Databáza áut od Autorady.sk – rady a správy pre vodičov← Späť na Autorady.sk
Autorady.skDatabáza áut
Priemerne spoľahlivé

Mercedes-Benz Trieda S: spoľahlivosť, poruchy a spotreba

Z 8 764 pravidelných technických kontrol a z údajov o 15 947 nových autách predaných v EÚ v rokoch 2023 – 2025.

11 %
menej vážnych chýb na STK ako priemerné auto rovnakého veku. Vážnu chybu malo 4,1 % áut Mercedes-Benz Trieda S, pri rovnako starých autách je to 4,6 %.
4,1 %
áut malo na STK vážnu chybu
162 tis.
bežný nájazd ročníka 2015 (medián)
13,0 l
skutočná spotreba najčastejšieho motora
61
nových áut predaných na Slovensku v roku 2025

Spoľahlivosť podľa ročníka

Koľko percent áut malo na STK vážnu alebo nebezpečnú chybu. Čím nižší stĺpec, tým lepšie. Čiara ukazuje priemer všetkých áut rovnakého ročníka.

Trieda S – podiel áut so závažnou chyboupriemer všetkých áut rovnakého ročníka

Pre čo najčastejšie neprejde STK

Vážne chyby, kvôli ktorým musí auto na opakovanú kontrolu. Na tieto miesta sa pri kúpe jazdenky pozri ako prvé.

Emisie – dymivosť nad hodnotou zo štítku výrobcu
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,76 % kontrol
0,76 %
Emisie – príliš veľký rozptyl nameranej dymivosti
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,47 % kontrol
0,47 %
Úniky kvapalín – únik oleja či inej kvapaliny
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,33 % kontrol
0,33 %
Pneumatiky – typ pneumatiky nesúhlasí s dokladmi vozidla
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,29 % kontrol
0,29 %
Emisie – riadiaca jednotka hlási chyby týkajúce sa emisií
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,24 % kontrol
0,24 %

Najčastejšie chyby na STK

Všetky chyby, ktoré technik zapísal, vrátane drobných (napríklad poškodené sklo svetla bez vplyvu na svietenie).

Svetlomety – poškodené sklo alebo teleso, bez vplyvu na svietenie
pri 3,6 % kontrol
3,6 %
Sklo – menšia prasklina mimo stieranej plochy alebo do 20 mm v nej
pri 3,3 % kontrol
3,3 %
Riadenie – poškodené manžety kĺbov tyčí riadenia
pri 2,3 % kontrol
2,3 %
Brzdy – hadica povrchovo odretá či popraskaná, spodná vrstva celá
pri 1,2 % kontrol
1,2 %
Ručná brzda – opotrebenie mechanizmu bez vplyvu na funkciu
pri 1,1 % kontrol
1,1 %
Poloos – prasknutá manžeta, mazivo neuniká
pri 1,0 % kontrol
1,0 %
Riadenie – netesnosť prevodky riadenia
pri 1,0 % kontrol
1,0 %
Osvetlenie ŠPZ – nesvieti niektorá žiarovka
pri 0,9 % kontrol
0,9 %

Motory a spotreba

Katalógová spotreba (WLTP) a skutočná spotreba z palubných počítačov áut v EÚ za rok 2024. Počet nových áut predaných na Slovensku v roku 2025.

MotorKatalógSkutočnePredaných v SR
4,0 hybrid 370 kW (503 k)
2 181 kg · CO₂ 242 g/km
10,7 l13,0 l16
3,0 hybrid 270 kW (367 k)
2 134 kg · CO₂ 176 g/km
6,7 l10,5 l35
3,0 plug-in hybrid 270 kW (367 k)
2 451 kg · CO₂ 23 g/km
0,8 l7,1 l1
2,9 nafta 243 kW (330 k)
2 075 kg · CO₂ 187 g/km
7,2 l9,0 l0
3,0 hybrid 230 kW (313 k)
2 125 kg · CO₂ 170 g/km
6,4 l–2
2,9 nafta 210 kW (286 k)
2 063 kg · CO₂ 183 g/km
7,0 l8,4 l0
3,0 hybrid 330 kW (449 k)
2 118 kg · CO₂ 214 g/km
8,7 l10,7 l1
3,0 hybrid 280 kW (381 k)
2 081 kg · CO₂ 200 g/km
8,7 l10,3 l4
6,0 benzín 450 kW (612 k)
2 345 kg · CO₂ 316 g/km
13,9 l15,7 l2
3,0 plug-in hybrid 220 kW (299 k)
2 415 kg · CO₂ 32 g/km
1,1 l6,2 l0

Koľko najazdia

Medián stavu tachometra na STK podľa ročníka. Polovica áut má najazdené menej, polovica viac.

Trieda S 2007281 tis. km
Trieda S 2009263 tis. km
Trieda S 2011222 tis. km
Trieda S 2014196 tis. km
Trieda S 2016150 tis. km
Trieda S 2018131 tis. km
Trieda S 2020102 tis. km
Trieda S 202278 tis. km

Stav tachometra klesol medzi dvoma kontrolami pri 8 z 4 222 áut (0,19 %). Ide o stočený alebo vymenený tachometer zistený v Česku – stočenie pred dovozom tieto údaje neukážu.

Rady ku kúpe jazdeného auta

Z magazínu Autorady.sk.

Hrdza na prahu a STK: Kedy ešte auto prejde a kedy už korózia znamená vážnu chybuChystáš sa kúpiť auto zo zahraničia? Na Slovensku platia nové pravidlá homologizácie, pri prihlásení môžeš mať problémSTK sa môže výrazne zmeniť. EÚ rieši kontrolu softvéru, kamier aj asistenčných systémovKupuješ jazdené pneumatiky? Pekný dezén ešte neznamená, že sú bezpečné

Spoľahlivosť: pravidelné technické kontroly osobných áut v ČR (Ministerstvo dopravy ČR, otvorené dáta technických prehliadok (ISTP), 21. 09. 2024 – 20. 09. 2026). „Vážna chyba“ = chyba kategórie B alebo C, auto musí na opakovanú kontrolu. Porovnanie s priemerom berie do úvahy vek auta. Spotreba a predaje: © Európska environmentálna agentúra (EEA), CC BY 4.0. Ako počítame