Autorady.skDatabáza áut

Peugeot 306 2001: oplatí sa kúpiť? Spoľahlivosť a poruchy

Z 1 085 pravidelných technických kontrol áut Peugeot 306 prvýkrát registrovaných v roku 2001.

6 %
viac vážnych chýb na STK ako priemerné auto rovnakého veku. Vážnu chybu malo 9,2 % áut Peugeot 306 z roku 2001, pri rovnako starých autách je to 8,7 %.

Peugeot 306 2001 v skratke

  • Ročník 2001 je spoľahlivosťou priemerný.
  • Najčastejšie neprejde STK pre: emisie – dymivosť nad hodnotou zo štítku výrobcu.
  • Polovica áut má najazdené menej ako 230 tis. km – výrazne vyšší stav tachometra pri ponuke stojí za otázku.
9,2 %
malo na STK vážnu chybu
230 tis. km
bežný nájazd (medián), priemer áut tohto veku 239 tis. km
+6 %
vážnych chýb oproti priemeru ročníka 2001

Na čo sa pozrieť pri kúpe

Vážne chyby, kvôli ktorým Peugeot 306 z roku 2001 najčastejšie neprešla STK.

Emisie – dymivosť nad hodnotou zo štítku výrobcu
auto kvôli tomu neprešlo pri 2,12 % kontrol
2,12 %
Emisie – príliš veľký rozptyl nameranej dymivosti
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,84 % kontrol
1,84 %
Ručná brzda – niektoré koleso nedosahuje požadovaný účinok
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,29 % kontrol
1,29 %
Brzdy – kotúč silno skorodovaný (viac ako 1/5 trecej plochy)
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,92 % kontrol
0,92 %
Brzdové svetlá – nesvieti niektoré povinné brzdové svetlo
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,74 % kontrol
0,74 %

Najčastejšie chyby na STK

Všetky zapísané chyby vrátane drobných.

Riadenie – poškodené manžety kĺbov tyčí riadenia
pri 14,1 % kontrol
14,1 %
Brzdy – hadica povrchovo odretá či popraskaná, spodná vrstva celá
pri 13,3 % kontrol
13,3 %
Svetlomety – poškodené sklo alebo teleso, bez vplyvu na svietenie
pri 13,2 % kontrol
13,2 %
Sklo – menšia prasklina mimo stieranej plochy alebo do 20 mm v nej
pri 9,9 % kontrol
9,9 %
Ručná brzda – opotrebenie mechanizmu bez vplyvu na funkciu
pri 9,9 % kontrol
9,9 %
Osvetlenie ŠPZ – nesvieti niektorá žiarovka
pri 8,4 % kontrol
8,4 %
Brzdy – uvoľnená časť uchytenia brzdového potrubia, bez rizika poškodenia
pri 6,2 % kontrol
6,2 %
Poloos – prasknutá manžeta, mazivo neuniká
pri 6,0 % kontrol
6,0 %

Susedné ročníky

Podiel áut s vážnou chybou. Staršie autá majú prirodzene viac chýb – porovnávaj s priemerom.

306 199710,9 %priemer 8,8 %
306 199813,4 %priemer 9,2 %
306 19999,6 %priemer 9,1 %
306 200010,9 %priemer 9,3 %
306 20019,2 %priemer 8,7 %

← Všetky ročníky a motory Peugeot 306

Rady ku kúpe jazdeného auta

Z magazínu Autorady.sk.

Hrdza na prahu a STK: Kedy ešte auto prejde a kedy už korózia znamená vážnu chybuChystáš sa kúpiť auto zo zahraničia? Na Slovensku platia nové pravidlá homologizácie, pri prihlásení môžeš mať problémSTK sa môže výrazne zmeniť. EÚ rieši kontrolu softvéru, kamier aj asistenčných systémovKupuješ jazdené pneumatiky? Pekný dezén ešte neznamená, že sú bezpečné

Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR, otvorené dáta technických prehliadok (ISTP), kontroly 21. 09. 2024 – 20. 09. 2026. „Vážna chyba“ = chyba kategórie B alebo C. Údaje sú z Česka, kde jazdia rovnaké modely ako na Slovensku. Metodika