Peugeot 306 1997: oplatí sa kúpiť? Spoľahlivosť a poruchy
Z 1 060 pravidelných technických kontrol áut Peugeot 306 prvýkrát registrovaných v roku 1997.
24 %
viac vážnych chýb na STK ako priemerné auto rovnakého veku. Vážnu chybu malo 10,9 % áut Peugeot 306 z roku 1997, pri rovnako starých autách je to 8,8 %.
Peugeot 306 1997 v skratke
- Ročník 1997 má o 24 % viac vážnych chýb ako iné autá z toho roku – pri kúpe buď opatrnejší.
- Najčastejšie neprejde STK pre: emisie – zlá zmes paliva so vzduchom (lambda).
- Polovica áut má najazdené menej ako 200 tis. km – výrazne vyšší stav tachometra pri ponuke stojí za otázku.
10,9 %
malo na STK vážnu chybu
200 tis. km
bežný nájazd (medián), priemer áut tohto veku 185 tis. km
+24 %
vážnych chýb oproti priemeru ročníka 1997
Na čo sa pozrieť pri kúpe
Vážne chyby, kvôli ktorým Peugeot 306 z roku 1997 najčastejšie neprešla STK.
Emisie – zlá zmes paliva so vzduchom (lambda)
auto kvôli tomu neprešlo pri 2,17 % kontrol
2,17 %auto kvôli tomu neprešlo pri 2,17 % kontrol
Emisie – výfukové plyny prekračujú hodnoty výrobcu
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,89 % kontrol
1,89 %auto kvôli tomu neprešlo pri 1,89 % kontrol
Karoséria – korózia narúša pevnosť
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,32 % kontrol
1,32 %auto kvôli tomu neprešlo pri 1,32 % kontrol
Úniky kvapalín – únik oleja či inej kvapaliny
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,13 % kontrol
1,13 %auto kvôli tomu neprešlo pri 1,13 % kontrol
Rám – korózia narúša pevnosť konštrukcie
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,13 % kontrol
1,13 %auto kvôli tomu neprešlo pri 1,13 % kontrol
Najčastejšie chyby na STK
Všetky zapísané chyby vrátane drobných.
Riadenie – poškodené manžety kĺbov tyčí riadenia
pri 16,5 % kontrol
16,5 %pri 16,5 % kontrol
Svetlomety – poškodené sklo alebo teleso, bez vplyvu na svietenie
pri 15,4 % kontrol
15,4 %pri 15,4 % kontrol
Brzdy – hadica povrchovo odretá či popraskaná, spodná vrstva celá
pri 14,3 % kontrol
14,3 %pri 14,3 % kontrol
Sklo – menšia prasklina mimo stieranej plochy alebo do 20 mm v nej
pri 9,3 % kontrol
9,3 %pri 9,3 % kontrol
Ručná brzda – opotrebenie mechanizmu bez vplyvu na funkciu
pri 8,7 % kontrol
8,7 %pri 8,7 % kontrol
Blatníky – uvoľnené alebo poškodené, bez vplyvu na funkciu
pri 7,9 % kontrol
7,9 %pri 7,9 % kontrol
Osvetlenie ŠPZ – nesvieti niektorá žiarovka
pri 7,5 % kontrol
7,5 %pri 7,5 % kontrol
Palivové potrubie – poškodené hadice alebo spony, bez úniku
pri 7,1 % kontrol
7,1 %pri 7,1 % kontrol
Susedné ročníky
Podiel áut s vážnou chybou. Staršie autá majú prirodzene viac chýb – porovnávaj s priemerom.
Rady ku kúpe jazdeného auta
Z magazínu Autorady.sk.
Hrdza na prahu a STK: Kedy ešte auto prejde a kedy už korózia znamená vážnu chybu
Chystáš sa kúpiť auto zo zahraničia? Na Slovensku platia nové pravidlá homologizácie, pri prihlásení môžeš mať problém
STK sa môže výrazne zmeniť. EÚ rieši kontrolu softvéru, kamier aj asistenčných systémov
Kupuješ jazdené pneumatiky? Pekný dezén ešte neznamená, že sú bezpečnéZdroj: Ministerstvo dopravy ČR, otvorené dáta technických prehliadok (ISTP), kontroly 21. 09. 2024 – 20. 09. 2026. „Vážna chyba“ = chyba kategórie B alebo C. Údaje sú z Česka, kde jazdia rovnaké modely ako na Slovensku. Metodika