Autorady.skDatabáza áut

Opel Meriva 2003: oplatí sa kúpiť? Spoľahlivosť a poruchy

Z 1 440 pravidelných technických kontrol áut Opel Meriva prvýkrát registrovaných v roku 2003.

9 %
viac vážnych chýb na STK ako priemerné auto rovnakého veku. Vážnu chybu malo 9,4 % áut Opel Meriva z roku 2003, pri rovnako starých autách je to 8,7 %.

Opel Meriva 2003 v skratke

  • Ročník 2003 je spoľahlivosťou priemerný.
  • Najčastejšie neprejde STK pre: emisie – výfukové plyny prekračujú hodnoty výrobcu.
  • Polovica áut má najazdené menej ako 185 tis. km – výrazne vyšší stav tachometra pri ponuke stojí za otázku.
9,4 %
malo na STK vážnu chybu
185 tis. km
bežný nájazd (medián), priemer áut tohto veku 238 tis. km
+9 %
vážnych chýb oproti priemeru ročníka 2003

Na čo sa pozrieť pri kúpe

Vážne chyby, kvôli ktorým Opel Meriva z roku 2003 najčastejšie neprešla STK.

Emisie – výfukové plyny prekračujú hodnoty výrobcu
auto kvôli tomu neprešlo pri 2,08 % kontrol
2,08 %
Brzdy – brzdové potrubie alebo spoje poškodené alebo hĺbkovo skorodované
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,74 % kontrol
1,74 %
Emisie – zlá zmes paliva so vzduchom (lambda)
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,39 % kontrol
1,39 %
Brzdové svetlá – nesvieti niektoré povinné brzdové svetlo
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,04 % kontrol
1,04 %
Brzdy – kotúč silno skorodovaný (viac ako 1/5 trecej plochy)
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,97 % kontrol
0,97 %

Najčastejšie chyby na STK

Všetky zapísané chyby vrátane drobných.

Svetlomety – poškodené sklo alebo teleso, bez vplyvu na svietenie
pri 16,7 % kontrol
16,7 %
Riadenie – poškodené manžety kĺbov tyčí riadenia
pri 11,5 % kontrol
11,5 %
Sklo – menšia prasklina mimo stieranej plochy alebo do 20 mm v nej
pri 7,4 % kontrol
7,4 %
Brzdy – hadica povrchovo odretá či popraskaná, spodná vrstva celá
pri 7,3 % kontrol
7,3 %
Osvetlenie ŠPZ – nesvieti niektorá žiarovka
pri 7,0 % kontrol
7,0 %
Brzdy – uvoľnená časť uchytenia brzdového potrubia, bez rizika poškodenia
pri 5,2 % kontrol
5,2 %
Ručná brzda – opotrebenie mechanizmu bez vplyvu na funkciu
pri 5,1 % kontrol
5,1 %
Blatníky – uvoľnené alebo poškodené, bez vplyvu na funkciu
pri 4,2 % kontrol
4,2 %

Susedné ročníky

Podiel áut s vážnou chybou. Staršie autá majú prirodzene viac chýb – porovnávaj s priemerom.

Meriva 20039,4 %priemer 8,7 %
Meriva 20048,9 %priemer 8,8 %
Meriva 20058,6 %priemer 8,8 %
Meriva 20069,6 %priemer 8,5 %
Meriva 20078,2 %priemer 8,2 %

← Všetky ročníky a motory Opel Meriva

Rady ku kúpe jazdeného auta

Z magazínu Autorady.sk.

Hrdza na prahu a STK: Kedy ešte auto prejde a kedy už korózia znamená vážnu chybuChystáš sa kúpiť auto zo zahraničia? Na Slovensku platia nové pravidlá homologizácie, pri prihlásení môžeš mať problémSTK sa môže výrazne zmeniť. EÚ rieši kontrolu softvéru, kamier aj asistenčných systémovKupuješ jazdené pneumatiky? Pekný dezén ešte neznamená, že sú bezpečné

Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR, otvorené dáta technických prehliadok (ISTP), kontroly 21. 09. 2024 – 20. 09. 2026. „Vážna chyba“ = chyba kategórie B alebo C. Údaje sú z Česka, kde jazdia rovnaké modely ako na Slovensku. Metodika