Databáza áut od Autorady.sk – rady a správy pre vodičov← Späť na Autorady.sk
Autorady.skDatabáza áut
Nadpriemerne spoľahlivé

Mercedes-Benz Trieda CLA: spoľahlivosť, poruchy a spotreba

Z 4 826 pravidelných technických kontrol a z údajov o 112 483 nových autách predaných v EÚ v rokoch 2023 – 2025.

23 %
menej vážnych chýb na STK ako priemerné auto rovnakého veku. Vážnu chybu malo 2,2 % áut Mercedes-Benz Trieda CLA, pri rovnako starých autách je to 2,8 %.
2,2 %
áut malo na STK vážnu chybu
88 tis.
bežný nájazd ročníka 2020 (medián)
7,4 l
skutočná spotreba najčastejšieho motora
130
nových áut predaných na Slovensku v roku 2025

Spoľahlivosť podľa ročníka

Koľko percent áut malo na STK vážnu alebo nebezpečnú chybu. Čím nižší stĺpec, tým lepšie. Čiara ukazuje priemer všetkých áut rovnakého ročníka.

Trieda CLA – podiel áut so závažnou chyboupriemer všetkých áut rovnakého ročníka

Pre čo najčastejšie neprejde STK

Vážne chyby, kvôli ktorým musí auto na opakovanú kontrolu. Na tieto miesta sa pri kúpe jazdenky pozri ako prvé.

Pneumatiky – nedostatočná hĺbka dezénu v časti šírky behúňa
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,21 % kontrol
0,21 %
Emisie – kontrolka motora nesvieti po zapnutí alebo hlási poruchu
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,19 % kontrol
0,19 %
Emisie – riadiaca jednotka hlási chyby týkajúce sa emisií
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,17 % kontrol
0,17 %
Emisie – výfukové plyny prekračujú hodnoty výrobcu
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,17 % kontrol
0,17 %
Emisie – kontrolka motora nesvieti po zapnutí alebo hlási poruchu
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,15 % kontrol
0,15 %

Najčastejšie chyby na STK

Všetky chyby, ktoré technik zapísal, vrátane drobných (napríklad poškodené sklo svetla bez vplyvu na svietenie).

Sklo – menšia prasklina mimo stieranej plochy alebo do 20 mm v nej
pri 2,7 % kontrol
2,7 %
Riadenie – poškodené manžety kĺbov tyčí riadenia
pri 0,2 % kontrol
0,2 %
Pneumatiky – nedostatočná hĺbka dezénu v časti šírky behúňa
pri 0,2 % kontrol · ako vážna chyba 0,2 %
0,2 %
Svetlomety – poškodené sklo alebo teleso, bez vplyvu na svietenie
pri 0,2 % kontrol
0,2 %
Emisie – kontrolka motora nesvieti po zapnutí alebo hlási poruchu
pri 0,2 % kontrol · ako vážna chyba 0,2 %
0,2 %
Emisie – riadiaca jednotka hlási chyby týkajúce sa emisií
pri 0,2 % kontrol · ako vážna chyba 0,2 %
0,2 %
Emisie – výfukové plyny prekračujú hodnoty výrobcu
pri 0,2 % kontrol · ako vážna chyba 0,2 %
0,2 %
Emisie – kontrolka motora nesvieti po zapnutí alebo hlási poruchu
pri 0,1 % kontrol · ako vážna chyba 0,1 %
0,1 %

Motory a spotreba

Katalógová spotreba (WLTP) a skutočná spotreba z palubných počítačov áut v EÚ za rok 2024. Počet nových áut predaných na Slovensku v roku 2025.

MotorKatalógSkutočnePredaných v SR
1,3 hybrid 120 kW (163 k)
1 514 kg · CO₂ 140 g/km
6,2 l7,4 l8
1,3 plug-in hybrid 120 kW (163 k)
1 756 kg · CO₂ 23 g/km
1,0 l5,3 l1
1,9 nafta 110 kW (150 k)
1 603 kg · CO₂ 136 g/km
5,2 l5,8 l9
1,3 hybrid 100 kW (136 k)
1 516 kg · CO₂ 138 g/km
6,1 l7,0 l37
elektromobil 200 kW (272 k)
2 059 kg
13,0 kWh–32
1,3 plug-in hybrid 118 kW (160 k)
1 745 kg · CO₂ 25 g/km
1,1 l5,1 l1
1,9 nafta 85 kW (116 k)
1 602 kg · CO₂ 136 g/km
5,2 l5,6 l9
1,3 benzín 120 kW (163 k)
1 466 kg · CO₂ 143 g/km
6,3 l7,4 l0
1,9 nafta 140 kW (190 k)
1 614 kg · CO₂ 137 g/km
5,2 l6,0 l1
1,3 benzín 100 kW (136 k)
1 451 kg · CO₂ 140 g/km
6,2 l7,0 l0
elektromobil 260 kW (354 k)
2 137 kg
13,7 kWh–25
2,0 hybrid 165 kW (224 k)
1 645 kg · CO₂ 163 g/km
7,2 l8,5 l0
2,0 benzín 165 kW (224 k)
1 548 kg · CO₂ 163 g/km
7,2 l8,5 l0
2,0 hybrid 140 kW (190 k)
1 625 kg · CO₂ 161 g/km
7,1 l8,6 l7

Koľko najazdia

Medián stavu tachometra na STK podľa ročníka. Polovica áut má najazdené menej, polovica viac.

Trieda CLA 2013164 tis. km
Trieda CLA 2014157 tis. km
Trieda CLA 2015174 tis. km
Trieda CLA 2016153 tis. km
Trieda CLA 2017139 tis. km
Trieda CLA 2018124 tis. km
Trieda CLA 201995 tis. km
Trieda CLA 202088 tis. km
Trieda CLA 202170 tis. km
Trieda CLA 202268 tis. km

Stav tachometra klesol medzi dvoma kontrolami pri 4 z 2 413 áut (0,17 %). Ide o stočený alebo vymenený tachometer zistený v Česku – stočenie pred dovozom tieto údaje neukážu.

Rady ku kúpe jazdeného auta

Z magazínu Autorady.sk.

Hrdza na prahu a STK: Kedy ešte auto prejde a kedy už korózia znamená vážnu chybuChystáš sa kúpiť auto zo zahraničia? Na Slovensku platia nové pravidlá homologizácie, pri prihlásení môžeš mať problémSTK sa môže výrazne zmeniť. EÚ rieši kontrolu softvéru, kamier aj asistenčných systémovKupuješ jazdené pneumatiky? Pekný dezén ešte neznamená, že sú bezpečné

Spoľahlivosť: pravidelné technické kontroly osobných áut v ČR (Ministerstvo dopravy ČR, otvorené dáta technických prehliadok (ISTP), 21. 09. 2024 – 20. 09. 2026). „Vážna chyba“ = chyba kategórie B alebo C, auto musí na opakovanú kontrolu. Porovnanie s priemerom berie do úvahy vek auta. Spotreba a predaje: © Európska environmentálna agentúra (EEA), CC BY 4.0. Ako počítame