Databáza áut od Autorady.sk – rady a správy pre vodičov← Späť na Autorady.sk
Autorady.skDatabáza áut
Podpriemerne spoľahlivé

Ford Puma: spoľahlivosť, poruchy a spotreba

Z 2 643 pravidelných technických kontrol a z údajov o 302 299 nových autách predaných v EÚ v rokoch 2023 – 2025.

225 %
viac vážnych chýb na STK ako priemerné auto rovnakého veku. Vážnu chybu malo 6,2 % áut Ford Puma, pri rovnako starých autách je to 1,9 %.
6,2 %
áut malo na STK vážnu chybu
40 tis.
bežný nájazd ročníka 2021 (medián)
6,5 l
skutočná spotreba najčastejšieho motora
389
nových áut predaných na Slovensku v roku 2025

Spoľahlivosť podľa ročníka

Koľko percent áut malo na STK vážnu alebo nebezpečnú chybu. Čím nižší stĺpec, tým lepšie. Čiara ukazuje priemer všetkých áut rovnakého ročníka.

Puma – podiel áut so závažnou chyboupriemer všetkých áut rovnakého ročníka

Pre čo najčastejšie neprejde STK

Vážne chyby, kvôli ktorým musí auto na opakovanú kontrolu. Na tieto miesta sa pri kúpe jazdenky pozri ako prvé.

Emisie – chyba diagnostiky OBD alebo s vozidlom nejde komunikovať
auto kvôli tomu neprešlo pri 2,95 % kontrol
2,95 %
Emisie – chyba diagnostiky OBD alebo s vozidlom nejde komunikovať
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,64 % kontrol
0,64 %
Emisie – zlá zmes paliva so vzduchom (lambda)
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,42 % kontrol
0,42 %
Kolesá – neschválený typ alebo rozmer kolesa (nezhoduje sa s dokladmi)
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,34 % kontrol
0,34 %
Emisie – výfukové plyny prekračujú hodnoty výrobcu
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,30 % kontrol
0,30 %

Najčastejšie chyby na STK

Všetky chyby, ktoré technik zapísal, vrátane drobných (napríklad poškodené sklo svetla bez vplyvu na svietenie).

Svetlomety – poškodené sklo alebo teleso, bez vplyvu na svietenie
pri 3,1 % kontrol
3,1 %
Emisie – chyba diagnostiky OBD alebo s vozidlom nejde komunikovať
pri 3,0 % kontrol · ako vážna chyba 3,0 %
3,0 %
Brzdy – hadica povrchovo odretá či popraskaná, spodná vrstva celá
pri 1,7 % kontrol
1,7 %
Sklo – menšia prasklina mimo stieranej plochy alebo do 20 mm v nej
pri 1,6 % kontrol
1,6 %
Riadenie – poškodené manžety kĺbov tyčí riadenia
pri 1,3 % kontrol
1,3 %
Ručná brzda – opotrebenie mechanizmu bez vplyvu na funkciu
pri 1,1 % kontrol
1,1 %
Poloos – prasknutá manžeta, mazivo neuniká
pri 0,9 % kontrol
0,9 %
Blatníky – uvoľnené alebo poškodené, bez vplyvu na funkciu
pri 0,9 % kontrol
0,9 %

Motory a spotreba

Katalógová spotreba (WLTP) a skutočná spotreba z palubných počítačov áut v EÚ za rok 2024. Počet nových áut predaných na Slovensku v roku 2025.

MotorKatalógSkutočnePredaných v SR
1,0 hybrid 92 kW (125 k)
1 335 kg · CO₂ 125 g/km
5,5 l6,5 l342
1,0 hybrid 91 kW (124 k)
1 330 kg · CO₂ 124 g/km
5,5 l6,7 l0
1,0 hybrid 114 kW (155 k)
1 360 kg · CO₂ 129 g/km
5,7 l6,8 l11
elektromobil 123 kW (167 k)
1 571 kg
13,5 kWh–0
elektromobil 124 kW (169 k)
1 573 kg
16,0 kWh–36
1,5 benzín 147 kW (200 k)
1 362 kg · CO₂ 151 g/km
6,7 l8,1 l0
1,0 hybrid 118 kW (160 k)
1 404 kg · CO₂ 137 g/km
6,0 l7,6 l0
1,0 benzín 91 kW (124 k)
1 335 kg · CO₂ 128 g/km
5,7 l6,7 l0
1,0 benzín 92 kW (125 k)
1 339 kg · CO₂ 135 g/km
5,9 l6,5 l0
elektromobil 52 kW (71 k)
1 572 kg
13,6 kWh–0
1,0 hybrid 117 kW (159 k)
1 404 kg · CO₂ 137 g/km
6,0 l7,8 l0
1,0 hybrid 67 kW (91 k)
1 337 kg · CO₂ 125 g/km
5,5 l7,4 l0

Koľko najazdia

Medián stavu tachometra na STK podľa ročníka. Polovica áut má najazdené menej, polovica viac.

Puma 202053 tis. km
Puma 202140 tis. km
Puma 202239 tis. km

Rady ku kúpe jazdeného auta

Z magazínu Autorady.sk.

Hrdza na prahu a STK: Kedy ešte auto prejde a kedy už korózia znamená vážnu chybuChystáš sa kúpiť auto zo zahraničia? Na Slovensku platia nové pravidlá homologizácie, pri prihlásení môžeš mať problémSTK sa môže výrazne zmeniť. EÚ rieši kontrolu softvéru, kamier aj asistenčných systémovKupuješ jazdené pneumatiky? Pekný dezén ešte neznamená, že sú bezpečné

Spoľahlivosť: pravidelné technické kontroly osobných áut v ČR (Ministerstvo dopravy ČR, otvorené dáta technických prehliadok (ISTP), 21. 09. 2024 – 20. 09. 2026). „Vážna chyba“ = chyba kategórie B alebo C, auto musí na opakovanú kontrolu. Porovnanie s priemerom berie do úvahy vek auta. Spotreba a predaje: © Európska environmentálna agentúra (EEA), CC BY 4.0. Ako počítame