Volkswagen Transporter 1994: oplatí sa kúpiť? Spoľahlivosť a poruchy
Z 308 pravidelných technických kontrol áut Volkswagen Transporter prvýkrát registrovaných v roku 1994.
35 %
viac vážnych chýb na STK ako priemerné auto rovnakého veku. Vážnu chybu malo 10,1 % áut Volkswagen Transporter z roku 1994, pri rovnako starých autách je to 7,5 %.
Volkswagen Transporter 1994 v skratke
- Ročník 1994 má o 35 % viac vážnych chýb ako iné autá z toho roku – pri kúpe buď opatrnejší.
- Najčastejšie neprejde STK pre: emisie – dymivosť nad hodnotou zo štítku výrobcu.
- Polovica áut má najazdené menej ako 350 tis. km – výrazne vyšší stav tachometra pri ponuke stojí za otázku.
- Spoľahlivejšie vychádzajú susedné ročníky 1996, 1997.
10,1 %
malo na STK vážnu chybu
350 tis. km
bežný nájazd (medián), priemer áut tohto veku 155 tis. km
+35 %
vážnych chýb oproti priemeru ročníka 1994
Na čo sa pozrieť pri kúpe
Vážne chyby, kvôli ktorým Volkswagen Transporter z roku 1994 najčastejšie neprešla STK.
Emisie – dymivosť nad hodnotou zo štítku výrobcu
auto kvôli tomu neprešlo pri 2,60 % kontrol
2,60 %auto kvôli tomu neprešlo pri 2,60 % kontrol
Emisie – príliš veľký rozptyl nameranej dymivosti
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,95 % kontrol
1,95 %auto kvôli tomu neprešlo pri 1,95 % kontrol
Karoséria – korózia narúša pevnosť
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,62 % kontrol
1,62 %auto kvôli tomu neprešlo pri 1,62 % kontrol
Emisie – maximálne otáčky pri meraní mimo povoleného rozsahu
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,30 % kontrol
1,30 %auto kvôli tomu neprešlo pri 1,30 % kontrol
Zavesenie kolies – vôľa v čapoch, puzdrách, silentblokoch alebo uvoľnené spoje
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,97 % kontrol
0,97 %auto kvôli tomu neprešlo pri 0,97 % kontrol
Najčastejšie chyby na STK
Všetky zapísané chyby vrátane drobných.
Riadenie – poškodené manžety kĺbov tyčí riadenia
pri 18,8 % kontrol
18,8 %pri 18,8 % kontrol
Brzdy – hadica povrchovo odretá či popraskaná, spodná vrstva celá
pri 18,2 % kontrol
18,2 %pri 18,2 % kontrol
Ručná brzda – opotrebenie mechanizmu bez vplyvu na funkciu
pri 12,3 % kontrol
12,3 %pri 12,3 % kontrol
Svetlomety – poškodené sklo alebo teleso, bez vplyvu na svietenie
pri 12,0 % kontrol
12,0 %pri 12,0 % kontrol
Osvetlenie ŠPZ – nesvieti niektorá žiarovka
pri 11,4 % kontrol
11,4 %pri 11,4 % kontrol
Blatníky – uvoľnené alebo poškodené, bez vplyvu na funkciu
pri 8,1 % kontrol
8,1 %pri 8,1 % kontrol
Riadenie – netesnosť prevodky riadenia
pri 7,8 % kontrol
7,8 %pri 7,8 % kontrol
Dvere – uvoľnené alebo opotrebované pánty, bez vplyvu na funkciu
pri 7,5 % kontrol
7,5 %pri 7,5 % kontrol
Susedné ročníky
Podiel áut s vážnou chybou. Staršie autá majú prirodzene viac chýb – porovnávaj s priemerom.
Rady ku kúpe jazdeného auta
Z magazínu Autorady.sk.
Hrdza na prahu a STK: Kedy ešte auto prejde a kedy už korózia znamená vážnu chybu
Chystáš sa kúpiť auto zo zahraničia? Na Slovensku platia nové pravidlá homologizácie, pri prihlásení môžeš mať problém
STK sa môže výrazne zmeniť. EÚ rieši kontrolu softvéru, kamier aj asistenčných systémov
Kupuješ jazdené pneumatiky? Pekný dezén ešte neznamená, že sú bezpečnéZdroj: Ministerstvo dopravy ČR, otvorené dáta technických prehliadok (ISTP), kontroly 21. 09. 2024 – 20. 09. 2026. „Vážna chyba“ = chyba kategórie B alebo C. Údaje sú z Česka, kde jazdia rovnaké modely ako na Slovensku. Metodika