Mercedes-Benz Trieda GLB: spoľahlivosť, poruchy a spotreba
Z 2 191 pravidelných technických kontrol a z údajov o 60 995 nových autách predaných v EÚ v rokoch 2023 – 2025.
Spoľahlivosť podľa ročníka
Koľko percent áut malo na STK vážnu alebo nebezpečnú chybu. Čím nižší stĺpec, tým lepšie. Čiara ukazuje priemer všetkých áut rovnakého ročníka.
Pre čo najčastejšie neprejde STK
Vážne chyby, kvôli ktorým musí auto na opakovanú kontrolu. Na tieto miesta sa pri kúpe jazdenky pozri ako prvé.
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,32 % kontrol
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,14 % kontrol
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,09 % kontrol
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,09 % kontrol
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,09 % kontrol
Najčastejšie chyby na STK
Všetky chyby, ktoré technik zapísal, vrátane drobných (napríklad poškodené sklo svetla bez vplyvu na svietenie).
pri 1,5 % kontrol
pri 0,3 % kontrol · ako vážna chyba 0,3 %
pri 0,1 % kontrol · ako vážna chyba 0,1 %
pri 0,1 % kontrol
pri 0,1 % kontrol · ako vážna chyba 0,1 %
pri 0,1 % kontrol · ako vážna chyba 0,1 %
pri 0,1 % kontrol
pri 0,1 % kontrol · ako vážna chyba 0,1 %
Motory a spotreba
Katalógová spotreba (WLTP) a skutočná spotreba z palubných počítačov áut v EÚ za rok 2024. Počet nových áut predaných na Slovensku v roku 2025.
| Motor | Katalóg | Skutočne | Predaných v SR |
|---|---|---|---|
| 1,9 nafta 110 kW (150 k) 1 731 kg · CO₂ 150 g/km | 5,7 l | 6,5 l | 88 |
| 1,9 nafta 140 kW (190 k) 1 765 kg · CO₂ 156 g/km | 6,0 l | 6,8 l | 8 |
| 1,3 hybrid 120 kW (163 k) 1 640 kg · CO₂ 160 g/km | 7,0 l | 8,3 l | 11 |
| 1,3 benzín 120 kW (163 k) 1 581 kg · CO₂ 164 g/km | 7,2 l | 8,3 l | 0 |
| 1,9 nafta 85 kW (116 k) 1 708 kg · CO₂ 147 g/km | 5,6 l | 6,3 l | 7 |
| 1,3 hybrid 100 kW (136 k) 1 640 kg · CO₂ 159 g/km | 7,0 l | 7,9 l | 7 |
| 2,0 hybrid 140 kW (190 k) 1 765 kg · CO₂ 178 g/km | 7,8 l | 8,9 l | 34 |
| 1,3 benzín 100 kW (136 k) 1 561 kg · CO₂ 161 g/km | 7,1 l | 7,9 l | 0 |
| 2,0 benzín 165 kW (224 k) 1 661 kg · CO₂ 185 g/km | 8,1 l | 9,2 l | 0 |
| 2,0 hybrid 165 kW (224 k) 1 768 kg · CO₂ 179 g/km | 7,9 l | 9,2 l | 1 |
Koľko najazdia
Medián stavu tachometra na STK podľa ročníka. Polovica áut má najazdené menej, polovica viac.
Rady ku kúpe jazdeného auta
Z magazínu Autorady.sk.
Hrdza na prahu a STK: Kedy ešte auto prejde a kedy už korózia znamená vážnu chybu
Chystáš sa kúpiť auto zo zahraničia? Na Slovensku platia nové pravidlá homologizácie, pri prihlásení môžeš mať problém
STK sa môže výrazne zmeniť. EÚ rieši kontrolu softvéru, kamier aj asistenčných systémov
Kupuješ jazdené pneumatiky? Pekný dezén ešte neznamená, že sú bezpečnéSpoľahlivosť: pravidelné technické kontroly osobných áut v ČR (Ministerstvo dopravy ČR, otvorené dáta technických prehliadok (ISTP), 21. 09. 2024 – 20. 09. 2026). „Vážna chyba“ = chyba kategórie B alebo C, auto musí na opakovanú kontrolu. Porovnanie s priemerom berie do úvahy vek auta. Spotreba a predaje: © Európska environmentálna agentúra (EEA), CC BY 4.0. Ako počítame