Autorady.skDatabáza áut

Peugeot 306 2000: oplatí sa kúpiť? Spoľahlivosť a poruchy

Z 1 897 pravidelných technických kontrol áut Peugeot 306 prvýkrát registrovaných v roku 2000.

17 %
viac vážnych chýb na STK ako priemerné auto rovnakého veku. Vážnu chybu malo 10,9 % áut Peugeot 306 z roku 2000, pri rovnako starých autách je to 9,3 %.

Peugeot 306 2000 v skratke

  • Ročník 2000 má o 17 % viac vážnych chýb ako iné autá z toho roku – pri kúpe buď opatrnejší.
  • Najčastejšie neprejde STK pre: emisie – príliš veľký rozptyl nameranej dymivosti.
  • Polovica áut má najazdené menej ako 219 tis. km – výrazne vyšší stav tachometra pri ponuke stojí za otázku.
10,9 %
malo na STK vážnu chybu
219 tis. km
bežný nájazd (medián), priemer áut tohto veku 225 tis. km
+17 %
vážnych chýb oproti priemeru ročníka 2000

Na čo sa pozrieť pri kúpe

Vážne chyby, kvôli ktorým Peugeot 306 z roku 2000 najčastejšie neprešla STK.

Emisie – príliš veľký rozptyl nameranej dymivosti
auto kvôli tomu neprešlo pri 2,06 % kontrol
2,06 %
Emisie – dymivosť nad hodnotou zo štítku výrobcu
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,95 % kontrol
1,95 %
Úniky kvapalín – únik oleja či inej kvapaliny
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,16 % kontrol
1,16 %
Emisie – zlá zmes paliva so vzduchom (lambda)
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,05 % kontrol
1,05 %
Emisie – výfukové plyny prekračujú hodnoty výrobcu
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,00 % kontrol
1,00 %

Najčastejšie chyby na STK

Všetky zapísané chyby vrátane drobných.

Svetlomety – poškodené sklo alebo teleso, bez vplyvu na svietenie
pri 15,0 % kontrol
15,0 %
Riadenie – poškodené manžety kĺbov tyčí riadenia
pri 13,6 % kontrol
13,6 %
Brzdy – hadica povrchovo odretá či popraskaná, spodná vrstva celá
pri 11,9 % kontrol
11,9 %
Ručná brzda – opotrebenie mechanizmu bez vplyvu na funkciu
pri 9,1 % kontrol
9,1 %
Sklo – menšia prasklina mimo stieranej plochy alebo do 20 mm v nej
pri 7,6 % kontrol
7,6 %
Osvetlenie ŠPZ – nesvieti niektorá žiarovka
pri 7,3 % kontrol
7,3 %
Poloos – prasknutá manžeta, mazivo neuniká
pri 6,7 % kontrol
6,7 %
Blatníky – uvoľnené alebo poškodené, bez vplyvu na funkciu
pri 5,8 % kontrol
5,8 %

Susedné ročníky

Podiel áut s vážnou chybou. Staršie autá majú prirodzene viac chýb – porovnávaj s priemerom.

306 199611,3 %priemer 9,0 %
306 199710,9 %priemer 8,8 %
306 199813,4 %priemer 9,2 %
306 19999,6 %priemer 9,1 %
306 200010,9 %priemer 9,3 %
306 20019,2 %priemer 8,7 %

← Všetky ročníky a motory Peugeot 306

Rady ku kúpe jazdeného auta

Z magazínu Autorady.sk.

Hrdza na prahu a STK: Kedy ešte auto prejde a kedy už korózia znamená vážnu chybuChystáš sa kúpiť auto zo zahraničia? Na Slovensku platia nové pravidlá homologizácie, pri prihlásení môžeš mať problémSTK sa môže výrazne zmeniť. EÚ rieši kontrolu softvéru, kamier aj asistenčných systémovKupuješ jazdené pneumatiky? Pekný dezén ešte neznamená, že sú bezpečné

Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR, otvorené dáta technických prehliadok (ISTP), kontroly 21. 09. 2024 – 20. 09. 2026. „Vážna chyba“ = chyba kategórie B alebo C. Údaje sú z Česka, kde jazdia rovnaké modely ako na Slovensku. Metodika