bezpečné

Spoľahlivosť: pravidelné technické kontroly osobných áut v ČR (Ministerstvo dopravy ČR, otvorené dáta technických prehliadok (ISTP), 21. 09. 2024 – 20. 09. 2026). „Vážna chyba“ = chyba kategórie B alebo C, auto musí na opakovanú kontrolu. Porovnanie s priemerom berie do úvahy vek auta. Spotreba a predaje: © Európska environmentálna agentúra (EEA), CC BY 4.0. Ako počítame