Databáza áut od Autorady.sk – rady a správy pre vodičov← Späť na Autorady.sk
Autorady.skDatabáza áut
Podpriemerne spoľahlivé

Peugeot 208: spoľahlivosť, poruchy a spotreba

Z 17 502 pravidelných technických kontrol a z údajov o 550 917 nových autách predaných v EÚ v rokoch 2023 – 2025.

26 %
viac vážnych chýb na STK ako priemerné auto rovnakého veku. Vážnu chybu malo 4,5 % áut Peugeot 208, pri rovnako starých autách je to 3,5 %.
4,5 %
áut malo na STK vážnu chybu
74 tis.
bežný nájazd ročníka 2016 (medián)
6,4 l
skutočná spotreba najčastejšieho motora
987
nových áut predaných na Slovensku v roku 2025

Spoľahlivosť podľa ročníka

Koľko percent áut malo na STK vážnu alebo nebezpečnú chybu. Čím nižší stĺpec, tým lepšie. Čiara ukazuje priemer všetkých áut rovnakého ročníka.

208 – podiel áut so závažnou chyboupriemer všetkých áut rovnakého ročníka

Pre čo najčastejšie neprejde STK

Vážne chyby, kvôli ktorým musí auto na opakovanú kontrolu. Na tieto miesta sa pri kúpe jazdenky pozri ako prvé.

Emisie – výfukové plyny prekračujú hodnoty výrobcu
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,19 % kontrol
1,19 %
Emisie – zlá zmes paliva so vzduchom (lambda)
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,09 % kontrol
1,09 %
Výfuk – zjavne netesný
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,43 % kontrol
0,43 %
Osvetlenie ŠPZ – nesvieti žiadna žiarovka
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,30 % kontrol
0,30 %
Výfuk – nedostatočne alebo nesprávne upevnený, ovplyvňuje funkciu
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,30 % kontrol
0,30 %

Najčastejšie chyby na STK

Všetky chyby, ktoré technik zapísal, vrátane drobných (napríklad poškodené sklo svetla bez vplyvu na svietenie).

Osvetlenie ŠPZ – nesvieti niektorá žiarovka
pri 3,0 % kontrol
3,0 %
Svetlomety – poškodené sklo alebo teleso, bez vplyvu na svietenie
pri 1,9 % kontrol
1,9 %
Sklo – menšia prasklina mimo stieranej plochy alebo do 20 mm v nej
pri 1,3 % kontrol
1,3 %
Emisie – výfukové plyny prekračujú hodnoty výrobcu
pri 1,2 % kontrol · ako vážna chyba 1,2 %
1,2 %
Riadenie – poškodené manžety kĺbov tyčí riadenia
pri 1,1 % kontrol
1,1 %
Emisie – zlá zmes paliva so vzduchom (lambda)
pri 1,1 % kontrol · ako vážna chyba 1,1 %
1,1 %
Poloos – prasknutá manžeta, mazivo neuniká
pri 0,7 % kontrol
0,7 %
Blatníky – uvoľnené alebo poškodené, bez vplyvu na funkciu
pri 0,6 % kontrol
0,6 %

Motory a spotreba

Katalógová spotreba (WLTP) a skutočná spotreba z palubných počítačov áut v EÚ za rok 2024. Počet nových áut predaných na Slovensku v roku 2025.

MotorKatalógSkutočnePredaných v SR
1,2 benzín 74 kW (101 k)
1 166 kg · CO₂ 117 g/km
5,2 l6,4 l630
1,2 hybrid 74 kW (101 k)
1 295 kg · CO₂ 102 g/km
4,5 l6,4 l189
elektromobil 100 kW (136 k)
1 530 kg
15,5 kWh–31
1,2 benzín 55 kW (75 k)
1 084 kg · CO₂ 119 g/km
5,4 l5,8 l130
1,5 nafta 75 kW (102 k)
1 165 kg · CO₂ 109 g/km
4,2 l4,8 l0
1,2 hybrid 100 kW (136 k)
1 303 kg · CO₂ 104 g/km
4,6 l6,1 l4
elektromobil 115 kW (156 k)
1 530 kg
14,3 kWh–3
1,2 benzín 96 kW (131 k)
1 233 kg · CO₂ 122 g/km
5,4 l6,8 l0
elektromobil 57 kW (78 k)
1 530 kg
15,6 kWh–0

Koľko najazdia

Medián stavu tachometra na STK podľa ročníka. Polovica áut má najazdené menej, polovica viac.

208 2012117 tis. km
208 201492 tis. km
208 201674 tis. km
208 201856 tis. km
208 202049 tis. km
208 202237 tis. km

Stav tachometra klesol medzi dvoma kontrolami pri 5 z 8 357 áut (0,06 %). Ide o stočený alebo vymenený tachometer zistený v Česku – stočenie pred dovozom tieto údaje neukážu.

Rady ku kúpe jazdeného auta

Z magazínu Autorady.sk.

Hrdza na prahu a STK: Kedy ešte auto prejde a kedy už korózia znamená vážnu chybuChystáš sa kúpiť auto zo zahraničia? Na Slovensku platia nové pravidlá homologizácie, pri prihlásení môžeš mať problémSTK sa môže výrazne zmeniť. EÚ rieši kontrolu softvéru, kamier aj asistenčných systémovKupuješ jazdené pneumatiky? Pekný dezén ešte neznamená, že sú bezpečné

Spoľahlivosť: pravidelné technické kontroly osobných áut v ČR (Ministerstvo dopravy ČR, otvorené dáta technických prehliadok (ISTP), 21. 09. 2024 – 20. 09. 2026). „Vážna chyba“ = chyba kategórie B alebo C, auto musí na opakovanú kontrolu. Porovnanie s priemerom berie do úvahy vek auta. Spotreba a predaje: © Európska environmentálna agentúra (EEA), CC BY 4.0. Ako počítame