Databáza áut od Autorady.sk – rady a správy pre vodičov← Späť na Autorady.sk
Autorady.skDatabáza áut
Podpriemerne spoľahlivé

Nissan Qashqai: spoľahlivosť, poruchy a spotreba

Z 24 687 pravidelných technických kontrol a z údajov o 291 022 nových autách predaných v EÚ v rokoch 2023 – 2025.

19 %
viac vážnych chýb na STK ako priemerné auto rovnakého veku. Vážnu chybu malo 5,7 % áut Nissan Qashqai, pri rovnako starých autách je to 4,8 %.
5,7 %
áut malo na STK vážnu chybu
90 tis.
bežný nájazd ročníka 2017 (medián)
6,3 l
skutočná spotreba najčastejšieho motora
802
nových áut predaných na Slovensku v roku 2025

Spoľahlivosť podľa ročníka

Koľko percent áut malo na STK vážnu alebo nebezpečnú chybu. Čím nižší stĺpec, tým lepšie. Čiara ukazuje priemer všetkých áut rovnakého ročníka.

Qashqai – podiel áut so závažnou chyboupriemer všetkých áut rovnakého ročníka

Pre čo najčastejšie neprejde STK

Vážne chyby, kvôli ktorým musí auto na opakovanú kontrolu. Na tieto miesta sa pri kúpe jazdenky pozri ako prvé.

Emisie – výfukové plyny prekračujú hodnoty výrobcu
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,87 % kontrol
0,87 %
Emisie – zlá zmes paliva so vzduchom (lambda)
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,71 % kontrol
0,71 %
Riadenie – vôľa v kĺbe tyčí riadenia (napr. guľový čap) väčšia než montážna
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,70 % kontrol
0,70 %
Brzdy – kotúč silno skorodovaný (viac ako 1/5 trecej plochy)
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,57 % kontrol
0,57 %
Obrysové a denné svetlá – nesvieti niektoré svetlo
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,45 % kontrol
0,45 %

Najčastejšie chyby na STK

Všetky chyby, ktoré technik zapísal, vrátane drobných (napríklad poškodené sklo svetla bez vplyvu na svietenie).

Svetlomety – poškodené sklo alebo teleso, bez vplyvu na svietenie
pri 4,5 % kontrol
4,5 %
Riadenie – poškodené manžety kĺbov tyčí riadenia
pri 4,0 % kontrol
4,0 %
Osvetlenie ŠPZ – nesvieti niektorá žiarovka
pri 3,6 % kontrol
3,6 %
Sklo – menšia prasklina mimo stieranej plochy alebo do 20 mm v nej
pri 2,8 % kontrol
2,8 %
Ručná brzda – opotrebenie mechanizmu bez vplyvu na funkciu
pri 1,5 % kontrol
1,5 %
Brzdy – hadica povrchovo odretá či popraskaná, spodná vrstva celá
pri 1,5 % kontrol
1,5 %
Poloos – prasknutá manžeta, mazivo neuniká
pri 1,1 % kontrol
1,1 %
Emisie – výfukové plyny prekračujú hodnoty výrobcu
pri 0,9 % kontrol · ako vážna chyba 0,9 %
0,9 %

Motory a spotreba

Katalógová spotreba (WLTP) a skutočná spotreba z palubných počítačov áut v EÚ za rok 2024. Počet nových áut predaných na Slovensku v roku 2025.

MotorKatalógSkutočnePredaných v SR
1,5 hybrid 116 kW (158 k)
1 675 kg · CO₂ 118 g/km
5,2 l6,3 l29
1,3 hybrid 116 kW (158 k)
1 464 kg · CO₂ 144 g/km
6,4 l7,8 l0
1,3 hybrid 103 kW (140 k)
1 410 kg · CO₂ 144 g/km
6,4 l7,5 l0
1,3 benzín 116 kW (158 k)
1 529 kg · CO₂ 145 g/km
6,5 l7,8 l773
1,5 hybrid 140 kW (190 k)
1 665 kg · CO₂ 117 g/km
5,2 l–0

Koľko najazdia

Medián stavu tachometra na STK podľa ročníka. Polovica áut má najazdené menej, polovica viac.

Qashqai 2008206 tis. km
Qashqai 2010184 tis. km
Qashqai 2012162 tis. km
Qashqai 2014137 tis. km
Qashqai 2016102 tis. km
Qashqai 201884 tis. km
Qashqai 202060 tis. km
Qashqai 202250 tis. km

Stav tachometra klesol medzi dvoma kontrolami pri 8 z 12 160 áut (0,07 %). Ide o stočený alebo vymenený tachometer zistený v Česku – stočenie pred dovozom tieto údaje neukážu.

Rady ku kúpe jazdeného auta

Z magazínu Autorady.sk.

Hrdza na prahu a STK: Kedy ešte auto prejde a kedy už korózia znamená vážnu chybuChystáš sa kúpiť auto zo zahraničia? Na Slovensku platia nové pravidlá homologizácie, pri prihlásení môžeš mať problémSTK sa môže výrazne zmeniť. EÚ rieši kontrolu softvéru, kamier aj asistenčných systémovKupuješ jazdené pneumatiky? Pekný dezén ešte neznamená, že sú bezpečné

Spoľahlivosť: pravidelné technické kontroly osobných áut v ČR (Ministerstvo dopravy ČR, otvorené dáta technických prehliadok (ISTP), 21. 09. 2024 – 20. 09. 2026). „Vážna chyba“ = chyba kategórie B alebo C, auto musí na opakovanú kontrolu. Porovnanie s priemerom berie do úvahy vek auta. Spotreba a predaje: © Európska environmentálna agentúra (EEA), CC BY 4.0. Ako počítame