Databáza áut od Autorady.sk – rady a správy pre vodičov← Späť na Autorady.sk
Autorady.skDatabáza áut
Nadpriemerne spoľahlivé

BMW Rad 2: spoľahlivosť, poruchy a spotreba

Z 5 283 pravidelných technických kontrol a z údajov o 111 493 nových autách predaných v EÚ v rokoch 2023 – 2025.

15 %
menej vážnych chýb na STK ako priemerné auto rovnakého veku. Vážnu chybu malo 2,5 % áut BMW Rad 2, pri rovnako starých autách je to 2,9 %.
2,5 %
áut malo na STK vážnu chybu
141 tis.
bežný nájazd ročníka 2015 (medián)
7,2 l
skutočná spotreba najčastejšieho motora
58
nových áut predaných na Slovensku v roku 2025

Spoľahlivosť podľa ročníka

Koľko percent áut malo na STK vážnu alebo nebezpečnú chybu. Čím nižší stĺpec, tým lepšie. Čiara ukazuje priemer všetkých áut rovnakého ročníka.

Rad 2 – podiel áut so závažnou chyboupriemer všetkých áut rovnakého ročníka

Pre čo najčastejšie neprejde STK

Vážne chyby, kvôli ktorým musí auto na opakovanú kontrolu. Na tieto miesta sa pri kúpe jazdenky pozri ako prvé.

Pneumatiky – typ pneumatiky nesúhlasí s dokladmi vozidla
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,27 % kontrol
0,27 %
Emisie – riadiaca jednotka hlási chyby týkajúce sa emisií
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,23 % kontrol
0,23 %
Kolesá – neschválený typ alebo rozmer kolesa (nezhoduje sa s dokladmi)
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,17 % kontrol
0,17 %
Úprava vozidla – nie je zapísaná v dokladoch (napr. ťažné zariadenie)
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,17 % kontrol
0,17 %
Emisie – riadiaca jednotka hlási chyby týkajúce sa emisií
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,17 % kontrol
0,17 %

Najčastejšie chyby na STK

Všetky chyby, ktoré technik zapísal, vrátane drobných (napríklad poškodené sklo svetla bez vplyvu na svietenie).

Sklo – menšia prasklina mimo stieranej plochy alebo do 20 mm v nej
pri 2,6 % kontrol
2,6 %
Riadenie – poškodené manžety kĺbov tyčí riadenia
pri 0,5 % kontrol
0,5 %
Svetlomety – poškodené sklo alebo teleso, bez vplyvu na svietenie
pri 0,3 % kontrol
0,3 %
Brzdy – hadica povrchovo odretá či popraskaná, spodná vrstva celá
pri 0,3 % kontrol
0,3 %
Pneumatiky – typ pneumatiky nesúhlasí s dokladmi vozidla
pri 0,3 % kontrol · ako vážna chyba 0,3 %
0,3 %
Stierače – hriadeľ stierača bez ochranného krytu
pri 0,3 % kontrol
0,3 %
Emisie – riadiaca jednotka hlási chyby týkajúce sa emisií
pri 0,2 % kontrol · ako vážna chyba 0,2 %
0,2 %
Riadenie – zbiehavosť kolies mimo tolerancie
pri 0,2 % kontrol
0,2 %

Motory a spotreba

Katalógová spotreba (WLTP) a skutočná spotreba z palubných počítačov áut v EÚ za rok 2024. Počet nových áut predaných na Slovensku v roku 2025.

MotorKatalógSkutočnePredaných v SR
1,5 benzín 100 kW (136 k)
1 511 kg · CO₂ 139 g/km
6,1 l7,2 l9
2,0 nafta 110 kW (150 k)
1 608 kg · CO₂ 127 g/km
4,8 l5,8 l9
1,5 plug-in hybrid 100 kW (136 k)
1 900 kg · CO₂ 17 g/km
0,9 l4,5 l4
1,5 hybrid 115 kW (156 k)
1 574 kg · CO₂ 129 g/km
5,7 l6,9 l16
1,5 benzín 90 kW (122 k)
1 533 kg · CO₂ 140 g/km
6,2 l7,0 l4
2,0 hybrid 150 kW (204 k)
1 659 kg · CO₂ 142 g/km
6,3 l7,3 l3
2,0 benzín 131 kW (178 k)
1 524 kg · CO₂ 144 g/km
6,3 l7,8 l0
2,0 benzín 135 kW (184 k)
1 565 kg · CO₂ 147 g/km
6,5 l8,2 l2
2,0 hybrid 110 kW (150 k)
1 613 kg · CO₂ 115 g/km
4,4 l–7
2,0 benzín 115 kW (156 k)
1 560 kg · CO₂ 149 g/km
6,6 l7,8 l1
1,5 nafta 85 kW (116 k)
1 508 kg · CO₂ 123 g/km
4,7 l5,7 l0
1,5 plug-in hybrid 110 kW (150 k)
1 920 kg · CO₂ 17 g/km
0,8 l4,4 l2
2,0 benzín 180 kW (245 k)
1 600 kg · CO₂ 154 g/km
6,8 l8,5 l0
2,0 nafta 140 kW (190 k)
1 606 kg · CO₂ 136 g/km
5,2 l6,4 l0

Koľko najazdia

Medián stavu tachometra na STK podľa ročníka. Polovica áut má najazdené menej, polovica viac.

Rad 2 2015141 tis. km
Rad 2 2016134 tis. km
Rad 2 2017112 tis. km
Rad 2 201894 tis. km
Rad 2 201998 tis. km
Rad 2 202085 tis. km
Rad 2 202181 tis. km
Rad 2 202261 tis. km

Stav tachometra klesol medzi dvoma kontrolami pri 4 z 2 600 áut (0,15 %). Ide o stočený alebo vymenený tachometer zistený v Česku – stočenie pred dovozom tieto údaje neukážu.

Rady ku kúpe jazdeného auta

Z magazínu Autorady.sk.

Hrdza na prahu a STK: Kedy ešte auto prejde a kedy už korózia znamená vážnu chybuChystáš sa kúpiť auto zo zahraničia? Na Slovensku platia nové pravidlá homologizácie, pri prihlásení môžeš mať problémSTK sa môže výrazne zmeniť. EÚ rieši kontrolu softvéru, kamier aj asistenčných systémovKupuješ jazdené pneumatiky? Pekný dezén ešte neznamená, že sú bezpečné

Spoľahlivosť: pravidelné technické kontroly osobných áut v ČR (Ministerstvo dopravy ČR, otvorené dáta technických prehliadok (ISTP), 21. 09. 2024 – 20. 09. 2026). „Vážna chyba“ = chyba kategórie B alebo C, auto musí na opakovanú kontrolu. Porovnanie s priemerom berie do úvahy vek auta. Spotreba a predaje: © Európska environmentálna agentúra (EEA), CC BY 4.0. Ako počítame