Databáza áut od Autorady.sk – rady a správy pre vodičov← Späť na Autorady.sk
Autorady.skDatabáza áut
Priemerne spoľahlivé

Fiat Panda: spoľahlivosť, poruchy a spotreba

Z 22 691 pravidelných technických kontrol a z údajov o 378 918 nových autách predaných v EÚ v rokoch 2023 – 2025.

6 %
menej vážnych chýb na STK ako priemerné auto rovnakého veku. Vážnu chybu malo 6,7 % áut Fiat Panda, pri rovnako starých autách je to 7,2 %.
6,7 %
áut malo na STK vážnu chybu
108 tis.
bežný nájazd ročníka 2009 (medián)
6,1 l
skutočná spotreba najčastejšieho motora
222
nových áut predaných na Slovensku v roku 2025

Spoľahlivosť podľa ročníka

Koľko percent áut malo na STK vážnu alebo nebezpečnú chybu. Čím nižší stĺpec, tým lepšie. Čiara ukazuje priemer všetkých áut rovnakého ročníka.

Panda – podiel áut so závažnou chyboupriemer všetkých áut rovnakého ročníka

Pre čo najčastejšie neprejde STK

Vážne chyby, kvôli ktorým musí auto na opakovanú kontrolu. Na tieto miesta sa pri kúpe jazdenky pozri ako prvé.

Emisie – výfukové plyny prekračujú hodnoty výrobcu
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,10 % kontrol
1,10 %
Emisie – zlá zmes paliva so vzduchom (lambda)
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,89 % kontrol
0,89 %
Karoséria – korózia narúša pevnosť
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,87 % kontrol
0,87 %
Ručná brzda – niektoré koleso nedosahuje požadovaný účinok
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,70 % kontrol
0,70 %
Výfuk – zjavne netesný
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,58 % kontrol
0,58 %

Najčastejšie chyby na STK

Všetky chyby, ktoré technik zapísal, vrátane drobných (napríklad poškodené sklo svetla bez vplyvu na svietenie).

Svetlomety – poškodené sklo alebo teleso, bez vplyvu na svietenie
pri 12,7 % kontrol
12,7 %
Riadenie – poškodené manžety kĺbov tyčí riadenia
pri 6,4 % kontrol
6,4 %
Brzdy – hadica povrchovo odretá či popraskaná, spodná vrstva celá
pri 4,3 % kontrol
4,3 %
Sklo – menšia prasklina mimo stieranej plochy alebo do 20 mm v nej
pri 3,8 % kontrol
3,8 %
Ručná brzda – opotrebenie mechanizmu bez vplyvu na funkciu
pri 3,5 % kontrol
3,5 %
Osvetlenie ŠPZ – nesvieti niektorá žiarovka
pri 3,3 % kontrol
3,3 %
Blatníky – uvoľnené alebo poškodené, bez vplyvu na funkciu
pri 2,9 % kontrol
2,9 %
Poloos – prasknutá manžeta, mazivo neuniká
pri 2,3 % kontrol
2,3 %

Motory a spotreba

Katalógová spotreba (WLTP) a skutočná spotreba z palubných počítačov áut v EÚ za rok 2024. Počet nových áut predaných na Slovensku v roku 2025.

MotorKatalógSkutočnePredaných v SR
1,0 hybrid 52 kW (71 k)
1 048 kg · CO₂ 112 g/km
5,0 l6,1 l1
1,0 hybrid 51 kW (69 k)
1 048 kg · CO₂ 112 g/km
4,9 l6,0 l0
1,2 hybrid 74 kW (101 k)
1 315 kg · CO₂ 116 g/km
5,1 l–201
1,2 LPG 51 kW (69 k)
1 075 kg · CO₂ 119 g/km
6,0 l–0
elektromobil 83 kW (113 k)
1 515 kg
16,7 kWh–20
1,0 hybrid 48 kW (65 k)
1 046 kg · CO₂ 113 g/km
5,0 l–0
0,9 benzín 63 kW (86 k)
1 165 kg · CO₂ 156 g/km
6,9 l7,1 l0

Koľko najazdia

Medián stavu tachometra na STK podľa ročníka. Polovica áut má najazdené menej, polovica viac.

Panda 2003150 tis. km
Panda 2005140 tis. km
Panda 2007127 tis. km
Panda 2009108 tis. km
Panda 2011105 tis. km
Panda 201394 tis. km
Panda 201585 tis. km
Panda 201767 tis. km
Panda 201949 tis. km
Panda 202135 tis. km

Stav tachometra klesol medzi dvoma kontrolami pri 22 z 10 847 áut (0,20 %). Ide o stočený alebo vymenený tachometer zistený v Česku – stočenie pred dovozom tieto údaje neukážu.

Rady ku kúpe jazdeného auta

Z magazínu Autorady.sk.

Hrdza na prahu a STK: Kedy ešte auto prejde a kedy už korózia znamená vážnu chybuChystáš sa kúpiť auto zo zahraničia? Na Slovensku platia nové pravidlá homologizácie, pri prihlásení môžeš mať problémSTK sa môže výrazne zmeniť. EÚ rieši kontrolu softvéru, kamier aj asistenčných systémovKupuješ jazdené pneumatiky? Pekný dezén ešte neznamená, že sú bezpečné

Spoľahlivosť: pravidelné technické kontroly osobných áut v ČR (Ministerstvo dopravy ČR, otvorené dáta technických prehliadok (ISTP), 21. 09. 2024 – 20. 09. 2026). „Vážna chyba“ = chyba kategórie B alebo C, auto musí na opakovanú kontrolu. Porovnanie s priemerom berie do úvahy vek auta. Spotreba a predaje: © Európska environmentálna agentúra (EEA), CC BY 4.0. Ako počítame