Databáza áut od Autorady.sk – rady a správy pre vodičov← Späť na Autorady.sk
Autorady.skDatabáza áut
Priemerne spoľahlivé

Opel Grandland: spoľahlivosť, poruchy a spotreba

Z 3 042 pravidelných technických kontrol a z údajov o 96 598 nových autách predaných v EÚ v rokoch 2023 – 2025.

9 %
viac vážnych chýb na STK ako priemerné auto rovnakého veku. Vážnu chybu malo 2,5 % áut Opel Grandland, pri rovnako starých autách je to 2,3 %.
2,5 %
áut malo na STK vážnu chybu
73 tis.
bežný nájazd ročníka 2019 (medián)
7,4 l
skutočná spotreba najčastejšieho motora
348
nových áut predaných na Slovensku v roku 2025

Spoľahlivosť podľa ročníka

Koľko percent áut malo na STK vážnu alebo nebezpečnú chybu. Čím nižší stĺpec, tým lepšie. Čiara ukazuje priemer všetkých áut rovnakého ročníka.

Grandland – podiel áut so závažnou chyboupriemer všetkých áut rovnakého ročníka

Pre čo najčastejšie neprejde STK

Vážne chyby, kvôli ktorým musí auto na opakovanú kontrolu. Na tieto miesta sa pri kúpe jazdenky pozri ako prvé.

Brzdy – kotúč silno skorodovaný (viac ako 1/5 trecej plochy)
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,79 % kontrol
0,79 %
Kolesá – neschválený typ alebo rozmer kolesa (nezhoduje sa s dokladmi)
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,30 % kontrol
0,30 %
Emisie – DPF či iné zariadenie chýba, upravené alebo poškodené
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,26 % kontrol
0,26 %
Úprava vozidla – nie je zapísaná v dokladoch (napr. ťažné zariadenie)
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,16 % kontrol
0,16 %
Brzdy – brzdná sila kolíše počas otáčky kolesa (ovalita, hádzanie)
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,16 % kontrol
0,16 %

Najčastejšie chyby na STK

Všetky chyby, ktoré technik zapísal, vrátane drobných (napríklad poškodené sklo svetla bez vplyvu na svietenie).

Sklo – menšia prasklina mimo stieranej plochy alebo do 20 mm v nej
pri 1,3 % kontrol
1,3 %
Brzdy – kotúč silno skorodovaný (viac ako 1/5 trecej plochy)
pri 0,8 % kontrol · ako vážna chyba 0,8 %
0,8 %
Kolesá – neschválený typ alebo rozmer kolesa (nezhoduje sa s dokladmi)
pri 0,3 % kontrol · ako vážna chyba 0,3 %
0,3 %
Poloos – prasknutá manžeta, mazivo neuniká
pri 0,3 % kontrol
0,3 %
Riadenie – poškodené manžety kĺbov tyčí riadenia
pri 0,3 % kontrol
0,3 %
Emisie – DPF či iné zariadenie chýba, upravené alebo poškodené
pri 0,3 % kontrol · ako vážna chyba 0,3 %
0,3 %
Úprava vozidla – nie je zapísaná v dokladoch (napr. ťažné zariadenie)
pri 0,2 % kontrol · ako vážna chyba 0,2 %
0,2 %
Brzdy – brzdná sila kolíše počas otáčky kolesa (ovalita, hádzanie)
pri 0,2 % kontrol · ako vážna chyba 0,2 %
0,2 %

Motory a spotreba

Katalógová spotreba (WLTP) a skutočná spotreba z palubných počítačov áut v EÚ za rok 2024. Počet nových áut predaných na Slovensku v roku 2025.

MotorKatalógSkutočnePredaných v SR
1,2 benzín 96 kW (131 k)
1 451 kg · CO₂ 144 g/km
6,4 l7,4 l5
1,2 hybrid 100 kW (136 k)
1 673 kg · CO₂ 124 g/km
5,5 l6,8 l326
1,5 nafta 96 kW (131 k)
1 523 kg · CO₂ 142 g/km
5,4 l5,9 l0
1,6 plug-in hybrid 133 kW (181 k)
1 807 kg · CO₂ 28 g/km
1,2 l5,7 l1
elektromobil 157 kW (214 k)
2 216 kg
20,4 kWh–7
1,6 plug-in hybrid 147 kW (200 k)
1 876 kg · CO₂ 27 g/km
1,2 l5,9 l2
1,2 benzín 100 kW (136 k)
1 538 kg · CO₂ 125 g/km
5,5 l6,8 l0
1,6 plug-in hybrid 110 kW (150 k)
1 963 kg · CO₂ 26 g/km
1,1 l–6
elektromobil 240 kW (326 k)
2 311 kg
17,9 kWh–1

Koľko najazdia

Medián stavu tachometra na STK podľa ročníka. Polovica áut má najazdené menej, polovica viac.

Grandland 201894 tis. km
Grandland 201973 tis. km
Grandland 202067 tis. km
Grandland 202155 tis. km
Grandland 202250 tis. km

Rady ku kúpe jazdeného auta

Z magazínu Autorady.sk.

Hrdza na prahu a STK: Kedy ešte auto prejde a kedy už korózia znamená vážnu chybuChystáš sa kúpiť auto zo zahraničia? Na Slovensku platia nové pravidlá homologizácie, pri prihlásení môžeš mať problémSTK sa môže výrazne zmeniť. EÚ rieši kontrolu softvéru, kamier aj asistenčných systémovKupuješ jazdené pneumatiky? Pekný dezén ešte neznamená, že sú bezpečné

Spoľahlivosť: pravidelné technické kontroly osobných áut v ČR (Ministerstvo dopravy ČR, otvorené dáta technických prehliadok (ISTP), 21. 09. 2024 – 20. 09. 2026). „Vážna chyba“ = chyba kategórie B alebo C, auto musí na opakovanú kontrolu. Porovnanie s priemerom berie do úvahy vek auta. Spotreba a predaje: © Európska environmentálna agentúra (EEA), CC BY 4.0. Ako počítame