BMW X1: spoľahlivosť, poruchy a spotreba
Z 15 209 pravidelných technických kontrol a z údajov o 285 469 nových autách predaných v EÚ v rokoch 2023 – 2025.
Spoľahlivosť podľa ročníka
Koľko percent áut malo na STK vážnu alebo nebezpečnú chybu. Čím nižší stĺpec, tým lepšie. Čiara ukazuje priemer všetkých áut rovnakého ročníka.
Pre čo najčastejšie neprejde STK
Vážne chyby, kvôli ktorým musí auto na opakovanú kontrolu. Na tieto miesta sa pri kúpe jazdenky pozri ako prvé.
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,44 % kontrol
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,20 % kontrol
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,17 % kontrol
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,17 % kontrol
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,16 % kontrol
Najčastejšie chyby na STK
Všetky chyby, ktoré technik zapísal, vrátane drobných (napríklad poškodené sklo svetla bez vplyvu na svietenie).
pri 3,3 % kontrol
pri 3,0 % kontrol
pri 1,2 % kontrol
pri 1,1 % kontrol
pri 0,7 % kontrol
pri 0,5 % kontrol
pri 0,4 % kontrol · ako vážna chyba 0,4 %
pri 0,3 % kontrol
Motory a spotreba
Katalógová spotreba (WLTP) a skutočná spotreba z palubných počítačov áut v EÚ za rok 2024. Počet nových áut predaných na Slovensku v roku 2025.
| Motor | Katalóg | Skutočne | Predaných v SR |
|---|---|---|---|
| 1,5 plug-in hybrid 100 kW (136 k) 1 931 kg · CO₂ 19 g/km | 1,1 l | 5,3 l | 32 |
| 2,0 nafta 110 kW (150 k) 1 650 kg · CO₂ 133 g/km | 5,1 l | 6,0 l | 22 |
| 2,0 hybrid 110 kW (150 k) 1 743 kg · CO₂ 126 g/km | 4,8 l | – | 92 |
| 1,5 benzín 100 kW (136 k) 1 579 kg · CO₂ 146 g/km | 6,5 l | 7,4 l | 7 |
| 1,5 hybrid 115 kW (156 k) 1 625 kg · CO₂ 133 g/km | 5,9 l | 7,2 l | 15 |
| 1,5 plug-in hybrid 110 kW (150 k) 1 935 kg · CO₂ 20 g/km | 1,1 l | 5,2 l | 31 |
| 2,0 hybrid 150 kW (204 k) 1 730 kg · CO₂ 150 g/km | 6,7 l | 7,7 l | 36 |
| 2,0 hybrid 145 kW (197 k) 1 765 kg · CO₂ 130 g/km | 5,0 l | – | 16 |
| 2,0 benzín 221 kW (301 k) 1 740 kg · CO₂ 176 g/km | 8,4 l | 9,5 l | 6 |
| 2,0 nafta 100 kW (136 k) 1 650 kg · CO₂ 132 g/km | 5,0 l | 5,8 l | 0 |
| 1,5 plug-in hybrid 130 kW (177 k) 1 935 kg · CO₂ 19 g/km | 0,8 l | 4,5 l | 0 |
| 1,5 hybrid 100 kW (136 k) 1 625 kg · CO₂ 133 g/km | 5,9 l | 7,4 l | 0 |
Koľko najazdia
Medián stavu tachometra na STK podľa ročníka. Polovica áut má najazdené menej, polovica viac.
Stav tachometra klesol medzi dvoma kontrolami pri 3 z 7 369 áut (0,04 %). Ide o stočený alebo vymenený tachometer zistený v Česku – stočenie pred dovozom tieto údaje neukážu.
Rady ku kúpe jazdeného auta
Z magazínu Autorady.sk.
Hrdza na prahu a STK: Kedy ešte auto prejde a kedy už korózia znamená vážnu chybu
Chystáš sa kúpiť auto zo zahraničia? Na Slovensku platia nové pravidlá homologizácie, pri prihlásení môžeš mať problém
STK sa môže výrazne zmeniť. EÚ rieši kontrolu softvéru, kamier aj asistenčných systémov
Kupuješ jazdené pneumatiky? Pekný dezén ešte neznamená, že sú bezpečnéSpoľahlivosť: pravidelné technické kontroly osobných áut v ČR (Ministerstvo dopravy ČR, otvorené dáta technických prehliadok (ISTP), 21. 09. 2024 – 20. 09. 2026). „Vážna chyba“ = chyba kategórie B alebo C, auto musí na opakovanú kontrolu. Porovnanie s priemerom berie do úvahy vek auta. Spotreba a predaje: © Európska environmentálna agentúra (EEA), CC BY 4.0. Ako počítame